Świat
Prezydent RPA obwinia NATO za inwazję Rosji na Ukrainę: „Wojny można było uniknąć”
NOWYMożesz teraz słuchać artykułów Fox News!
Południowa Afryka Prezydent Cyril Ramaphosa oskarżył NATO o prowokację w czwartek Rosja w najeździe sąsiada Ukraina.
W czwartek Ramaphosa powiedział Parlamentowi, że wojny, wkraczającej w czwarty tydzień, można było uniknąć, gdyby NATO nie rozszerzyło się na wschód.
„Wojny można było uniknąć, gdyby NATO na przestrzeni lat zważało na ostrzeżenia swoich przywódców i urzędników, że jego ekspansja na wschód doprowadziłaby do większej, a nie mniejszej niestabilności w regionie” – powiedział Ramaphosa.
ROSJA NAJEŻDŻA UKRAINĘ: AKTUALNOŚCI NA ŻYWO
Ostrożnie podkreślił, że RPA „nie może tolerować użycia siły i łamania prawa międzynarodowego”.
Prezydent RPA odmówił potępienia Rosji i powiedział, że zwrócono się do niego o mediację w konflikcie między Rosją a Ukrainą, ale nie sprecyzował, kto się do niego zwrócił.
„Są tacy, którzy twierdzą, że powinniśmy zająć bardzo wrogie stanowisko wobec Rosji. Podejście, które zamierzamy przyjąć (zamiast tego), polega na… naleganiu na dialog”, powiedział, dodając: „Krzyki i krzyki nie zakończą tego konfliktu”.
ROSJA grozi Bośni i Hercegowinie członkostwem w NATO
Ramaphosa powiedział, że nie chce stanąć po żadnej ze stron, ponieważ zaszkodziłoby to roli jego kraju jako potencjalnego mediatora. Nawiązał do podobnej roli, jaką odgrywa RPA w konflikcie między Irlandią Północną a byłym prezydentem Finlandii Marti Ahtisaari. Republika Południowej Afryki była jednym z 35 krajów, które wstrzymały się od głosu nad rezolucją ONZ potępiającą rosyjską inwazję na Ukrainę. Rosja wspólnie głosowała przeciwko rezolucji Białorusi, która organizuje armię rosyjską, Koreę Północną, Erytreę i Syrię. Za przyjęciem rezolucji głosowały Stany Zjednoczone i 140 innych krajów.
Tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy obecność USA w Europie wzrosła z około 80 000 żołnierzy do około 100 000, prawie tyle samo co w 1997 r., kiedy Stany Zjednoczone i ich sojusznicy z NATO rozpoczęli, jak mówi Putin, rozszerzenie sojuszu, który zagraża Rosji i musi być odwrócony.
KLIKNIJ TUTAJ, ABY POBRAĆ APLIKACJĘ FOX NEWS
Dla porównania: w 1991 roku, w roku rozpadu Związku Radzieckiego, według danych Pentagonu Stany Zjednoczone miały w Europie 305 000 żołnierzy, z czego 224 000 w samych Niemczech. Następnie liczba ta stale spadała, osiągając 101 000 w 2005 r. i tylko około 64 000 w 2020 r.
Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”