Gospodarka
Prezydent RP w Austrii wzywa do dalszego wspierania Ukrainy
Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął w piątek rano wizytę w Austrii. Oficjalna ceremonia powitania z prezydentem federalnym Alexandrem Van der Bellenem odbyła się na wewnętrznym dziedzińcu Hofburga w Wiedniu. Szefowie państw i rządów rozmawiali o bezpieczeństwie, rosyjskiej agresji na Ukrainie oraz rozwoju stosunków dwustronnych.
Na wspólnej konferencji prasowej prezydent Andrzej Duda zaapelował o dalsze wsparcie Ukrainy w walce z rosyjskim najeźdźcą. Podziękował też władzom austriackim za wysłanie pomocy humanitarnej na Ukrainę i podkreślił znaczenie zaopatrzenia ukraińskich żołnierzy w niezbędny sprzęt, w tym kamizelki kuloodporne i hełmy.
„Prymat prawa międzynarodowego musi zostać przywrócony. Terytoria okupowane przez Rosję muszą zostać zwrócone Ukrainie, a wojska wycofane. To warunek pokoju w nadchodzących latach. Chcemy jedności w Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że wszystkie spory zostaną wkrótce rozstrzygnięte” – powiedział Duda.
Dodał, że rozmawiał z prezydentem Austrii o sposobach zakończenia wojny na Ukrainie. Politycy dyskutowali o kolejnych sankcjach gospodarczych, które ograniczają możliwość transferu pieniędzy i utrudniają Rosji prowadzenie interesów.
Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen powiedział, że rosyjska inwazja na Ukrainę, polsko-austriackie stosunki gospodarcze i współpraca obu krajów to główne tematy rozmów z Dudą.
„Jestem bardzo zadowolony, że nasze stosunki dwustronne rozwijają się tak dobrze we wszystkich aspektach, nie tylko ekonomicznych, ale także politycznych i kulturowych” – powiedział Van der Bellen.
Odnosząc się do rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zwrócił uwagę, że Polska została „szczególnie dotknięta tą wojną”. Szerokie wsparcie wojskowe, cywilne i humanitarne Polski dla Ukrainy jest „godne podziwu” – powiedział prezydent Austrii.
„Jako Unia powinniśmy stanąć razem i solidarnie po stronie niepodległej Ukrainy. Tutaj również byliśmy tego samego zdania” – mówi Van der Bellen.
Zapowiedział kontynuację dyskusji o rozszerzeniu UE i podkreślił, że Austria zdecydowanie opowiada się za integracją Bałkanów Zachodnich z UE.
„Gotowość Ukrainy i Mołdawii do przystąpienia do UE jest zachęcająca. Będziemy wspierać oba kraje na ich drodze do UE” – wyjaśnił.
Van der Belen dodał, że rozmowa z Dudą dotyczyła też praworządności.
„Wiemy, że mamy tutaj bardzo delikatne kwestie. Wiemy, że Komisja Europejska musi zapewnić zachowanie podstawowych wartości europejskich. Musimy zadbać o jak najszybsze rozwiązanie konfliktu między Komisją Europejską a Polską” – powiedział.
Według niego rozmowa dotyczyła również bardzo dobrych stosunków gospodarczych Polski z Austrią oraz współpracy w zakresie polityki upamiętniającej. Prezydent Austrii poinformował, że rozmawiał z Andrzejem Dudą o „ostatnim etapie projektowania pomnika na terenie byłego obozu koncentracyjnego Gusen”.
„My w Austrii chcemy i będziemy rozliczać się z naszą przeszłością bez tabu. Oczywiście dotyczy to również wielu tysięcy ofiar terroru hitlerowskiego w Gusen po polskiej stronie. To jest bardzo ważna sprawa, w interesie Austrii leży, aby była godna upamiętnienia i będziemy z Polską współpracować” – podkreślił.
Politycy rozmawiali także o dalszym rozwoju relacji dwustronnych oraz omówili rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej w regionie Trójmorza, a także kwestie historyczne, w tym upamiętnienie ofiar obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen oraz 340. obóz koncentracyjny Mauthausen – bitwa pod Wiedniem w Gusen.
Prezydent Duda spotka się także z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem oraz przewodniczącym Rady Narodowej Republiki Austrii Wolfgangiem Sobotką.
Ostatnim punktem wizyty w Wiedniu będzie spotkanie głowy państwa polskiego z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Mariano Grossim.
papka
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”