Zabawa
Prezydent Polski zawetował ustawę medialną, aby uratować biznes Discovery
Discovery Inc wcale nie musi sprzedawać swojego polskiego biznesu. W poniedziałek prezydent Andrzej Duda zawetował kontrowersyjną ustawę medialną uchwaloną w polskim parlamencie na początku tego miesiąca, która zmusiłaby amerykańskiego giganta do sprzedaży swojego biznesu w tym kraju.
Projekt ustawy, znany jako Lex TVN, miał na celu uniemożliwienie polskim firmom medialnym posiadania nieruchomości pozaeuropejskich. Po raz pierwszy zaproponowała ją w lipcu rządząca w Polsce Konserwatywna Partia Prawa i Sprawiedliwości (PiS), która stwierdziła, że posiadacze abonamentu telewizyjnego i radiowego nie powinni być bezpośrednio ani pośrednio kontrolowani przez firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ustawa, jeśli zostałaby zatwierdzona przez Dudę, uniemożliwiłaby spółce spoza Europy posiadanie ponad 49% krajowych firm telewizyjnych lub radiowych.
Duda powiedział, że ustawa jest niepopularna w Polsce i zaszkodzi reputacji kraju jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej. Duda w zasadzie zgodził się, że kraje powinny ograniczyć zagraniczną własność firm medialnych, powołując się na przykłady USA, Francji i Niemiec, które w tym celu wprowadziły legislację. Powiedział jednak, że uchwalenie takiego prawa byłoby szkodliwe dla firmy obecnie działającej legalnie w kraju.
Duda zauważył też, że jego uchwalenie kosztowałoby kraj miliardy dolarów i zgodził się z wieloma rodakami, którzy uważają, że takie prawo jest w tej chwili niepotrzebne.
Discovery jest amerykańskim właścicielem polskiej grupy TVN, która obsługuje najbardziej znany w kraju kanał informacyjny TVN24. TVN jest największą amerykańską inwestycją w Polsce z wartością około 2 miliardów dolarów.
„To zwycięstwo Polaków” – powiedział Discovery w oświadczeniu. „Chwalmy Prezydenta za słuszność i za propagowanie podstawowych wartości demokratycznych wolnej prasy i rządów prawa, i serdecznie dziękujemy wszystkim widzom i wszystkim, którzy poparli ten ważny temat.”
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.