Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Polski widzi zmiany w prawie po wotum nieufności przez UE

Published

on

Prezydent Polski widzi zmiany w prawie po wotum nieufności przez UE
WARSZAWA: Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział w piątek, że dostrzega potrzebę zmian w ustawie o dyscyplinowaniu sędziów w swoim kraju, w gwałtownej zmianie tonu w sprawie, która doprowadziła do napiętej i przedłużającej się dyskusji Unia Europejska Władze.
Duda skomentował pisma prezesa polskiego Sądu Najwyższego wzywające go i inne wysokie osobistości do wprowadzenia zmian, które usunęłyby braki w polskim ustawodawstwie i dostosowały je do prawa unijnego.
Duda powiedział państwowej agencji PAPKA że zgodził się z prezesem sądu i że „wszystko wskazuje na to, że potrzebne są zmiany w prawie”.
Podkreślił znaczenie systemu dyscyplinowania sędziów, ale powiedział, że sędziowie powinni wierzyć, że jest on „naprawdę przejrzysty, uczciwy i uczciwy”.
Jego słowa nabrały innego tonu niż upieranie się rządu w ostatnich latach, że postępowanie dyscyplinarne służy wyłącznie sądownictwie i że UE nie ma nic do powiedzenia w sprawie organizacji sądownictwa w Polsce ani w jakimkolwiek innym państwie członkowskim UE.
Cztery listy do Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczących obu izb parlamentu Sąd Najwyższypierwszy prezes, sędzia Małgorzata Manowska, który wzywał do zmian legislacyjnych, został opublikowany na stronie internetowej sądu w piątek.
Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził na początku tego miesiąca, że ​​sposób dyscyplinowania sędziów przez Polskę podważa niezawisłość sądownictwa i narusza prawo UE, ponieważ jest upolitycznione. Polska przystąpiła do UE w 2004 roku.
Nakazał polskiemu rządowi, który przygotował projekty rozporządzeń, natychmiastowe zawieszenie działania organu dyscyplinarnego Sądu Najwyższego i wprowadzenie zmian pod groźbą sankcji finansowych i innych.
Oprócz narastającego konfliktu z UE o praworządność i organizację sądownictwa w Polsce, rząd zignorował nakazy, argumentując, że ponosi wyłączną odpowiedzialność za wymiar sprawiedliwości.
Lojalistka rządu Manowska w swoich listach apelowała o „szybkie, ale przede wszystkim przemyślane zmiany w prawie”, które usunęłyby braki i dostosowały je do prawa europejskiego.
Te cztery osoby mają moc proponowania i uchwalania praw.
Manowska zaapelowała do nich o ochronę „wspólnego dobra Polski” i powiedziała, że ​​batalia prawna z UE sparaliżowała postępowanie dyscyplinarne.
Na początku tego tygodnia 47 sędziów Sądu Najwyższego wraz z tysiącami innych sędziów i prokuratorów podpisało apel do rządu o podporządkowanie się wyrokom Trybunału Sprawiedliwości UE i natychmiastowe zawieszenie działania organu dyscyplinarnego.
Pod rządami prawicowego rządu, który doszedł do władzy w 2015 roku, Polska znajduje się w pogłębiającym się sporze z UE, ponieważ rząd wymusza większą kontrolę polityczną nad systemem sądownictwa i powoływaniem sędziów.
Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł w zeszłym tygodniu, że nakaz sądu unijnego przeciwko sądom krajowym nie jest wiążący. Jednym z nich był nakaz zawieszający władzę dyscyplinarną wysokich sędziów.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział jednak w zeszłym tygodniu, że nie wyklucza rewizji organu dyscyplinarnego, ponieważ nie spełnia on wszystkich oczekiwań. Kilka dni wcześniej spotkał się z przewodniczącą Rady UE Ursulą von der Leyen na rozmowy z udziałem polskiego sądownictwa.
Wielu polskich sędziów krytycznych wobec prawicowego rządu zostało zawieszonych w ramach postępowania dyscyplinarnego, ale niektóre sądy niższych instancji orzekły o zawieszeniu bezprawnie, które podważyły ​​autorytet kontrowersyjnego organu dyscyplinarnego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *