Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Prezydent Polski podpisuje ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro pomimo apelu Kościoła

Published

on

Prezydent Polski podpisuje ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro pomimo apelu Kościoła

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą finansowanie przez państwo zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego (IVF), które zostało obcięte za kadencji poprzedniego narodowo-konserwatywnego rządu PiS.

To pierwszy raz, kiedy prezydent, sojusznik PiS, został poproszony o uchwalenie ustawy po dojściu w tym tygodniu do władzy nowego, bardziej liberalnego rządu pod przewodnictwem Donalda Tuska. Duda zgodził się także na ustawę o zapłodnieniu in vitro, pomimo złożonego w ostatniej chwili sprzeciwu głowy Kościoła katolickiego.

Po zdobyciu większości parlamentarnej w październikowych wyborach trzy ugrupowania tworzące koalicję Tuska – jego centrowa Koalicja Obywatelska (KO), centroprawicowa Trzecia Droga (Trzecia Droga) i Lewica (Lewica) – zasiadły w listopadowych ustawach, aby przywrócić finansowanie zapłodnienia in vitro.

PiS obciął te fundusze po dojściu do władzy w 2015 roku. Twierdziła, że ​​nie ma wystarczających środków na zapłodnienie in vitro, chociaż jako partia ściśle związana z Kościołem katolickim miała także powody religijne, aby sprzeciwić się tej procedurze.

We wczorajszym liście do Dudy abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (CEP), centralnego organu Kościoła katolickiego w Polsce – „uprzejmie poprosił o odmowę podpisania nowej ustawy o zapłodnieniu in vitro”.

„Życie ludzkie jest wartością podstawową i dobrem niezbędnym” – napisał arcybiskup. „Wymaga zatem absolutnej ochrony, niezależnie od długości i jakości życia ludzkiego. Metoda in vitro natomiast to eksperyment na ludziach, którego swoista „produkcja” stanowi „formę konfiskaty życia ludzkiego”.

Choć Duda jest praktykującym katolikiem i ma bliskie relacje z hierarchią kościelną, zamiast skorzystać z prawa weta, zignorował prośbę Gądeckiego i podpisał ustawę w piątek.

READ  Polska pozostaje trzecim największym dostawcą zbóż w UE

W oświadczeniu kancelaria prezydenta stwierdziła, że ​​Duda „wziął pod uwagę fakt, że metoda in vitro budzi w opinii części społeczeństwa wątpliwości o charakterze etycznym”. Dodał również, że złoży kolejny projekt ustawy mający na celu finansowanie innych form leczenia niepłodności.

Nowo podpisana ustawa przewiduje coroczne finansowanie przez państwo leczenia in vitro w wysokości co najmniej 500 mln zł (116 mln euro). Parlament odrzucił poprawkę zaproponowaną przez PiS, która miałaby udostępnić pieniądze wyłącznie małżeństwom.

Wprowadzenie rządowego finansowania zapłodnienia in vitro już w 2013 r. za poprzedniego rządu Tuska zaowocowało narodzinami ponad 22 000 dzieci w latach 2013–2016.

Po dojściu PiS do władzy w 2015 r. w roku następnym obciął finansowanie. Jednak niektóre miasta wkroczyły, aby samodzielnie finansować leczenie zapłodnienia in vitro swoich mieszkańców.

W oświadczeniu informującym o decyzji Dudy o podpisaniu ustawy jego gabinet przywołał „wyzwania demograficzne”, jakie stoją przed Polską. W ostatnich latach wskaźnik urodzeń w kraju gwałtownie spadł. Liczba urodzeń spadła ostatnio o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając po raz pierwszy poziom dwucyfrowy.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

READ  Morawiecki odpowiada Kaczyńskiemu za nominację do kampanii #StopFurChallenge

Główne źródło obrazu: Krzysztof Sitkowski/KPRP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *