Najważniejsze wiadomości
Prezydent Polski podpisuje ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro pomimo apelu Kościoła
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę przywracającą finansowanie przez państwo zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego (IVF), które zostało obcięte za kadencji poprzedniego narodowo-konserwatywnego rządu PiS.
To pierwszy raz, kiedy prezydent, sojusznik PiS, został poproszony o uchwalenie ustawy po dojściu w tym tygodniu do władzy nowego, bardziej liberalnego rządu pod przewodnictwem Donalda Tuska. Duda zgodził się także na ustawę o zapłodnieniu in vitro, pomimo złożonego w ostatniej chwili sprzeciwu głowy Kościoła katolickiego.
prezydent @AndrzejDuda podpisano:
• Ustawa z dnia 7 grudnia 2023 r. o zmianie przepisów ustaw wspierających odbiorców energii elektrycznej, gazu i ciepła;
• Ustawa z dnia 12 grudnia 2023 r. o zmianie ustawy o doręczeniu elektronicznym;
• Ustawa z dnia 29 listopada 2023 r.… pic.twitter.com/Tgf96ieV40— Kancelaria Prezydenta (@presidentpl) 15 grudnia 2023 r
Po zdobyciu większości parlamentarnej w październikowych wyborach trzy ugrupowania tworzące koalicję Tuska – jego centrowa Koalicja Obywatelska (KO), centroprawicowa Trzecia Droga (Trzecia Droga) i Lewica (Lewica) – zasiadły w listopadowych ustawach, aby przywrócić finansowanie zapłodnienia in vitro.
PiS obciął te fundusze po dojściu do władzy w 2015 roku. Twierdziła, że nie ma wystarczających środków na zapłodnienie in vitro, chociaż jako partia ściśle związana z Kościołem katolickim miała także powody religijne, aby sprzeciwić się tej procedurze.
We wczorajszym liście do Dudy abp Stanisław Gądecki – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski (CEP), centralnego organu Kościoła katolickiego w Polsce – „uprzejmie poprosił o odmowę podpisania nowej ustawy o zapłodnieniu in vitro”.
„Życie ludzkie jest wartością podstawową i dobrem niezbędnym” – napisał arcybiskup. „Wymaga zatem absolutnej ochrony, niezależnie od długości i jakości życia ludzkiego. Metoda in vitro natomiast to eksperyment na ludziach, którego swoista „produkcja” stanowi „formę konfiskaty życia ludzkiego”.
Proszę o odmowę podpisania ustawy z dnia 29 listopada 2023 r. o zmianie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych – napisał @Abp_Gadecki w piśmie do Prezydenta RP.https://t.co/lfEW2LCKAv pic.twitter.com/DkUxFZhytH
— Kościół w Polsce (@ChurchInPoland) 15 grudnia 2023 r
Choć Duda jest praktykującym katolikiem i ma bliskie relacje z hierarchią kościelną, zamiast skorzystać z prawa weta, zignorował prośbę Gądeckiego i podpisał ustawę w piątek.
W oświadczeniu kancelaria prezydenta stwierdziła, że Duda „wziął pod uwagę fakt, że metoda in vitro budzi w opinii części społeczeństwa wątpliwości o charakterze etycznym”. Dodał również, że złoży kolejny projekt ustawy mający na celu finansowanie innych form leczenia niepłodności.
Nowo podpisana ustawa przewiduje coroczne finansowanie przez państwo leczenia in vitro w wysokości co najmniej 500 mln zł (116 mln euro). Parlament odrzucił poprawkę zaproponowaną przez PiS, która miałaby udostępnić pieniądze wyłącznie małżeństwom.
Polski parlament głosował za planami przywrócenia finansowania przez państwo zabiegów zapłodnienia in vitro.
Spowodowałoby to zmianę decyzji ustępującego rządu konserwatystów o zaprzestaniu finansowania w 2015 roku. Nowa koalicja rządząca obiecała jej przywrócenie https://t.co/oZt6Eag7Gu
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 29 listopada 2023 r
Wprowadzenie rządowego finansowania zapłodnienia in vitro już w 2013 r. za poprzedniego rządu Tuska zaowocowało narodzinami ponad 22 000 dzieci w latach 2013–2016.
Po dojściu PiS do władzy w 2015 r. w roku następnym obciął finansowanie. Jednak niektóre miasta wkroczyły, aby samodzielnie finansować leczenie zapłodnienia in vitro swoich mieszkańców.
W oświadczeniu informującym o decyzji Dudy o podpisaniu ustawy jego gabinet przywołał „wyzwania demograficzne”, jakie stoją przed Polską. W ostatnich latach wskaźnik urodzeń w kraju gwałtownie spadł. Liczba urodzeń spadła ostatnio o 11% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając po raz pierwszy poziom dwucyfrowy.
Roczna liczba urodzeń w Polsce spadła o 11%, osiągając po raz pierwszy poziom dwucyfrowy.
Od 2018 r. wskaźnik urodzeń w Polsce gwałtownie spada i należy do najniższych w Europie.
Przeczytaj więcej tutaj ⬇️ https://t.co/3jN6RvHPHX
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 26 października 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główne źródło obrazu: Krzysztof Sitkowski/KPRP
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.