technologia
Prezydent Polski opowiada się za technologią czystego wodoru na międzynarodowym spotkaniu w Edmonton – sekcja angielska
Przemawiając do publiczności składającej się z liderów biznesu, naukowców i osobistości politycznych, Duda podkreślił znaczenie poprawy stosunków polsko-kanadyjskich wykraczających poza bezpieczeństwo, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy energetycznej z prowincjami takimi jak Alberta.
Udział Prezydenta RP @AndrzejDuda Więcej informacji na temat Kanadyjskiego Porozumienia w sprawie wodoru.
Wybrałem nową firmę, która nigdy nie założyła polskiej firmy, firmę typu start-up, firmę typu start-up lub firmę młodą. pic.twitter.com/ne1eJF1KHN
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) 23 kwietnia 2024 r
„Biorąc pod uwagę nasze zaangażowanie w osiągnięcie neutralności klimatycznej, Polska uważa, że rozwój technologii czystego wodoru jest niezbędny. Widzimy jego zastosowanie przede wszystkim w tych sektorach gospodarki, gdzie elektryfikacja nie jest rozwiązaniem opłacalnym lub jest nieefektywna” – zauważył Duda.
Polska uznawana jest za czołowego producenta wodoru i obecnie specjalizuje się w tzw. szarym wodorze, który pozyskiwany jest w procesach emisyjnych. Duda powiedział, że kraj potrzebuje tutaj strategicznego punktu zwrotnego.
„Polska całym swoim atutem, wiedzą i doświadczeniem jest gotowa podjąć wyzwanie neutralności klimatycznej. Naszym głównym zadaniem jest teraz zastąpienie tzw. szarego wodoru, który pochodzi ze źródeł emisyjnych, czystym, niskoemisyjnym i ekologicznym wodorem, pochodzącym ze źródeł odnawialnych, ale także z energii jądrowej czy poprzez wykorzystanie technologii wychwytywania dwutlenku węgla” – ocenił. .
W ramach szerszej strategii wodorowej Polska planuje do 2030 r. uruchomić od co najmniej 800 do tysiąca autobusów wodorowych, przy czym znaczna część rozwoju produkcji i infrastruktury, w tym co najmniej 32 stacje tankowania i magazynowania, planowana jest na terenie Polski.
(jh)
Źródło: PAP