Nauka
Prezydent Polski chwali emancypację z Europy Środkowej – Pierwsza wiadomość
Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że Europa Środkowa z sukcesem się wyemancypowała i nie jest już przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem.
„Europa Środkowa przestała być przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem. Stała się strukturą świadomą swoich interesów i mającą wpływ na bieg spraw europejskich” – powiedział prezydent Duda w artykule opublikowanym przed końcowym wydaniem. Francuski dziennik L’Opinion.
Szef polskiego państwa, szef OECD Angel Gurria, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Marek Dietl i niemiecki ekonomista Timo Baas przedstawili w dzienniku swoje poglądy na temat potencjału politycznego i gospodarczego Europy Środkowej.
Odnosząc się do przyszłości Europy Środkowej, polska głowa państwa powiedziała, że „właśnie rozpoczęła się dekada niepewności wywołanej pandemią koronawirusa”, ale dodał, że „to także dekada nadziei i szans na cywilizacyjną odnowę lepszy, sprawiedliwszy i bardziej zielony świat, w którym będą obowiązywały zasady zrównoważonego rozwoju ”.
Powtarzając, że Europa Środkowa przestała być przestrzenią peryferyjną między Zachodem a Wschodem oraz między mocarstwami cesarskimi, Prezydent Duda pisał, że stał się podmiotem procesów politycznych i cywilizacyjnych.
Na temat współpracy w Europie Środkowej polska głowa państwa wymieniła jej trzy główne obszary, a mianowicie Grupę Wyszehradzką, obejmującą Polskę, Czechy, Węgry i Słowację, Grupę B9 zrzeszającą państwa wschodniej flanki. NATO (Polska, Rumunia, Litwa, Łotwa, Estonia, Węgry, Słowacja, Czechy i Bułgaria) oraz Inicjatywa Trójmorza, która obejmuje kraje położone pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym.
„Przystąpienie do NATO i UE krajów Europy Środkowej jest ważną i ugruntowaną częścią porządku europejskiego i atlantyckiego” – napisał prezydent Duda, dodając, że sukcesy tego regionu mogą być inspiracją dla innych krajów.
Szef OECD pochwalił Polskę, mówiąc, że dobrze sobie radzi i ogranicza straty gospodarcze. Według Gurrii, po spadku o 3,5 proc. W 2020 r., PKB Polski wzrośnie o 2,9 proc. W 2021 r. I 3,8 proc. W 2022 r.
Zwrócił również uwagę, że przed pandemią polskie wyniki gospodarcze były doskonałe, poziom życia w Polsce szybko zbliżał się do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów OECD, a stopa bezrobocia i ubóstwa są bardzo niskie. niższy od średniej OECD.
Szef OECD zaznaczył, że spowolnienie gospodarcze w Polsce ze względu na wsparcie budżetowe i monetarne było znacznie słabsze niż w większości krajów OECD.
Odnosząc się do pozycji Europy Środkowej, Gurria powiedział, że awansował z regionu, który niemal zniknął ze świadomości największych bohaterów światowej sceny politycznej, do grupy regionów szybciej rozwijających się i aspirujących do roli centrum cywilizacyjnego.
Prezes GPW określił Europę Środkową jako region o ogromnym potencjale wzrostu i pochwalił pomyślny rozwój polskiego rynku kapitałowego w ostatnich trzech dekadach.
Profesor Baas wyraził opinię, że w bieżącej dekadzie kraje Europy Środkowej znacznie zwiększą swój dochód na mieszkańca i dotrą do gospodarek Europy Południowej.
Bieżący projekt „Opowiadać światu o Polsce: Dekada Europy Środkowej” był realizowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP i Polską Agencją Prasową PAP. Jest to część powtarzającej się kampanii, która pojawia się w wiodących światowych gazetach i tygodnikach oraz w Internecie.
Wszystkie materiały projektowe zostały opublikowane na portalu www.WszystkoCoNajważniejsze.pl.
Poprzednie projekty z tej samej serii miały ogromny globalny zasięg. W 40. rocznicę powstania związku zawodowego Solidarność powiązane artykuły dotarły do ponad miliarda ludzi na całym świecie.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”