Connect with us

Nauka

Prezydent John D. Simon uhonorowany przez Uniwersytet Jagielloński w Polsce

Published

on

Prezydent John D. Simon uhonorowany przez Uniwersytet Jagielloński w Polsce

Prezydent Lehigh John D. Simon ’19P, chemik o międzynarodowej renomie, został odznaczony srebrnym medalem Plus Ratio Quam vis przez Wydział Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie za rolę we współpracy badawczej pomiędzy polskimi naukowcami i Amerykanami.

Podczas ceremonii, która odbyła się 13 czerwca w Krakowie, Simon odebrał nagrodę Jagiellońskiego Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii za pracę na rzecz rozwijania współpracy pomiędzy grupami badawczymi na Duke University – gdzie Simon wcześniej pełnił funkcję prorektora ds. akademickich – i Jagiellońskiego w zakresie biologii molekularnej, fotochemii i fotofizyki.

Jak czytamy w ogłoszeniu o wyróżnieniu Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpraca „umożliwiła krakowskim naukowcom wykorzystanie unikalnych urządzeń pomiarowych, co zaowocowało odkryciem mechanizmów endogennej toksyczności barwników oczu i skóry, w tym ich zdolności do fotogenerowania reaktywnych form tlenu, które można aktywować. w niepożądaną fototoksyczność tych tkanek.”

Simon odegrał wiodącą rolę w napisaniu serii artykułów naukowych opartych na pracach obu instytucji. Artykuły, publikowane w latach 2000-2010, ukazały się w prestiżowych czasopismach, takich jak Journal of the American Chemical Society i Proceedings of the National Academy of Science. Współautorami publikacji są profesor Tadeusz Sarna i jego współpracownicy z Katedry Biofizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Uroczystego wręczenia medalu dokonał Prorektor Jagielloński ds. Nauki i Funduszy Strukturalnych, profesor Stanisław Kistryn.

Założony w 1364 roku Uniwersytet Jagielloński jest najstarszym uniwersytetem w Polsce i drugim najstarszym w całej Europie Środkowej. Srebrny medal uczelni Plus Ratio quam vis, co po łacinie oznacza „Rozum przed siłą”, nadawany jest „osobom wyróżniającym się za wybitne zasługi dla Uniwersytetu Jagiellońskiego”. Wśród poprzednich zwycięzców znaleźli się zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii James Dewey Watson; ekonomista, były premier i były prezydent Portugalii Aníbal Cavaco Silva; i były prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing.

READ  Pula! Przełom w nazistowskich poszukiwaniach skarbów z łupami z II wojny światowej o wartości 200 milionów funtów wreszcie zidentyfikowany | Nauka | Aktualności

„To wielki zaszczyt otrzymać takie wyróżnienie od Uniwersytetu Jagiellońskiego, cenionej instytucji, której uczeni byli wyjątkowymi kolegami i współpracownikami” – powiedział Simon. „Współpraca międzynarodowa, taka jak nasza, jest niezbędna do wspierania ważnych badań, które mogą mieć wpływ na życie na całym świecie”.

Simon uzyskał tytuł licencjata z chemii w Williams College w 1979 r. i tytuł doktora. uzyskał tytuł doktora na Uniwersytecie Harvarda w 1983 r. Po odbyciu stażu podoktorskiego na UCLA dołączył do Wydziału Chemii i Biochemii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego w 1985 r., a następnie w 1998 r. przeniósł się na Duke University jako profesor George B. Geller.

Jego zainteresowania badawcze skupiały się na zrozumieniu struktury i funkcji ludzkiej pigmentacji. Przed przybyciem do Lehigh współpracował z naukowcami z całego świata, aby zbadać jedyne znane nienaruszone pigmenty odzyskane z okresu jurajskiego.

Simon otrzymał liczne stypendia i nagrody za swoją pracę naukową, w tym nagrodę Presidential Young Investigator Award, stypendium im. Alfreda P. Sloana, nagrodę Camille and Henry Dreyfus Teacher Scholar Award oraz nagrodę Fresenius. Jest autorem lub współautorem blisko 250 artykułów naukowych i czterech książek.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *