Nauka
Prężny polski rynek oferuje możliwości irlandzkim eksporterom
Mimo wojny na sąsiedniej Ukrainie Polska nadal wykazuje niezwykłą odporność.
W olandii znajdują się szybko rozwijające się miasta, a z populacją prawie 40 milionów ludzi istnieje duże zapotrzebowanie na innowacyjne i inteligentne rozwiązania, które pozwolą rozwiązać palące problemy globalne, w szczególności dotyczące agendy zrównoważonego rozwoju.
Ten rosnący rynek oferuje wiele możliwości dla irlandzkich eksporterów.
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. jej gospodarka wzmocniła się – a liczba irlandzkich firm eksportujących do Polski rośnie z roku na rok.
Bardziej ugruntowane sektory, takie jak inżynieria, nadal zapewniają stabilne i rosnące rynki eksportowe, a stosunkowo nowe branże, takie jak produkty z zakresu nauk przyrodniczych, stanowią 25% irlandzkiego eksportu do Warszawy i poza nią.
Wraz ze wzrostem popytu w 900 szpitalach publicznych w Polsce i 500 szpitalach prywatnych, sektor opieki zdrowotnej będzie się rozwijał i nadal będzie oferował znaczące możliwości irlandzkim eksporterom.
Podobnie jak w wielu innych krajach i rynkach, rosnące zapotrzebowanie na innowacyjne, zrównoważone rozwiązania oferuje również możliwości irlandzkim firmom. Na początku tego roku Enterprise Ireland zorganizowała wydarzenie łączące ekologiczne i inteligentne irlandzkie rozwiązania z polskimi nabywcami i miastami.
Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a przedstawiciele 20 polskich miast poznali firmy będące klientami Enterprise Ireland.
Warszawa była pierwszym miastem, które przystąpiło do inicjatywy Green Cities Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR) i od tego czasu poszło w jej ślady wiele innych miast w Europie Środkowo-Wschodniej. Dzięki dofinansowaniu w wysokości ponad 3 miliardów euro program Green Cities opiera się na udokumentowanych osiągnięciach EBOR w pomaganiu miastom w inwestowaniu w zrównoważoną infrastrukturę komunalną.
Polska jest największym europejskim producentem akumulatorów do samochodów elektrycznych i piątym największym producentem na świecie. W rzeczywistości sprzedaż akumulatorów litowo-jonowych i ich komponentów przekroczyła 2% całego polskiego rynku eksportowego. Jest także europejskim liderem w eksporcie autobusów elektrycznych.
Biorąc pod uwagę swoją pozycję w czołówce transportu elektrycznego, Polska jest ogromnym potencjalnym rynkiem dla producentów niezbędnych komponentów do pojazdów elektrycznych.
Klient PPI Adhesive Products Enterprise Ireland jest aktywnym graczem na tym rynku i właśnie otworzył nowe biuro w Warszawie.
Wiele innych irlandzkich firm również oferuje w Polsce nowe i innowacyjne, zrównoważone rozwiązania. Należą do nich Solar AdTek, który produkuje zasilane energią słoneczną wyświetlacze reklamowe i systemy oświetleniowe, oraz PEL, który dostarcza innowacyjne pojemniki BriteBins i systemy zagęszczania w celu zmniejszenia odpadów i kosztów utylizacji odpadów.
Novum, irlandzki producent mroźni, działa w Polsce od ponad dwóch dekad i niedawno wprowadził na polski rynek swoją innowacyjną technologię LEAP. Gwarantuje to znaczne oszczędności energii, które mogą sięgać 50szt.
Budownictwo i inżynieria to kolejny ważny sektor zainteresowania irlandzkich firm – a PM Group jest liderem, dostarczając złożone projekty do wiodących na świecie firm klienckich. W 2022 kończy 25 lat w Polsce i nadal się rozwija, zatrudniając ponad 400-osobowy zespół.
PM Group zainwestowała w nowe biura we Wrocławiu i podwoiła wielkość swojego warszawskiego biura. Obecnie jest jedną z wiodących w Polsce firm świadczących usługi architektoniczne, inżynieryjne i budowlane.
Cyberbezpieczeństwo to kolejny obiecujący sektor dla irlandzkich firm, na którym z powodzeniem działają firmy takie jak Stryve i Smarttech 247.
Polska jest największym rynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, więc jest świetnym miejscem na start w regionie. Sam jej znaczący rynek krajowy przyciąga irlandzkich eksporterów, ale może również służyć jako trampolina do innych rynków regionalnych.
Enterprise Ireland w Warszawie wspiera wejście i ekspansję firm klienckich na rynku polskim, a także na Łotwie, Estonii i Litwie.
Tonia Spollen jest kierownikiem biura na Polskę i kraje bałtyckie w Enterprise Ireland, Warszawa. Więcej informacji na https://globalambition.ie/markets-opportunities/
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”