Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Premier Polski sprzeciwia się federacji UE, krytykuje Brukselę – EURACTIV.com

Published

on

Premier Polski sprzeciwia się federacji UE, krytykuje Brukselę – EURACTIV.com

W przemówieniu na Uniwersytecie w Heidelbergu polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy i podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w stosunku do europejskiej federacji.

Konserwatywny polski rząd wspierał Ukrainę na pierwszej linii frontu przeciwko Rosji i zawsze był pronatowski. Ale jeśli chodzi o proces integracji europejskiej, wyraziła wątpliwości co do pogłębienia instytucji unijnych.

Morawiecki (PiS/ECR) wygłosił przemówienie w obecności premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna (Zieloni), w którym podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w „zachowaniu wolności narodów”.

„Nic lepiej nie uchroni wolności narodów, ich kultury, ich bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy są iluzoryczne lub utopijne” i przestrzegając przed dalszą federalizacją UE.

Alternatywy dla Europy suwerennych państw narodowych to „technokratyczna utopia, którą niektórzy w Brukseli wydają się sobie wyobrażać” lub „neoimperializm” – powiedział polski premier.

Wystąpienie Morawieckiego nawiązuje do innych przemówień na temat przyszłości UE wygłoszonych ostatnio przez innych przywódców UE, takich jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Pradze w sierpniu 2022 r. czy plany prezydenta Francji Emmanuela Macrona wobec UE w przemówieniu na Sorbonie na początku jego pierwsza kadencja w 2017 r.

Scholz (SPD/S&D) powiedział w swoim przemówieniu w Pradze, że traktaty UE nie są „wyryte w kamieniu” i że rozszerzenie UE musi iść w parze z reformą.

Niemcy naciskają na odejście od zasady jednomyślności w kwestiach polityki zagranicznej i podatkowej, co Berlin postawił nawet jako warunek wyrażenia zgody na przystąpienie nowych państw członkowskich, co jednak spotkało się z oporem, zwłaszcza w Polsce.

„Jeśli poszczególne narody Unii Europejskiej będą próbowały zdominować inne, Europa może paść ofiarą tych samych błędów z przeszłości” – ostrzegł Morawiecki w Heidelbergu, mówiąc, że jego „proeuropejskość” odzwierciedla się w jego poparciu dla rozszerzenia UE. żadnej dalszej centralizacji.

READ  Polska i Węgry wygrywają spór prawny o podatek obrotowy

Morawiecki w swoim wystąpieniu ostro skrytykował też Komisję Europejską, która niedawno zapowiedziała, że ​​pozwie Polskę za dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

„Bicie innych batem „wartości europejskich” bez uzgodnienia ich definicji lub zrozumienia, jakie zmiany muszą wprowadzić poszczególne kraje, jest […] autodestrukcyjne dla Unii Europejskiej” – powiedział Morawiecki.

„Czy naprawdę chcemy paneuropejskiej kosmopolitycznej elity z ogromną władzą, ale bez mandatu wyborczego?” – pytał.

W swoim przemówieniu Morawiecki powtórzył żądanie Polski reparacji wojennych od Niemiec.

„Nie chcę wchodzić w ten temat w moim wystąpieniu, ale nie mogę tego przeoczyć” – powiedział Morawiecki.

„Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec odszkodowań za zbrodnie II wojny światowej, za zniszczenia, zagrabione mienie i skarby kultury narodowej” – dodał.

„Odszkodowanie jest niezbędne do pojednania sprawców i ofiar. W tym przełomowym momencie historii Europy takie pojednanie jest nam potrzebne, ponieważ stajemy przed wielkimi wspólnymi wyzwaniami” – powiedział.

Rząd federalny we wcześniejszych wypowiedziach stwierdził, że nie widzi podstaw prawnych do roszczeń reparacyjnych Polski i uznał sprawę za załatwioną.

(Jonathan Packroff | EURACTIV.de)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *