Najważniejsze wiadomości
Premier Polski sprzeciwia się federacji UE, krytykuje Brukselę – EURACTIV.com
W przemówieniu na Uniwersytecie w Heidelbergu polski premier Mateusz Morawiecki przedstawił swoją wizję przyszłości Europy i podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w stosunku do europejskiej federacji.
Konserwatywny polski rząd wspierał Ukrainę na pierwszej linii frontu przeciwko Rosji i zawsze był pronatowski. Ale jeśli chodzi o proces integracji europejskiej, wyraziła wątpliwości co do pogłębienia instytucji unijnych.
Morawiecki (PiS/ECR) wygłosił przemówienie w obecności premiera Badenii-Wirtembergii Winfrieda Kretschmanna (Zieloni), w którym podkreślił rolę suwerennych państw narodowych w „zachowaniu wolności narodów”.
„Nic lepiej nie uchroni wolności narodów, ich kultury, ich bezpieczeństwa społecznego, gospodarczego, politycznego i militarnego niż państwa narodowe” – powiedział Morawiecki, dodając, że „inne systemy są iluzoryczne lub utopijne” i przestrzegając przed dalszą federalizacją UE.
Alternatywy dla Europy suwerennych państw narodowych to „technokratyczna utopia, którą niektórzy w Brukseli wydają się sobie wyobrażać” lub „neoimperializm” – powiedział polski premier.
Wystąpienie Morawieckiego nawiązuje do innych przemówień na temat przyszłości UE wygłoszonych ostatnio przez innych przywódców UE, takich jak kanclerz Niemiec Olaf Scholz w Pradze w sierpniu 2022 r. czy plany prezydenta Francji Emmanuela Macrona wobec UE w przemówieniu na Sorbonie na początku jego pierwsza kadencja w 2017 r.
Scholz (SPD/S&D) powiedział w swoim przemówieniu w Pradze, że traktaty UE nie są „wyryte w kamieniu” i że rozszerzenie UE musi iść w parze z reformą.
Niemcy naciskają na odejście od zasady jednomyślności w kwestiach polityki zagranicznej i podatkowej, co Berlin postawił nawet jako warunek wyrażenia zgody na przystąpienie nowych państw członkowskich, co jednak spotkało się z oporem, zwłaszcza w Polsce.
„Jeśli poszczególne narody Unii Europejskiej będą próbowały zdominować inne, Europa może paść ofiarą tych samych błędów z przeszłości” – ostrzegł Morawiecki w Heidelbergu, mówiąc, że jego „proeuropejskość” odzwierciedla się w jego poparciu dla rozszerzenia UE. żadnej dalszej centralizacji.
Morawiecki w swoim wystąpieniu ostro skrytykował też Komisję Europejską, która niedawno zapowiedziała, że pozwie Polskę za dwa wyroki Trybunału Konstytucyjnego.
„Bicie innych batem „wartości europejskich” bez uzgodnienia ich definicji lub zrozumienia, jakie zmiany muszą wprowadzić poszczególne kraje, jest […] autodestrukcyjne dla Unii Europejskiej” – powiedział Morawiecki.
„Czy naprawdę chcemy paneuropejskiej kosmopolitycznej elity z ogromną władzą, ale bez mandatu wyborczego?” – pytał.
W swoim przemówieniu Morawiecki powtórzył żądanie Polski reparacji wojennych od Niemiec.
„Nie chcę wchodzić w ten temat w moim wystąpieniu, ale nie mogę tego przeoczyć” – powiedział Morawiecki.
„Polska nigdy nie otrzymała od Niemiec odszkodowań za zbrodnie II wojny światowej, za zniszczenia, zagrabione mienie i skarby kultury narodowej” – dodał.
„Odszkodowanie jest niezbędne do pojednania sprawców i ofiar. W tym przełomowym momencie historii Europy takie pojednanie jest nam potrzebne, ponieważ stajemy przed wielkimi wspólnymi wyzwaniami” – powiedział.
Rząd federalny we wcześniejszych wypowiedziach stwierdził, że nie widzi podstaw prawnych do roszczeń reparacyjnych Polski i uznał sprawę za załatwioną.
(Jonathan Packroff | EURACTIV.de)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.