Najważniejsze wiadomości
Premier Polski naciska na więcej węgla, żeby obniżyć rachunki za ogrzewanie
WARSZAWA – Premier Polski w czwartek obiecał wesprzeć zwiększenie produkcji w polskich kopalniach węgla w celu obniżenia cen ogrzewania i energii w obliczu wojny na sąsiedniej Ukrainie i wysiłków Unii Europejskiej na rzecz zmniejszenia uzależnienia od rosyjskich źródeł energii.
Obietnica złożona w parlamencie premiera Mateusza Morawieckiego jest jednak sprzeczna z zobowiązaniami klimatycznymi Polski i stopniowymi działaniami, jakie podejmuje w celu ograniczenia produkcji i zużycia węgla w celu przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.
Jednak inwazja Rosji na Ukrainę i zakazy UE dotyczące niektórych rosyjskich źródeł energii doprowadziły do nagłych niedoborów węgla i przyspieszonego wzrostu cen paliw. Rządy w całej Europie poszukują innych źródeł paliw i energii.
Koszt węgla wzrósł w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy o 100%, co wywołało powszechne zaniepokojenie, ponieważ co trzecie gospodarstwo domowe jest ogrzewane węglem. Ogólnie rzecz biorąc, Polska opiera się na węglu w prawie 70% swoich potrzeb energetycznych, co stanowi znacznie wyższy odsetek niż jakikolwiek inny kraj UE-27.
Reklama
„Wprowadzimy program zwiększenia wydobycia węgla w polskich kopalniach” – powiedział Morawiecki.
Celem polskiego rządu jest sprowadzenie cen paliw kopalnych przed kolejnym sezonem grzewczym „do poziomu sprzed nagłego wzrostu związanego z embargiem na Rosję”. Zrobimy to – powiedział Morawiecki.
W rzeczywistości ceny energii w Europie rosły od miesięcy, zanim Rosja dokonała inwazji na Ukrainę 24 lutego.
Polska poinformowała, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2022 r. z polskich kopalń wydobyto około 19 mln ton węgla, o ok. 155 tys. ton więcej niż w tym samym czasie w roku ubiegłym.
Polska twierdzi, że odchodzenie od węgla, który ma bogate zasoby, musi być wolniejsze niż w innych krajach europejskich, ponieważ nie rozwinęła jeszcze wystarczająco dużo odnawialnych źródeł energii. Górnictwo węgla kamiennego to także duża branża zatrudnienia w Polsce
___
Śledź wszystkie historie AP na temat zmian klimatycznych na https://apnews.com/hub/climate.
Reklama
___
Śledź relację AP z wojny na Ukrainie pod adresem: https://apnews.com/hub/russia-ukraine.
Copyright 2022 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, rozpowszechniany, transkrybowany ani redystrybuowany bez zezwolenia.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.