Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Premier Polski eskaluje spór z UE o praworządność | Polska

Published

on

Premier Polski eskaluje spór z UE o praworządność |  Polska

Premier Polski Mateusz Morawiecki pokłócił się z przewodniczącym Komisji Europejskiej i eurodeputowanymi po oskarżeniu instytucji unijnych o przekształcenie kraju w eskalację praworządności między Warszawą a Brukselą.

Podczas burzliwej debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, w której posłowie wielokrotnie podnosili paralele między sytuacją w Polsce a Brexitem, Morawiecki oskarżył Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) o „pełzającą rewolucję” podważającą suwerenność Polski.

Oskarżył także anonimowych „polityków unijnych” o próby szantażowania swojego rządu do przyłączenia się do „władzy centralnej” zgodnie z polską konstytucją.

Komentatorzy i niektórzy politycy wysokiego szczebla, w tym francuski minister UE Clément Beaune, przedstawiają ten rozwój jako „polexit” tylnymi drzwiami.

Morawiecki powiedział, że jego rząd nie wystąpi przeciwko Trybunałowi Konstytucyjnemu, prosząc instytucje UE o przekazanie społeczeństwu wizji Unii jako suwerennego państwa. Potępił mówienie o legalnym wyjściu Polski z UE jako „kłamstwo”.

„Gdybyśmy zgodzili się na centralną zasadę, UE przestałaby być stowarzyszeniem suwerennych państw, a UE zostałaby przekształcona w centralnie zarządzane państwo europejskie w wyniku faktu dokonanego, w którym instytucje europejskie mogą wymusić tzw. prowincje, aby robić to, czego chce władza centralna. Nie uzgodniliśmy tego w umowach – powiedział Morawiecki.

„Potrzebujemy suwerennej decyzji o suwerennych decyzjach suwerennych państw członkowskich. Możemy więc teraz zgodzić się na wszelkie próby ograniczenia suwerenności Polski, możemy zgodzić się na pełzające rozszerzanie kompetencji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – to, co teraz widzimy, to pełzająca rewolucja, która dzieje się po stronie wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – albo możemy powiedzieć nie. Jeśli chcesz mieć ponadnarodowe państwo w Europie, zapytaj wszystkie suwerenne państwa członkowskie i dogonić je.”

Rządzące w Polsce Prawo i Sprawiedliwość oraz Komisja Europejska, wspierana przez Parlament Europejski, od pięciu lat toczą nieustanną walkę o zmiany w polskim sądownictwie, które rzekomo podważają jego niezależność.

ETS stwierdził niedawno, że nowa procedura powoływania członków polskiego Sądu Najwyższego jest sprzeczna z prawem UE.

READ  Dwóch polskich narciarzy zginęło w słowackiej lawinie

Sprawa doszła do głosu, gdy polski Sąd Najwyższy orzekł na początku tego miesiąca, że ​​podstawowe artykuły traktatów bloku, w tym, że państwa członkowskie podejmą „odpowiednie działania” w celu wypełnienia swoich zobowiązań wynikających z prawa unijnego, nie są wiążące.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen, przemawiając we wtorek rano przed Morawieckim, powiedziała, że ​​jest „głęboko zaniepokojona”, że orzeczenie polskiego sądu podważyło przyszłość UE jako wspólnoty państw członkowskich prawa zwyczajowego .

Powiedziała: „Od jakiegoś czasu martwimy się o niezależność sądownictwa. Sędziowie stracili immunitet i zostali wykluczeni z urzędu bez powodu.

„A to zagraża niezależności sądownictwa, która jest podstawą praworządności. Podjęliśmy szereg środków. Nadal prowadzimy regularny dialog. Ale niestety sytuacja się pogorszyła. I nie jest to tylko opinia Komisji. Potwierdził to Europejski Trybunał Sprawiedliwości i Europejski Trybunał Praw Człowieka. A to właśnie osiągnęło punkt kulminacyjny w najnowszym orzeczeniu polskiego Trybunału Konstytucyjnego.”

Von der Leyen powiedziała, że ​​Komisja ma kilka opcji, w tym wykorzystanie nowego „mechanizmu warunkowości i innych instrumentów finansowych”, aby odciąć finansowanie z Brukseli za pośrednictwem budżetu UE i funduszu naprawy pandemii.

Guy Verhofstadt, były premier Belgii, był jednym z wielu posłów, którzy oskarżyli polski rząd o używanie w Wielkiej Brytanii języka Brexitera.

Parlament będzie głosował w czwartek nad rezolucją, która „głęboko ubolewa nad decyzją bezprawnego Trybunału Konstytucyjnego” z 7 października 2021 r. jako atak na europejską wspólnotę wartości i prawa jako całości”.

Ponadto będzie „pochwalać dziesiątki tysięcy polskich obywateli za wychodzenie na ulice w pokojowych masowych protestach oraz za walkę o swoje prawa i wolności jako obywateli Europy”.

Terry Reintke, niemiecki eurodeputowany z Partii Zielonych, oskarżył premiera przed siedzącym po jej lewej stronie Morawieckim, że postępuje jak rosyjski prezydent Władimir Putin i destabilizuje Unię Europejską. Powiedziała: „Większość polskich obywateli się z tobą nie zgadza – chcą żyć w silnej Polsce w silnej” Unia Europejska”.

READ  Nowa gra z serii Mass Effect w pierwszym zwiastunie

Morawiecki w odpowiedzi żartował z niemieckiego rządu za pozwolenie na budowę Nord Stream 2, cytując polityka, który nazwał to „nowoczesnym paktem Ribbentrop-Mołotow” o przedwojennym porozumieniu między Niemcami a Związkiem Radzieckim.

Von der Leyen, były niemiecki minister obrony, odpowiedział: „Nord Stream 2 nie poprawia twoich argumentów, po prostu unikasz debaty”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *