Connect with us

Nauka

Premier Janša komentuje aktualne tematy na posiedzeniu Rady Europejskiej

Published

on

Premier Janša komentuje aktualne tematy na posiedzeniu Rady Europejskiej

„Dyskusja na temat COVID-19 była dłuższa, bardziej gorąca i ważniejsza pod względem wymiany informacji niż pierwotnie planowano, ponieważ środkowa i wschodnia część Europy doświadcza fali infekcji, a niektóre kraje są poważnie nią dotknięte, prawdopodobnie bardziej niż kiedykolwiek w tej pandemii” – powiedział premier, który jako ważny wskazał liczbę korelacji, które pojawiły się przy porównywaniu sytuacji w państwach członkowskich. „Z jednej strony istnieje podwójna korelacja, a mianowicie między liczbą zakażeń a liczbą hospitalizacji. z drugiej strony liczba szczepień populacji według krajów oraz korelacja między liczbą szczepień osób powyżej 50. roku życia a liczbą zgonów” – powiedział Janez Janša, dodając, że niektóre kraje są na skraju załamania systemu opieki zdrowotnej. . „Słowenia pomaga, pomagamy też np. Rumunii” – powiedział premier.

Jak dodał, głównym tematem spotkania były ceny energii i brak niektórych środków. „Przypomniałem moim kolegom, że podobną debatę rozpoczęliśmy podczas naszej pierwszej prezydencji w Radzie UE w 2008 r., a niektóre konkluzje przyjęte w czerwcu 2008 r. były w rzeczywistości bardzo zgodne z tym, co wczoraj postanowiliśmy” – powiedział pierwszy: minister. Dodał, że „rosnące ceny energii prowadzą również do spirali wzrostu cen innych produktów i usług iz tego punktu widzenia możemy z pewnością oczekiwać, że ten temat będzie jednym z głównych tematów grudniowego szczytu. Komisja miała również za zadanie przedstawić dodatkowe dane” – powiedział premier, zauważając, że jest to kontynuacja starej debaty o tym, jak bardzo na ten wzrost wpływa zobowiązanie do realizacji naszych celów klimatycznych na rzecz Europy neutralnej pod względem emisji dwutlenku węgla po 2050 r. oraz program gotowości do redukcji o 55% netto do 2030 r. „Wciąż nie mamy wszystkich odpowiedzi. Faktem jest, że jest to klasyczne zjawisko przywracania równowagi w gospodarce światowej, w której zarówno UE, jak i USA – podczas gdy robią to Chiny przez cały czas – staraliśmy się złagodzić skutki pandemii poprzez zwiększenie ilości pieniędzy lub funduszy na rynku, co automatycznie prowadzi do większego popytu, podczas gdy podaż pozostaje w tyle. wielu produktów i półproduktów, ceny rosną, a droższy transport powoduje również wzrost cen żywności, co znajduje odzwierciedlenie w inflacji” – powiedział premier. Przypomniał, że UE po raz kolejny stoi w obliczu problemów, które rozwiązała już w 2008 roku”. wstrząsy te oraz przywracanie równowagi światowej gospodarki i europejskiej części tego procesu nie są jednorazowym szokiem o dramatycznych skutkach, które wpływają na dobrobyt ludzi i powodują dłuższą recesję, ale że rozprzestrzeniają się na dłuższy okres i nie wpływają na ożywienie po pandemii” – powiedział premier.

READ  Indeks Percepcji Korupcji 2022 ujawnia…

Podkreślił również, że podejście Komisji Europejskiej w jej planie działania do rozwiązania tego problemu zostało potwierdzone, zwłaszcza w odniesieniu do wpływu rosnących cen energii na dobrostan ludności. „Różne kraje będą korzystać z różnych instrumentów. Faktem jest jednak, że biorąc pod uwagę globalny wzrost cen surowców, nawet wszystkie narzędzia proponowane przez Komisję Europejską nie są wystarczająco silne, aby zapewnić, że ceny rynkowe pozostaną niezmienione. ograniczają reguły rynku europejskiego, które są nieco elastyczne, ale nie da się ich całkowicie wyeliminować” – powiedział premier. Dodał, że toczy się również wiele dyskusji na temat zakresu, w jakim energia jądrowa może być źródłem energii w okresie przejściowym prowadzącym do Europy bez emisji dwutlenku węgla. „Z obliczeń wynika, że ​​bez energetyki jądrowej nie można dokonać transformacji” – powiedział premier, dodając, że „jeśli wyłączymy energetykę jądrową z tego procesu i tych wysiłków, jedyną inną opcją dla energetyki przejściowej jest gaz ziemny”. Jeśli się z tym zgodzimy, zgodzimy się również z 90-procentową zależnością UE od czynników zewnętrznych, ponieważ importujemy 90 proc. gazu ziemnego i 97 proc. ropy naftowej – powiedział premier. Udział odnawialnych źródeł energii w europejskim bilansie energetycznym w najbliższym średnim okresie nie wystarczy do zrekompensowania niedoborów węgla bez wykorzystania energetyki jądrowej i ta świadomość w mniejszym lub większym stopniu dominuje, choć z powodów politycznych niektóre państwa członkowskie są przeciwne wspominając o energetyce jądrowej w tym procesie, mimo że te same państwa członkowskie, połączone wspólnym rynkiem energii, już korzystają z energii z europejskich elektrowni jądrowych – powiedział premier. Ta debata będzie kontynuowana, ale postęp osiągnięto, gdy Komisja przedstawiła środki i wyraźnie wspomniała w tym czasie o energii jądrowej jako o przejściowym źródle energii – powiedział premier, dodając, że spodziewana jest również długa dyskusja na ten temat. Szczycie, kiedy wpływ wzrostu cen, elastyczność w UE będzie jeszcze bardziej symetryczna.

Druga najdłuższa dzisiejsza debata dotyczyła migracji. „Zaczynamy zdawać sobie sprawę, że jedynym sposobem rozwiązania tego problemu jest ochrona przez UE własnych granic, zarówno zewnętrznych, jak i strefy Schengen, i że prędzej czy później trzeba będzie wyprostować te dwa kraje. W tej chwili trzy kraje czekają na przyjęcie do Schengen, spełniły wszystkie warunki techniczne i mają na swoich barkach dużą część odpowiedzialności za bezpieczną Europę, ale formalnie nie są jeszcze w strefie Schengen – powiedział premier Janez Janša: Słowenia ma granicę Schengen, ale nie ma zewnętrznej granicy UE i chcemy jak najszybciej przenieść tę granicę między Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną; jesteśmy też gotowi pomóc chronić tę granicę i to nie tylko na poziomie proporcjonalnym – powiedział premier.

READ  Oznaczanie żeliwa

Wczoraj europejscy przywódcy również odbyli krótką dyskusję o Polsce. Zdaniem premiera debata była znacznie bardziej umiarkowana niż wydarzenia w Parlamencie Europejskim. – Główny wniosek był taki, że rozwiązań należy szukać wspólnie z Polską, a nie przeciwko Polsce – powiedział premier.

Jedna z najważniejszych części konkluzji Rady Europejskiej dotyczy rozdziału o transformacji cyfrowej. „Jesteśmy prawie na końcowym etapie harmonizacji ustaw o usługach cyfrowych i rynku cyfrowego. Obie ustawy są niezwykle ważne, pewne dylematy pozostają otwarte, ale jednocześnie jest dość wysoki stopień jednomyślności co do tego, co należy zrobić – powiedział premier. Jedną z nierozstrzygniętych kwestii jest znalezienie właściwej równowagi między zasadą otwarcie rynku cyfrowego i zasada bezpieczeństwa, bo czasem te dwie zasady wchodzą w konflikt i trzeba znaleźć odpowiednie formuły, by to uregulować.

„Wczoraj z powodzeniem koordynowaliśmy również rozdział dotyczący spraw zagranicznych, gdzie w naszej propozycji udzieliliśmy pełnego poparcia białoruskiej opozycji, popierając wszystkich więźniów politycznych i wzywając reżim do jej zakończenia” – powiedział premier. Dodał, że handel był jednym z głównych tematów we wczorajszych dyskusjach, na których debata była stosunkowo krótka. „Faktem jest, że UE nadal jest główną światową potęgą handlową, a UE jest partnerem handlowym numer jeden w 75 krajach na świecie, ale prawdą jest również, że w niektórych miejscach nasz udział spada, jak w Ameryce Południowej. dużo dyskusji o tym, jak przyspieszyć harmonizację umów handlowych, bo różne kraje mają różne interesy, a to wszystkim szkodzi – dodał premier.

Premier odpowiadał także na pytania prasy. W sprawie Polski powiedział, że większość zgadza się, że jeśli w UE pojawią się problemy, to są procedury, które należy przeprowadzić przy jak najmniejszym upolitycznieniu. „Prawo europejskie ma pierwszorzędne znaczenie, gdy kompetencje są delegowane do UE. Gdy kompetencje nie są delegowane, to jednak jest to kwestia prawa krajowego i są różne interpretacje” – powiedział premier. Dodał, że polski premier nakreślił sytuację w swoim sądownictwie, która doprowadziła do problemów. „Sytuacja ta została przedstawiona w bardzo dramatyczny sposób – korupcja i nepotyzm wśród sędziów” – powiedział premier, dodając, że Parlament Europejski przyjął uchwałę oskarżającą polski Trybunał Konstytucyjny o polityczny wybór. „Jeżeli to jest od teraz kryterium, to Słowenia jest następna w kolejce do otwarcia debaty na temat wyboru politycznego sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ponieważ jeśli politycznie wybrani sędziowie Trybunału Konstytucyjnego są nielegalni, mamy również duży problem w Słowenii w tym w odniesieniu , „wyjaśnił premier Janša.

READ  Kolejny potężny ostrzał rakietowy uderza w Ukrainę; Kijów uderza w dwa rosyjskie statki na Krymie – POLITICO

O wzroście cen energii i w związku z zieloną transformacją premier powiedział, że w przeciwieństwie do tego, co wydarzyło się w 2008 i 2009 roku, kiedy wzrost cen i kosztów życia oraz kryzys gospodarczy usunęły zieloną transformację z programów wszystkich europejskich instytucje kilka lat temu dopiero ożywienie wróciło do porządku obrad, przytłaczająca większość opowiada się za tym, aby tak się nie stało, zwłaszcza że jednym z ważnych powodów szokujących wzrostów w tak krótkim czasie jest zależność od innych krajów w zakresie gazu ziemnego i ropy naftowej. „Mówiąc o strategicznej autonomii, jasne jest, że Europa nie osiągnie rzeczywistego stopnia strategicznej autonomii, dopóki nie zastąpi tych zasobów i nie wyeliminuje tej strategicznej zależności energetycznej od czynników zewnętrznych” – powiedział premier i kontynuował: „Tak więc podczas debaty teraz inaczej, to prawda, że ​​jest całkiem jasne, że bez włączenia energii jądrowej cele klimatyczne nie mogą zostać osiągnięte i nie sumują się, bez względu na to, jak bardzo odwrócisz liczby.

„Kwestią, która nie ma sensu w tym sensie, ale jest kluczowa, jest innowacja. Aby osiągnąć cele klimatyczne na lata 2030 i 2050, potrzebujemy postępu technologicznego, którego nadal nie mamy. Nie da się, aby cały transport był zasilany energią elektryczną, co jest w planach, jeśli na ziemi nie ma wystarczającej ilości litu, aby wyprodukować wszystkie baterie potrzebne do tego, żeby wszyscy jeździli na elektryczność – powiedział premier, wskazując, że my potrzebujesz rozwiązania zastępującego lit.

„Zielona transformacja w chwili obecnej, kiedy naprawdę jesteśmy na początku tego, co mamy nadzieję będzie bardzo krótkim kryzysem energetycznym, powinna być postrzegana jako rozwiązanie, a nie problem; musimy być świadomi realiów sytuacji i ograniczeń, i trzeba zgodzić się, że energia jądrowa musi zostać uwzględniona jako dopuszczalne i niesankcjonowane źródło w tym okresie przejściowym” – podsumował premier Janša.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *