Connect with us

Gospodarka

Prawodawcy UE ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

Published

on

Prawodawcy UE ostatecznie zatwierdzają fundusz zielonej transformacji bloku

Turbina wiatraka wytwarzająca energię jest pokazana podczas zachodu słońca w parku energii odnawialnej w Ecoust-Saint-Mein we Francji, 6 września 2020 r. REUTERS / Pascal Rossignol // Plik Zdjęcie

We wtorek Parlament Europejski oficjalnie zatwierdził fundusz Unii Europejskiej w wysokości miliardów euro, który ma pomóc krajom w rozwiązaniu przemysłu paliw kopalnych, gdy blok przeprowadza remonty swoich gospodarek w celu przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (JTF) o wartości 17,5 mld EUR (21,37 mld USD) łączy środki pieniężne z budżetu UE i funduszu na rzecz naprawy COVID-19.

Będzie wspierać społeczności najbardziej dotknięte planami zamknięcia sektorów węgla, torfu i łupków bitumicznych lub innych wysokoemisyjnych gałęzi przemysłu i zastąpienie ich przemysłem niskoemisyjnym i miejscami pracy – transformacja postrzegana jako klucz do osiągnięcia celu UE w zakresie eliminacji zmniejszy emisje gazów cieplarnianych do 2050 r.

Prawodawca UE zatwierdził fundusz 615 głosami za, przy 35 głosach przeciw i 46 wstrzymujących się. Oczekuje się, że JTF uzyska ostateczne zatwierdzenie z 27 krajów UE w czerwcu. Jest to jednak proces formalny i nie zmieni żadnych szczegółów.

„JTF jest kluczowym narzędziem zapewniającym sprawiedliwe przejście na gospodarkę neutralną dla klimatu i nikt nie pozostaje w tyle” – powiedział w poniedziałek grecki prawodawca Manolis Kefalogiannis, główny ustawodawca parlamentarny funduszu.

Niemiecki prawodawca ekologiczny Niklas Nienass pochwalił warunki funduszu, którego nie można przeznaczyć na energię jądrową czy paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Kontynuuj czytanie

Powiedział jednak, że nie może zapewnić odpowiedniego wsparcia potrzebującym regionom, ponieważ państwa członkowskie UE odrzuciły wnioski Komisji Europejskiej i Parlamentu o zwiększenie.

„Jest po prostu za mały” – powiedział Niklas.

Największy udział ma Polska, która zatrudnia ponad połowę z około 230 000 osób zatrudnionych w europejskim przemyśle węglowym, a za nią plasują się Niemcy i Rumunia, w których znajdują się oba regiony górnicze.

READ  Agencja Moody's potwierdza rating Malty na poziomie A2 z perspektywą stabilną

Aby uzyskać dostęp do pieniędzy, regiony będą musiały opracować plany szczegółowo opisujące, w jaki sposób zamierzają zarządzać zamknięciami kopalń i przekwalifikować pracowników. Komisja Europejska ostrzegła Polskę, że jej plan przedłużenia żywotności kopalni Turów do 2044 r. Może kosztować region część funduszu.

(1 USD = 0,8188 euro)

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *