Nauka
PPG przyznaje nagrody edukacyjne STEM uczniom szkół w Polsce
Firma PPG ogłosiła zwycięzców drugiej edycji Uniwersjady, konkursu edukacyjnego z zakresu nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (STEM), organizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz Uniwersytetem Wrocławskim.
Universiada, finansowana z grantu w wysokości 30 000 dolarów (130 000 złotych) od PPG, ma na celu inspirowanie i zachęcanie młodych ludzi do zainteresowania nauką. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie w wieku od 10 do 14 lat z Polski, którzy pod okiem nauczyciela lub opiekuna pracują w pięcioosobowych zespołach nad projektem z chemii i prezentują wyniki jury złożonemu z ekspertów.
Pierwsze miejsce przypadło zespołowi ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Oławie, który przygotował i przetestował serię bioplastików i stwierdził, że ten wykonany z agaru-agaru może potencjalnie zastąpić tworzywa na bazie węglowodorów. Zwycięski zespół stwierdził, że zainspirował go temat Światowego Dnia Ziemi „Planeta kontra Ziemia”. Plastik” oraz czas potrzebny, aby konwencjonalne tworzywa sztuczne uległy biodegradacji w środowisku.
Druga nagroda przypadła zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Mysłakowicach, który pracował nad znalezieniem idealnej mieszanki biopaliw do napędu silnika parowego, co jury uznało za nowy sposób modyfikacji XIX-wiecznej technologii na przyszłość. Laureaci trzeciej nagrody, Szkoła Podstawowa nr 1 we Wrocławiu, zostali wyróżnieni za opracowanie balsamu do rąk w całości opartego na naturalnych składnikach, który według nich działa lepiej niż wiele produktów aptecznych. Jury doceniło wzorowe planowanie projektów przez zespół, w tym ankiety wśród klientów i badania rynku.
Tegoroczny finał odbył się na Wydziale Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego, a projekty oceniało jury, w którym zasiadał Piotr Stefanowicz, kierownik katedry chemii na tej uczelni; dr Maciej Modzel, adiunkt w Katedrze Chemii Organicznej; oraz Maria Bogdańska, menadżer ds. rozwoju portfela w PPG.
„Universiada promuje naukę i inspiruje młodych badaczy do zgłębiania różnych dziedzin wiedzy” – powiedział Marcin Sobczyk, prorektor ds. innowacji i rozwoju Wydziału Chemii. „Ponadto buduje mosty pomiędzy uczelnią a społeczeństwem, promując wartości naukowe i kształcąc przyszłe pokolenia naukowców. Młodzi uczestnicy, pełni entuzjazmu i kreatywności, mogą wnieść innowacyjne pomysły i rozwiązania, które mogą przyczynić się do postępu społecznego i gospodarczego”.
„Promocja nauki wśród młodych ludzi ma ogromne znaczenie dla przyszłości i rozwoju wielu sektorów, w tym przemysłu” – stwierdziła Bogdańska. „Dzięki inicjatywom takim jak Universiada możemy skutecznie inspirować kolejne pokolenia do rozwijania swoich pasji i talentów naukowych. Chcemy, aby młodzi ludzie już na wczesnym etapie edukacji interesowali się nauką i potencjalną karierą w dziedzinach STEM”.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”