Świat
Pozostały sposób na udomowienie psów
Dr. Lahtinen i jej koledzy wykluczają konkurencję z równania. Zimą ludzie z epoki lodowcowej musieliby obejść się bez roślin zależnych od polowania. Ale ludzie nie mogą przetrwać na samym białku. W końcu umierają z głodu lub zatruwają się białkami. Potrzebują tłuszczu, więc zjadaliby głównie tłuste części ofiary, pozostawiając trochę chudego mięsa. Wilki z różnymi układami pokarmowymi mogą przez dłuższy czas żyć na czystym białku.
W swojej pracy naukowcy twierdzą, że białko zwierzęce mogło dostarczyć do 45 procent kalorii potrzebnych zimą wśród ludzkich łowców arktycznych. Obliczyli również ilość białka w ofierze, którą wilki miały do dyspozycji podczas epoki lodowcowej i wykazali, że mają one białko „poza granicami, które ludzie mogą spożywać”. Ludzie i wilki polują na podobne gatunki. Więc gdyby ludzie jedli te same zwierzęta, mieliby nadmiar białka po zabiciu ich.
Ludzie, w tym współcześni myśliwi i zbieracze, mają dziwny zwyczaj karmienia innych zwierząt i przetrzymywania ich przynajmniej przez jakiś czas. Stąd autorzy skłaniają się ku idei, że różne ludzkie bandy od czasu do czasu łapią wilka. W końcu oba gatunki zbliżyły się do siebie i nowe wilki-psy stały się przydatne. Wiele tysięcy lat później mamy szczenięta pandemiczne.
Jedyna hipoteza jest taka, że wyobrażenie tego, co mogło się wydarzyć, a nie demonstracja tego, co się stało. Jednak Naomi Sykes, archeolog z ogrodów zoologicznych z University of Exeter w Wielkiej Brytanii, która dokonała przeglądu artykułu do publikacji, powiedziała, że naukowcy zwrócili uwagę na dwie ważne kwestie. „Pierwszą jest ich sugestia, że istniałaby minimalna konkurencja żywieniowa między ludźmi a wilkami”. Po drugie, powiedziała, że jej hipoteza „przerzuciła ideę udomowienia na ludzi”, którzy raczej karmią zwierzęta niż tuczą je do jedzenia.
Powiedziała, że znaleziska archeologiczne sugerują, że udomowienie kurczaków, królików, koni i innych zwierząt mogło rozpocząć się od celowego karmienia zwierząt. Powiedziała, że w niektórych najwcześniejszych odkryciach starożytne kości wskazują, że zwierzęta były „pod opieką, opieką, a nawet czczeniem ich, a nie jedzeniem”.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”