Paleontolodzy w Polsce odkryli niedawno szczęki i zęby potwornego pliozaura, starożytnego gada morskiego o ukąszeniu silniejszym niż ugryzienie Tyranozaur rex.
Pliozaury, największe okres jurajskiDrapieżniki oceaniczne żyły około 150 milionów lat temu. Naukowcy znaleźli skamieniałości tego ogromnego mięsożercy na polu kukurydzy w polskiej wiosce Krzyżanowice w górach Santa Cruz, wraz z kilkoma setkami kości krewnych krokodyli, pradawnych żółwi i żółwi długoszyich. plezjozaury – kuzyni pliozaurów – wynika z nowego badania.
Skamieniałości jurajskich pliozaurów odnaleziono zaledwie w kilku krajach Europy i po raz pierwszy w Polsce odnaleziono kości tego ogromnego drapieżnika morskiego – powiedział główny autor badań Daniel Tyborowski, paleontolog z Muzeum Ziemi PAN Nauk w Warszawie., – napisano w oświadczeniu.
Powiązany: Galeria zdjęć: Starożytne potwory morskie
Blok wapienia znaleziony na stanowisku w Polsce zawierał zęby w kształcie stożka oraz fragmenty górnej i dolnej szczęki, które naukowcy zidentyfikowali jako należące do pliozaura, datowane na okres od 145 do 163 milionów lat temu. Największy ząb mierzył około 68 milimetrów od korony do czubka. Z badania wynika, że inny duży, izolowany ząb – również prawdopodobnie należący do pliozaura – miał około 57 mm długości.
Pliozaury mieszkały obok dinozaury (chociaż nie T. rexktóry pojawił się dopiero około 70 do 65 milionów lat temu, podczas okres kredowy). „Zmierzyli ponad 10 metrów [32 feet] długi i mógł ważyć nawet kilkadziesiąt ton” – powiedział Tyborowski w oświadczeniu. „Mieli duże, potężne czaszki i ogromne szczęki z dużymi, ostrymi zębami. Ich kończyny miały kształt płetw.” W przeciwieństwie do plezjozaurów, które miały długie, pełne wdzięku szyje i małe głowy, pliozaury miały ogromne głowy wspierane przez grube, potężne mięśnie szyi, które pomagały im miażdżyć kości dużej ofiary.
Znany gatunek pliozaura, Funkei pliozaura, miał czaszkę o długości 2 m, a ugryzienie oceniano na około cztery razy silniejsze niż ugryzienie T. rex. Autorzy badania podają, że te drapieżniki wierzchołkowe znajdowałyby się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoich ekosystemach morskich i żerowały na krokodylach, plezjozaurach, żółwiach i rybach. Do chwili obecnej opisano sześć gatunków pliozaurów. Nie wiadomo jednak jeszcze, do jakiego gatunku należą nowe skamieniałości.
„Spodziewamy się, że nadchodzące miesiące i lata przyniosą jeszcze bogatszy materiał w postaci kości dużych gadów” – stwierdził Tyborowski w oświadczeniu.
Ponad 100 milionów lat temu ten górzysty region był archipelagiem wysp otoczonych ciepłymi lagunami, ale różnorodność jurajskich gatunków morskich występujących w górzystym położeniu sugerowała również, że obszar ten był „centrum”, w którym znajdowały się siedliska różnych grup zwierząt. zlokalizowany gady morskie. nakładają się na siebie – podają naukowcy.
Starożytne żółwie i krewni krokodyli znane są ze stanowisk śródziemnomorskich; Zamieszkiwali ciepłe wody Oceanu Tetydy, rozległego morza położonego pomiędzy dwoma starożytnymi superkontynentami – Gondawną na południu i Laurasią na północy – w okresie mezozoiku, między 251 a 65,5 miliona lat temu. Jednak pliozaury, plezjozaury i ichtiozaury (inny rodzaj gadów morskich o długich, smukłych szczękach) częściej można spotkać w zimniejszych wodach położonych dalej na północ. Ponieważ stanowisko w Krzyżanowicach zawiera skamieniałości zarówno ze środowiska cieplejszego, jak i zimniejszego, badacze zasugerowali, że reprezentuje ono strefę przejściową, która według badania była niegdyś unikalnym ekosystemem oceanicznym.
Wyniki opublikowano 6 października w czasopiśmie internetowym Roczniki Stowarzyszenia Geologów.
Pierwotnie opublikowany w Nauka na żywo.