Sport
Poznajcie Serafinę Ogończyk-Makowską, nową przewodniczącą Komisji Śmigłowcowej FAI
Komisja Wiropłatowa FAI (CIG) wybrała na swoją nową przewodniczącą pilota, prawniczka i bizneswoman Serafinę Ogończyk-Mąkowską. Jej energia, zdolności dyplomatyczne i głęboko zakorzenione zamiłowanie do lotnictwa z pewnością przydadzą się jej w tej nowej roli, o czym dowiadujemy się z tego wywiadu, który daje wgląd w motywację stojącą za jej dynamiczną karierą jako pilota śmigłowca i sędziego, organizatora zawodów i obecnie przewodniczący Komisji.
Opowiedz nam o swojej lotniczej podróży: kiedy po raz pierwszy nauczyłeś się latać i jakie trzy słowa najlepiej opisują Twój pierwszy samodzielny lot?
Kurs pilotażu rozpocząłem w 2016 roku. Bardzo podobał mi się cały proces. Zacząłem od samolotów, a potem nauczyłem się pilotować helikoptery.
Pierwsze solo to moment, który każdy pilot żywo pamięta. Czułem ekscytację, wolność, niezależność. Poczucie radości i osobistej odpowiedzialności było przytłaczające.
Co szczególnie lubisz w helikopterach?
Helikoptery dają poczucie autonomii, z możliwością dotarcia do różnych miejsc bez potrzeby posiadania lotniska. Początkowo jest trudniejszy w obsłudze w porównaniu z samolotem, ale procentuje dużą satysfakcją.
Kiedy zacząłeś startować i jak długo jesteś częścią Polish Helicopter Team?
W zespole jestem od 2018 roku, jestem także międzynarodowym sędzią heli oraz aktywnym uczestnikiem zawodów sportowych.
Z jakich momentów związanych z lotnictwem jesteś najbardziej dumny?
Zdecydowanie najpierw solo, potem pierwsze starty w zawodach, zdałem egzaminy ATPL, zdobyłem uprawnienia ME, IR i CPL, ukończyłem Akademię Sił Powietrznych, a teraz zostałem Prezydentem FAI CIG.
Wspominasz o przeprowadzaniu wywiadów z innymi lotnikami do publikacji – kto w lotniczym świecie cię inspirował?
Moi instruktorzy: Kamil Pucko, Tomek Osip, Sebastian Komosa byli moją codzienną inspiracją. Nie trzeba dodawać, że do latania helikopterem zabrałem się za Marcina Szamborskiego – niesamowitego pilota i złotego medalistę w sporcie śmigłowcowym. Słyszałem o jego osiągnięciach, o jego „podróży po świecie” helikopterem i postanowiłem uczyć się od najlepszych. Zadzwoniłem do niego i zgodził się mnie uczyć. Mamy w Polsce wielu świetnych lotników: czołowych pilotów akrobacyjnych jak Artur Kielak, szybowców jak Jerzy Makula i paralotniarzy jak Wojtek Bógdał, więc źródło mojej inspiracji jest naprawdę głębokie.
Międzynarodowe Zawody Śmigłowcowe 2021 w Płocku
Jak doświadczyłeś wyzwań związanych z organizacją imprez helikopterowych i jak pomogły ci twoje umiejętności zawodowe?
Organizacja imprezy helikopterowej wymaga różnych umiejętności. Trzeba zadbać nie tylko o stronę sportową i formalną: ekipy, sędziów, zakwaterowanie, pozwolenia, wizy, bezpieczeństwo, infrastrukturę itp., ale także o stronę rozrywkową – marketing, public relations, prasę. konferencje, rozdanie nagród itp. Prowadzę firmę, która od wielu lat zajmuje się organizacją dużych imprez, więc doświadczenie zdecydowanie pomaga w prowadzeniu udanych zawodów śmigłowcowych.
Jaka jest pana wizja na kadencję prezesa CIG?
Zamierzam być aktywnym prezydentem! Obecnie mamy do czynienia z trudnymi czasami w sporcie helikopterowym; Chcę zrobić wszystko, co w mojej mocy, aby ożywić rodzinę Heli, zachowując jej integralność oraz inspirować i wspierać jak najwięcej wydarzeń na całym świecie.
Masz pomysł, jak zachęcić więcej kobiet do uprawiania sportów lotniczych?
Liczba kobiet wzrosła na przestrzeni lat, ale większość ludzi w lotnictwie to nadal mężczyźni. Kobiety-piloci stanowią 7% wszystkich lotników na świecie. W Polsce mamy 51 kobiet z Licencją Lotniczą (wobec 1388 mężczyzn), a z CPL(A) jest to 139 kobiet wobec 1876 mężczyzn. Liczba licencji śmigłowców jest mniejsza niż CPL (H): 12 kobiet na 322 mężczyzn. W 2022 roku w Polsce tylko 6 kobiet uzyskało licencję PPL H w porównaniu do 64 mężczyzn.
Mimo to mam wspaniałych przyjaciół, którzy biorą udział w wyścigach helikopterowych, latają w ekipach ratowniczych (Gosia Rutkowska), którzy są wzorem do naśladowania dla innych. Pokazując obecność kobiet w zawodach lotniczych i sportowych, dajemy dobry przykład i najlepsze praktyki, które mogą zachęcić kobiety do zostania aktywnymi pilotami.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”