Connect with us

Świat

Poznaj Specklesa, jednego z niewielu znanych na świecie delfinów z „niezwykle rzadkimi” plamami na skórze

Published

on

Poznaj Specklesa, jednego z niewielu znanych na świecie delfinów z „niezwykle rzadkimi” plamami na skórze

W wodach Australii pływa delfin butlonose, co nie jest typowe. Naukowcy twierdzą, że ssak morski ma rzadkie ubarwienie, jakie ma tylko garstka innych sfotografowanych delfinów, i dzięki temu zyskał wyjątkową nazwę: cętki.

Podczas badania zatoki Hervey Bay w południowym Queensland we wrześniu 2022 r. naukowcy z australijskiego University of the Sunshine Coast stwierdzili, że odkryli grupę sześciu delfinów. Następnie z wody wyskoczył delfin, co wprawiło badaczy w osłupienie.

„Speckles wyskoczył z wody trzy razy w pionowej pozycji pionowej, podczas gdy reszta grupy poruszała się ruchem «morświna»” – stwierdziła w raporcie badaczka i główna autorka badania dokumentującego delfiny, Georgina Hume Komunikat prasowy z uniwersytetu. „Dzięki temu mogliśmy bardzo wyraźnie przyjrzeć się spodniej stronie, na której było dużo białych obszarów oraz białych pasków po stronie grzbietowej i bocznej”.

Delfin butlonose o imieniu „Speckles” został odkryty przez badaczy cierpiących na niezwykle rzadką chorobę skóry, gdy wyskoczył z wody pomiędzy ławicą u południowo-wschodniego Queensland.

Georgina Hume/Uniwersytet Sunshine Coast


„Prawie symetryczne białe plamy” nie były wcześniej widziane podczas wieloletnich badań tego gatunku. A ponieważ delfin wydawał się ogólnie zdrowy – poza zagojonym ukąszeniem rekina na boku – naukowcy stwierdzili, że wykluczyli możliwość, że przebarwienie mogło być spowodowane chorobą lub poparzeniem słonecznym.

Co więc było tego przyczyną? Uniwersytet stwierdził, że to „niezwykle rzadka choroba skóry” zwana piebaldyzmem. Jest to tak rzadkie, że plamki są jednym z zaledwie 24 zgłoszonych przypadków delfinów i jednym z zaledwie sześciu sfotografowanych przypadków delfinów cierpiących na tę chorobę na świecie. Jest to pierwszy udokumentowany przypadek tego gatunku w Australii i drugi udokumentowany przypadek na półkuli południowej.

Ekolog behawioralny Alexis Levengood stwierdził w komunikacie prasowym uniwersytetu, że schorzenie to jest podobne do albinizmu – mutacji genetycznej powodującej brak melaniny, oraz leucyzmu – częściowej utraty pigmentacji, która w przeciwieństwie do albinizmu nie wpływa na oczy.

Ten delfin zauważony w australijskich wodach jest jednym z nielicznych na świecie, u których sfotografowano osobę z niezwykle rzadką chorobą skóry.

Georgina Hume/Uniwersytet Sunshine Coast


„Piebaldyzm to częściowa utrata pigmentu, dlatego u poszczególnych osobników występuje niejednolite zabarwienie” – stwierdził Levengood w komunikacie prasowym. Ona też mu ​​powiedziała Australijska korporacja nadawcza że „najlepszą rzeczą w nauce w prawdziwym życiu jest zobaczenie i przeżycie czegoś po raz pierwszy”.

„Pracuję w tej dziedzinie od około 15 lat na trzech różnych kontynentach” – powiedział Levengood ABC, „i nigdy nie widziałem tego na własne oczy. Kiedy przywieźliśmy zdjęcia, było to dla nas całkiem ekscytujące popołudnie”.

Odkrycie opublikowano w czasopiśmie naukowym Ssaki wodne.

Naukowcy nie znają jeszcze płci delfina, ale mają nadzieję uzyskać więcej zdjęć i zebrać próbki genetyczne, aby dowiedzieć się więcej o chorobie.

Chociaż plamki są jednym z niewielu delfinów cierpiących na tę chorobę, istnieje więcej udokumentowanych przypadków także u innych gatunków.

READ  Wyłącznie: „Po prostu nie odejdę”: Nowa książka ujawnia, że ​​​​Trump obiecał pozostać w Białym Domu
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *