Zabawa
Poznaj Lullę La Polaca, najstarszą w Polsce drag queen i inspirację dla nas wszystkich
Niezwykłe to cotygodniowy felieton producenta CBC Arts, Petera Knegta, który poddaje w wątpliwość sztukę, kulturę i/lub tożsamość LGBTQ przez osobisty obiektyw.
w wieku 82 lat, Lulla La Polaca to najstarsza drag queen w Polsce. Znany jako Andrzej Szwan, Lulla przeżył wszystko, od Powstania Warszawskiego i II wojny światowej po upadek Związku Radzieckiego i trwającą pandemię COVID-19. I przez cały czas była zdeterminowana, by żyć swoim życiem tak głośno, jak to możliwe – niemały wyczyn w kraju, w którym osoby LGBTQ wciąż stoją przed dość niezwykłymi wyzwaniami (badanie z 2021 r. plasuje prawa LGBTQ w Polsce wśród najgorszych w Unii Europejskiej).
Podczas gdy polskie społeczności queer od dawna wiedzą, jakie szczęście ma Lulla w swoim życiu, świat też dostaje szansę. Film dokumentalny reżyserki Bogny Kowalczyk ma w tym tygodniu swoją światową premierę na kanadyjskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Hot Docs Boylesk przedstawia intymny i zachwycający portret Lulli, który z pewnością będzie główną atrakcją wielu nadchodzących festiwali filmowych. Oddaje też hołd bohaterowi, na który Lulla – organizujący podziemne partie gejowskie w komunistycznej Polsce i entuzjastycznie rzucający się w wir skrajnie homofobicznej Polski lat 80. – bardziej niż zasługuje.
– Mamy nadzieję, że ludzie wyjdą z filmu myśląc, że jest na co czekać – mówi Kowalczyk. „Że możesz mieć 82 lata i nadal robić fajne rzeczy, a co ważniejsze… nadal to robić Nowy Rzeczy.”
„Lulla jest wyjątkowa” – dodaje Tomasz Morawski, producent filmu. „Ona nie podąża za wzorem. Jest tego rodzaju łącznikiem między młodymi i starszymi ludźmi, co jest bardzo wyjątkowe. Dlatego kocha życie i chce się ruszać i rozwijać. A jednocześnie nie boi się sytuacji, których nie zna. Chce się uczyć i to jest bardzo duża wartość, o której wiele osób zapomina”.
Lulla też nie czeka na niczyją aprobatę. Samotny gej po osiemdziesiątce może wyjść z mody, chodzi do klubów i szuka seksu i miłości w grindr i innych aplikacjach randkowych. A jednocześnie nie boi się śmierci. Film pięknie podąża za narracją, gdy szuka odpowiedniego artysty do zaprojektowania specjalnej urny krematoryjnej w kształcie kolczastej pięty. Oglądanie ich na ekranie — z przeciąganiem lub bez — jest niesamowicie inspirujące.
„Kiedy masz 82 lata, chcesz jego charyzmy” – mówi Morawski. „To znaczy, nawet nie w jego wieku, ale także w dzisiejszym życiu. Za każdym razem, gdy mam nienajlepszy moment, po prostu myślę… co zrobiłaby Lulla? Daj spokój, ten facet ma 82 lata i nic go nie powstrzymuje. Każdy dzień jest dla niego nowy i zawsze robi coś nowego. To jest absolutnie niesamowite. Mam na myśli, że naprawdę cieszy się życiem. I nie ma znaczenia, czy jesteś gejem, czy lewicowcem, hetero, czy prawicowcem, po prostu zrób to. Po prostu obejrzyj film, a potem zrób to samo. Uwierz w to!”
Kowalczyk ma też nadzieję, że widzowie pozostawią film bardziej wrażliwy, choćby na chwilę.
„Jeśli chodzi o starzenie się lub o queerowych ludzi, którzy zajmują się swoim życiem”, mówi, „jest wiele tematów, które porusza film. Ale podoba mi się ten pomysł, że ktoś patrzy na niego i myśli: „Wow, życie jest skomplikowane, prawda? Czy powinienem być dzisiaj trochę bardziej rozważny? Myślę, że to jest mój cel”.
Wydaje się to szczególnie ważne, ponieważ homofobiczne i transfobiczne agendy prawicowe wydają się nasilać na całym świecie, w tym w Polsce.
„Nastrój, który tu panuje, to bardziej tolerancja niż akceptacja” – mówi Kowalczyk. „To modne hasło. Ludzie mówią: „Nie mam nic przeciwko osobom LGBT, ale…”, a potem coś się pojawia. „Ale… nie powinni tego pokazywać” lub „ale… Podoba mi się to nie ich całujących się na ulicy”.
Boylesk oferuje antytezę tych postaw poprzez swojego bohatera, nieustraszonego przywódcę kimkolwiek i czymkolwiek chcesz być – który był także publicznością, której filmowcy najbardziej chcieli, aby film został pokazany.
„To zawsze bardzo trudny moment, kiedy pokazujesz komuś film – mówi Morawski. „To moment, w którym lata pracy mogą zostać całkowicie zniszczone”.
Nie tak, jak ogłosił Lulla po zakończeniu filmu: „Zrobiłeś arcydzieło! Kocham to!”
„Posiadanie tego rodzaju błogosławieństwa było absolutnie najlepszą rzeczą, jaką mogliśmy otrzymać” – mówi Morawski. „Inną rzeczą, która naprawdę się wydarzyła, było to, że po prostu wyszedł z pokoju, w którym oglądał film, i powiedział: „Ok, chcę znowu żyć!” I powiedziałem: „Człowieku, żyjesz, to chwytaj dzień dzieje się cały czas.’ A on powiedział: „Wiem, ale zrobię więcej!”
Mam nadzieję, że oznacza to, że dostaniemy sequel w latach 90. Lulli.
jest Boylesque Demonstracja 8 maja w Hot Docs osobiście i wirtualnie do 10 maja.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.