Connect with us

Nauka

Powierzchnia magazynowa dedykowana e-commerce w Polsce wzrosła o 84% od 2019 roku | Wiadomości | SKUPIĆ SIĘ NA BIZNESIE

Published

on

Powierzchnia magazynowa dedykowana e-commerce w Polsce wzrosła o 84% od 2019 roku |  Wiadomości |  SKUPIĆ SIĘ NA BIZNESIE

Polska dysponuje 7,35 mln m2 powierzchni magazynowej przeznaczonej do przetwarzania online, co stanowi 30,7% całkowitych zasobów magazynowych w kraju. Najszybszy rozwój tej przestrzeni zanotowano w województwach dolnośląskim, wielkopolskim i śląskim – wynika z raportu Cushman & Wakefield „E-commerce pęka w szwach, a magazyny podążają za nim”.

Ubiegły rok był rekordowy pod względem podaży nowych magazynów

Absorpcja netto, czyli nowe umowy najmu, sięgnęła 5,8 mln m² w ciągu ostatnich 12 miesięcy, co oznacza wzrost o 68% w porównaniu do 2020 r. Wysoki popyt najemców na powierzchnię magazynową wynikał z konieczności dywersyfikacji łańcuchów logistycznych w celu zaspokojenia potrzeb handlu elektronicznego i zagęszczonej globalnej podaży sieci, które skłaniają wiele firm do zwiększania poziomu zapasów.

„Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat oddano do użytku 12,5 mln m² nowych magazynów, co stanowi ponad 50% wszystkich polskich zasobów. W rezultacie dominują nowoczesne magazyny, spełniające najwyższe standardy i wymagania, co wyróżnia Polskę na tle rynków Europy Zachodniej, gdzie znaczną część zasobów stanowią znacznie starsze powierzchnie magazynowe, nieklasy A. uwagi Damiana KołatęPartner, Szef Polskiej Agencji Przemysłowej i Logistycznej, Dyrektor E-Commerce CEE, Cushman & Wakefield.

Polska dysponuje ponad 7 milionami m2 powierzchni magazynowej dedykowanej dla handlu elektronicznego

Wolumen magazynów dedykowanych dla sektora e-commerce w Polsce wzrósł z 3,9 mln m2 w 2019 roku do obecnych 7,35 mln m2, co oznacza wzrost o 84% w ciągu ostatnich trzech lat. Powierzchnia ta stanowi obecnie 30,7% całkowitych zasobów magazynowych w Polsce, co oznacza wzrost o 6,2 p.p. w porównaniu do 24,5% w 2019 roku.

Największe wolumeny powierzchni magazynowej przeznaczonej do obsługi online znajdują się na Dolnym Śląsku (1 445 000 m2), łódzkim (1 046 000 m2) i Śląsku (1 032 000 m2), ponieważ regiony te korzystają z bliskości rynków zagranicznych. Magazyny te zlokalizowane są wzdłuż trasy S3 w zachodniej Polsce, m.in. w Legnicy, Głogowie, Zgorzelcu, Słubicach, Rokitnie, Świebodzinie, Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim.

READ  Polska rozpoczyna proces zatwierdzania importu reaktorów z Korei Południowej

Dolny Śląsk, Wielkopolska i Śląsk z największym wzrostem powierzchni magazynowej dedykowanej e-commerce

Ze wszystkich regionów, w porównaniu do 2021 roku, najsilniejszy wzrost powierzchni magazynowej dedykowanej dla e-commerce odnotował zachodnia Polska. Liderem pod względem nowej podaży jest Dolny Śląsk, z oddaniem na rynek 729 000 m2 tej powierzchni magazynowej, co stanowi wzrost o 102%. Na kolejnych miejscach plasują się województwo wielkopolskie (579 tys. m2) i śląskie (411 tys. m2), których zasoby magazynowe obsługujące usługę online wzrosły odpowiednio o 142% i 66%.

Raport „Ecommerce eksploduje, a magazyny podążają za nim” został opublikowany 7 czerwca 2022 r. Aby obejrzeć wideo z wydarzenia, kliknij: Raport e-commerce | Polska | Cushman & Wakefield (cushmanwakefield.com)

Odwiedzać https://www.cushmanwakefield.com/pl-pl/poland/insights/strona-dla-raportu-ecommerce aby pobrać pełny raport.

Aby dowiedzieć się więcej odwiedź: https://industrial.pl/

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *