Connect with us

technologia

Potencjał jest, mówią menedżerowie giełdy 3SI

Published

on

Potencjał jest, mówią menedżerowie giełdy 3SI

Wspólna wiedza i doświadczenie oraz jednolity głos decydują o dalszym rozwoju giełd w Europie Środkowo-Wschodniej.

Szefowie wiodących europejskich giełd rynków wschodzących w zeszłym tygodniu ponowili wezwanie do ściślejszej współpracy i wyrazili nadzieję, że Inicjatywa Trójmorza (3SI) może być siłą napędową wzrostu i inwestycji.



Na drugiej Konferencji Giełd Trójmorza, która odbyła się w ramach obchodów 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), Marek Dietl, prezes GPW, powiedział, że regionowi udało się rozwijać współpracę wschód-zachód” Trzeba zrobić więcej, aby wzmocnić współpracę Północ-Południe”, dodał, że łączny obrót na giełdach Trójmorza przekroczył w zeszłym roku 120 miliardów euro.

Sama Inicjatywa Trójmorza – założona w 2015 roku przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę, a następnie prezydenta Chorwacji Kolindę Grabar-Kitarović – to dynamicznie rozwijający się projekt gospodarczy w Europie Środkowo-Wschodniej, w który obecnie zaangażowanych jest 12 krajów (Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy). , Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Słowenia).

Przed pandemią Covid-19 terytorium 3SI odnotowało najszybszy wzrost gospodarczy w Europie – z Rumunią, Węgrami, Estonią, Polską i Litwą na czele bloku.

Wspólne finansowanie

Głównym celem inicjatywy Three Seas Stock Exchanges jest obecnie rozwijanie współpracy między giełdami Europy Środkowej w celu wspólnej promocji ich rynków i spółek oraz przyciągania inwestorów i kapitału.

„Potencjał oczywiście istnieje” – powiedział Richárd Végh, dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Budapeszcie.

„Musimy zachęcić inwestorów transgranicznych do zaangażowania się w regionie”.

Jego przemyślenia podzielił Aleš Ipavec, prezes zarządu słoweńskiej giełdy papierów wartościowych w Lublanie, który powiedział: „Musimy przyciągnąć inwestorów z innych regionów do regionu Trójmorza. Moim zdaniem można to zrobić poprzez dotychczasowe zaangażowanie giełd i całego sektora finansowego.”

Adrian Tanase, dyrektor generalny Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie, powiedział, że chociaż synergie są nieocenione, „musimy uzbroić się w cierpliwość podczas wdrażania naszych inicjatyw”.

READ  Zespół Ramstein, Powietrzna Gwardia Narodowa, USA rotuje po Polsce > Powietrzna Gwardia Narodowa > Wyświetlanie artykułu

„Z [Covid-19] Gdy pandemia dobiegnie końca, będziemy musieli rozważyć dalszą i szerszą promocję regionu jako naszego sztandarowego produktu.”

Innym celem inicjatywy jest przedstawienie wspólnych stanowisk w sprawie regulacji rynku kapitałowego UE.

„Kraje Trójmorza stanowią połowę wszystkich państw członkowskich UE” – powiedział Petr Koblic, prezes praskiej giełdy.

„Musimy zostać wysłuchani, a nasze opinie muszą zostać uznane. Bardzo ważne jest, abyśmy w naszych stosunkach z Komisją Europejską mówili jednym głosem”.

„Nadmierna regulacja to duże wyzwanie dla małych giełd. Emitenci w Bułgarii chcą migrować na rynki, na których regulacje są mniej rygorystyczne ”- powiedział Manyu Moravenov, dyrektor generalny bułgarskiej giełdy papierów wartościowych.

Fundusz Inwestycyjny 3SI

Paweł Nierada, pierwszy wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), nakreślił ramy utworzonego w 2019 roku Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza, którego BGK jest inicjatorem, współzałożycielem i głównym inwestorem.

Fundusz inwestuje w projekty infrastrukturalne w regionie Trójmorza w trzech obszarach: transport, technologia cyfrowa, energia.

„Region Trójmorza ma ogromny potencjał ze względu na swoją populację, średni wzrost PKB w ciągu ostatnich pięciu lat oraz zapotrzebowanie na inwestycje infrastrukturalne rzędu 600 miliardów euro” – powiedział.

„Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza buduje solidną bazę aktywów i brał udział w pierwszych trzech projektach inwestycyjnych, które obejmują różne segmenty infrastruktury i różne kraje regionu. Oczekiwany zwrot brutto funduszu to 12-15 proc.

W zeszłym miesiącu ważny raport ujawnił, że 3SI UK może nadal być świetną okazją po Brexicie do nawiązania kontaktu z partnerami z UE.

Raport, zlecony przez konserwatywnego posła Daniela Kawczyńskiego, wykazał, że 3SI – którego USA są obecnie najważniejszym partnerem zewnętrznym – potrzebuje „znacznego wsparcia politycznego i gospodarczego”.

W raporcie podkreślono osiągnięcia 3SI od momentu jej powstania, w tym rozwój Funduszu Inwestycyjnego 3SI oraz plan 77 priorytetowych projektów infrastrukturalnych, energetycznych i cyfrowych.

READ  Polski wkład w PSZ i dowództwo transportu lotniczego – perspektywy

Wsparcie dla mniejszych giełd

GPW od dawna jest orędownikiem mniejszych giełd w Europie Środkowo-Wschodniej, a na warszawską konferencję wzięły udział silne delegacje z Armenii i Gruzji, które nie są członkami 3SI, ale mogą zaoferować inicjatywę know-how i doświadczenie.

„Inicjatywa Trójmorza pomaga mniejszym giełdom być wysłuchanym i zyskać większe uznanie” – mówi Marek Dietl. „Naszym obowiązkiem jest pomóc tym krajom zintegrować się z globalnymi finansami”.

Zwłaszcza Polska jest postrzegana jako mająca pierwszorzędną pozycję do udzielenia pomocy.

„Każdy kraj postsocjalistyczny musiał stawić czoła wyzwaniu przejścia od gospodarki sterowanej centralnie do otwartej gospodarki rynkowej. Polska zdała egzamin śpiewająco. Ponieważ polski rynek kapitałowy jest już dojrzały, wiedza GPW może być przydatna w rozwoju ormiańskiego rynku kapitałowego, nie tylko z punktu widzenia banku centralnego. Chcemy stworzyć przestrzeń dla różnorodności w systemie finansowym ”- powiedział Davit Nahapetyan, Centralny Bank Armenii.

„Giełda Gruzińska jest teraz na wcześniejszym etapie rozwoju niż GPW” – dodał Nikoloz Gagua z Narodowego Banku Gruzji.

„Musimy podjąć dodatkowe wysiłki na rzecz rozwoju rynków kapitałowych Gruzji, aby osiągnąć kolejny poziom rozwoju gospodarczego. Kluczową rolę odegra integracja z regionem Trójmorza.”


Fot. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.


W przeciwieństwie do wielu platform informacyjnych i informacyjnych Wschodząca Europa można czytać i zawsze będzie. Tutaj nie ma paywalla. Jesteśmy niezależni, nie jesteśmy związani ani nie reprezentujemy żadnej partii politycznej ani organizacji korporacyjnej. Chcemy jak najlepiej dla wschodzącej Europy, niczego więcej i niczego mniej. Twoje wsparcie pomoże nam dalej rozprzestrzeniać ten niesamowity region.

Możesz pomóc tutaj. Dziękuję bardzo.

Emerging Europe wspiera niezależne dziennikarstwo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *