Connect with us

technologia

Porządek Maltański: Potrzebne są skuteczniejsze środki przeciwko handlowi ludźmi

Published

on

Porządek Maltański: Potrzebne są skuteczniejsze środki przeciwko handlowi ludźmi

W Światowy Dzień Przeciwko Handlowi Ludźmi, który w tym roku skupia się na temacie „Wykorzystywanie i nadużywanie technologii”, Suwerenny Zakon Maltański ponownie podkreśla pilną potrzebę skoordynowanych międzynarodowych wysiłków w celu zapobiegania pladze, ochrony ofiar i ścigania sprawców.

Lisa Zengarini

Gdy świat obchodzi Międzynarodowy Dzień przeciwko Handlowi Ludźmi, Suwerenny Zakon Maltański wzywa do skuteczniejszych działań przeciwko handlarzom ludźmi i potwierdza swoje zaangażowanie w zwalczanie tej plagi i ochronę ofiar.

„Handel ludźmi jest problemem globalnym i dlatego wymaga globalnej reakcji” – powiedział Wielki Kanclerz Zakonu Katolickiego Albrecht Boeselager przed dniem, który został zainicjowany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 2013 r. w celu podniesienia świadomości na temat zagrożenia ofiar handlu ludźmi oraz promowania i ochrony ich praw.

Każdego roku handluje się 2 milionami ludzi

Według światowych szacunków Organizacji Narodów Zjednoczonych co roku około 2 miliony mężczyzn, kobiet i dzieci, w większości osób bezbronnych uciekających przed wojną, biedą lub klęskami żywiołowymi, wpada w ręce bezwzględnych siatek przestępczych, w tym grup terrorystycznych, które porywają ich w celach seksualnych. niewolnictwo. Praca przymusowa lub inne formy wyzysku, które często obiecują lepsze życie ich ofiarom.

Najbardziej zagrożone są kobiety, dzieci i nielegalni migranci

Najbardziej dotknięte są kobiety i dziewczęta: w 2018 r. na 10 ofiar odkrytych na całym świecie pięć to dorosłe kobiety, a dwie dziewczynki. Migranci, zwłaszcza nielegalni imigranci, są również szczególnie wrażliwymi grupami, stanowiąc znaczny odsetek ofiar.

Kilka wyroków

Ogólnie rzecz biorąc, kraje wykrywają i zgłaszają więcej ofiar handlu ludźmi i skazują więcej handlarzy. Jednak pomimo istnienia kompleksowych międzynarodowych ram prawnych, liczba zidentyfikowanych ofiar i wyroków skazujących za handel ludźmi jest nadal bardzo niska, a tylko 1 na 2154 przypadków niewolnictwa kończy się wyrokiem skazującym – wskaźnik 0,047%”.

READ  Przegląd planu przejścia Riot ID

„Dzisiejsze środki mające na celu ściganie handlarzy oraz ochronę i trzymanie ofiar są notorycznie niewystarczające i nieskuteczne” – powiedział Michel Veuthey, ambasador Zakonu Maltańskiego w Genewie, odpowiedzialny za monitorowanie i zwalczanie handlu ludźmi. „Narzędzia i mechanizmy prawne istnieją na poziomie krajowym, regionalnym i globalnym, ale są niewystarczające, aby sprostać rosnącej pladze współczesnego handlu ludźmi”.

Zakon Zakonu Maltańskiego przeciwko handlowi ludźmi

Od 2017 roku Suwerenny Zakon Maltański aktywnie promuje lepsze zrozumienie tego ohydnego zjawiska. Świecka organizacja katolicka uczestniczy i interweniuje w spotkaniach Rady Praw Człowieka na temat różnych form handlu ludźmi lub współczesnego niewolnictwa: pracy przymusowej, przymusowych małżeństw i macierzyństwa, handlu dziećmi, pornografii i przymusowego grabieży organów.

Zacieśnia również partnerstwa z uniwersytetami we Francji, Włoszech, Szwajcarii i USA w tym zakresie. We wrześniu 2021 r., podczas Międzywyznaniowego Forum G20 w Bolonii we Włoszech, Zakon uczestniczył w wielu dyskusjach i panelach, prezentując swoje wypowiedzi mające na celu wzmocnienie dialogu i współpracy na rzecz osłabienia handlu ludźmi, podkreślając ważną rolę przywódców religijnych i zgromadzeń zakonnych w ochronie i pomocy ofiary handlu ludźmi.

W ostatnich latach zorganizowano również szereg seminariów internetowych, aby podnieść świadomość złożonych mechanizmów handlu ludźmi, pracy przymusowej i wykorzystywania seksualnego. W 2019 r. Zakon Maltański zorganizował konferencję w Paryżu, która zgromadziła dziesiątki ekspertów, w tym dyplomatów, naukowców, decydentów, przedstawicieli instytucji europejskich i nigeryjskich, organizacji katolickich i doradców psychospołecznych, aby wzmocnić synergię i partnerstwo między różnymi zaangażowanymi podmiotami z gruntem emisyjnym i na poziomie społeczności międzynarodowej.

Uchodźcom z Ukrainy grozi handel ludźmi

Wraz z masowym napływem ludzi uciekających przed wojną i ubóstwem Zakon Maltański zwraca uwagę na ryzyko, że uchodźcy staną się ofiarami handlu ludźmi. Organizacje zajmujące się handlem ludźmi są notorycznie aktywne na Ukrainie i wokół niej, a trwająca wojna z Rosją zwiększyła ryzyko, co wielokrotnie podkreśla Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) i wiele organizacji humanitarnych.

Z tego powodu Ambasada Suwerennego Zakonu Maltańskiego w RP wydała ostrzeżenie z zasadami bezpieczeństwa dla uchodźców, które jest rozprowadzane wzdłuż głównych dróg wyjazdowych w języku ukraińskim, angielskim i polskim, a ich wolontariusze są na miejscu pomóc im.

Jeśli chodzi o pierwotne przyczyny tego zjawiska, Zakon Maltański podziela pogląd, że zarzut handlu ludźmi powinien być kryminalizowany, biorąc pod uwagę różne formy nadużyć, niewolniczej pracy lub wykorzystywania seksualnego.

Oprócz ochrony prawnej Zakon Maltański działa również na rzecz zapewnienia fizycznej i psychologicznej ochrony ofiarom handlu ludźmi, wraz z wszelkimi niezbędnymi usługami medycznymi i socjalnymi.

Temat 2022 koncentrował się na roli technologii w handlu ludźmi

Temat tegorocznego Światowego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi koncentruje się na roli technologii jako narzędzia, które może zarówno umożliwiać, jak i zapobiegać handlowi ludźmi.

Wraz z globalną ekspansją wykorzystania technologii – wzmocnioną przez pandemię COVID-19 i przeniesienie naszego codziennego życia na platformy internetowe – przestępstwo handlu ludźmi zajęło cyberprzestrzeń. W rzeczywistości internet i platformy cyfrowe oferują handlarzom liczne narzędzia do rekrutacji, wykorzystywania i kontrolowania ofiar; organizować ich transport i zakwaterowanie; reklamować ofiary i docierać do potencjalnych klientów; komunikować się między przestępcami; i ukrywanie dochodów z przestępstwa – wszystko szybciej, taniej i bardziej anonimowo.

Ponadto technologia ta pozwala organizacjom przestępczym działać na arenie międzynarodowej w różnych jurysdykcjach i łatwiej unikać wykrycia. Handlarze wykorzystują media społecznościowe do identyfikowania, opieki i rekrutacji ofiar, w tym dzieci; E-maile i usługi przesyłania wiadomości służą do moralnego przymusu ofiar; platformy internetowe umożliwiają handlarzom szerokie promowanie usług świadczonych przez ofiary, w tym materiałów fotograficznych dla dzieci.

Jednakże, jak wskazało Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODOC), korzystanie z technologii oferuje również dużą możliwość wsparcia dochodzeń w celu rzucenia światła na funkcjonowanie sieci handlu ludźmi; Usprawnienie egzekwowania prawa dzięki dowodom cyfrowym w celu złagodzenia sytuacji ofiar w postępowaniach karnych; oraz świadczenie usług wsparcia dla osób, które przeżyły.

READ  Złośliwe reklamy hostowane przez Google prowadzą do fałszywej witryny Keepass, która wygląda jak prawdziwa – Ars Technica

Środki zapobiegawcze i podnoszące świadomość dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu i mediów społecznościowych mogą również pomóc w zmniejszeniu ryzyka, że ​​ludzie staną się ofiarami handlu ludźmi w internecie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *