Najważniejsze wiadomości
Porozumienie „wojskowe Schengen” podpisane przez Polskę, Niemcy i Holandię w celu ułatwienia przemieszczania wojsk
Polska, Niemcy i Holandia podpisały porozumienie w sprawie planów utworzenia „wojskowego korytarza transportowego”, który umożliwiłby łatwiejsze przemieszczanie się żołnierzy i sprzętu przez ich terytoria w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.
Liczą, że decyzja będzie krokiem w stronę stworzenia szerszej „wojskowej strefy Schengen” w Europie, która umożliwiłaby swobodny przepływ personelu i sprzętu wojskowego, tak jak istniejąca strefa Schengen umożliwia swobodny przepływ osób.
Parlamentarny Sekretarz Stanu Möller, 🇳🇱 @DefensieMin i 🇵🇱 @KosiniakKamysz podpisał deklarację ustanawiającą pierwszy wojskowy korytarz tranzytowy. Pokazuje to determinację trzech krajów partnerskich i reprezentuje nowy poziom dla #MilitariaMobilność. https://t.co/42kuWGcaBq
— Niemcy w NATO (@NiemcyNATO) 31 stycznia 2024 r
Na marginesie wczorajszego spotkania europejskich ministrów obrony w Brukseli wszystkie trzy kraje podpisały protokół ustaleń.
„Potrzebujemy wojskowej strefy Schengen, aby szybciej i skuteczniej przemieszczać personel i sprzęt wojskowy” – napisała na Twitterze holenderska minister obrony Kajsa Ollongren. „To wzmocni Europę. Zrobiliśmy ważny krok: Polska, Niemcy i Holandia podpisały deklarację o utworzeniu korytarza wojskowego”.
„Obecnie skuteczność mobilności wojskowej utrudniają różne wymagania administracyjne krajów” – zauważył jej polski odpowiednik Władysław Kosiniak-Kamysz. „Biorąc pod uwagę trwający konflikt na Ukrainie, wiemy, jak ważne jest sprawne poruszanie się w UE”.
„Podnosimy mobilność wojskową na nowy poziom w drodze do prawdziwego wojskowego Schengen” – powiedziała Parlamentarna Sekretarz Stanu ds. Obrony Siemtje Möller, cytowana przez Polskie Radio.
Potrzebujemy wojskowej strefy Schengen, aby szybciej i skuteczniej transportować personel wojskowy i sprzęt. To wzmocni Europę. Dokonaliśmy ważnego kroku: Polska, Niemcy i Holandia podpisały deklarację o utworzeniu korytarza wojskowego.
— Kajsa Ollongren (@DefensieMin) 31 stycznia 2024 r
Porozumienie wpisuje się w wysiłki mające na celu stworzenie „uproszczonych, ustandaryzowanych i przyspieszonych procedur w całej Europie” – stwierdziło Federalne Ministerstwo Obrony.
„Koncentrujemy się przede wszystkim na transporcie żołnierzy, materiałów i zaopatrzenia z portów głębinowych na Morzu Północnym do szczególnie narażonej wschodniej flanki NATO” – stwierdzono.
System „mógłby stworzyć rodzaj «wojskowej strefy Schengen», analogicznej do strefy Schengen, umożliwiającej obywatelom Europy swobodne i pozbawione kontroli podróżowanie” – kontynuowało niemieckie ministerstwo, wyjaśniając, że agresja Rosji na Ukrainę jest powodem konieczności zwiększonego przywództwa wojskowego jest gotowość.
Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Władysław @KosiniakKamysz podpisana z Ministrem Obrony Narodowej🇳🇱 @KajsaOllongren i wiceminister 🇩🇪 S. Möller Oświadczenie woli w sprawie procedur przemieszczania wojsk. Podpisanie dokumentu w ramach współpracy trójstronnej przyczyni się do… pic.twitter.com/HRiNN2TphZ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) 30 stycznia 2024 r
„Chcemy, aby nasza inicjatywa była dobrym przykładem dla innych krajów NATO, ale także dla UE, aby mogła wdrażać wypracowane przez nas rozwiązania” – powiedziała Kosiniak-Kamysz, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP). „Mam nadzieję, że umożliwi to w przyszłości ujednolicenie procedur w całej UE i NATO”.
W zeszłym roku szef dowództwa logistyki NATO, generał broni Alexander Sollfrank, ostrzegł, że biurokracja utrudnia transgraniczne przemieszczanie wojsk w Europie.
„Kończy nam się czas” – powiedział Reutersowi. „To, czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie gotowe w przypadku kryzysu lub wojny”.
NATO wzywa swoich członków do budowy wojskowej strefy Schengen https://t.co/SLJuoT9RwD
— Euraktywny (@Euraktywny) 23 listopada 2023 r
Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.
Główny autor obrazu: Javon Spence / Dowództwo Szkoleniowe 7. Armii (pod CC BY 2.0)
Daniel Tilles jest redaktorem naczelnym Notatki z Polski. Pisał o sprawach polskich dla różnych publikacji, m.in Polityka zagraniczna, POLITYKA Europa, EUobserver I Dziennik Gazeta Prawna.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.