Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Porozumienie „wojskowe Schengen” podpisane przez Polskę, Niemcy i Holandię w celu ułatwienia przemieszczania wojsk

Published

on

Porozumienie „wojskowe Schengen” podpisane przez Polskę, Niemcy i Holandię w celu ułatwienia przemieszczania wojsk

Polska, Niemcy i Holandia podpisały porozumienie w sprawie planów utworzenia „wojskowego korytarza transportowego”, który umożliwiłby łatwiejsze przemieszczanie się żołnierzy i sprzętu przez ich terytoria w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Liczą, że decyzja będzie krokiem w stronę stworzenia szerszej „wojskowej strefy Schengen” w Europie, która umożliwiłaby swobodny przepływ personelu i sprzętu wojskowego, tak jak istniejąca strefa Schengen umożliwia swobodny przepływ osób.

Na marginesie wczorajszego spotkania europejskich ministrów obrony w Brukseli wszystkie trzy kraje podpisały protokół ustaleń.

„Potrzebujemy wojskowej strefy Schengen, aby szybciej i skuteczniej przemieszczać personel i sprzęt wojskowy” – napisała na Twitterze holenderska minister obrony Kajsa Ollongren. „To wzmocni Europę. Zrobiliśmy ważny krok: Polska, Niemcy i Holandia podpisały deklarację o utworzeniu korytarza wojskowego”.

„Obecnie skuteczność mobilności wojskowej utrudniają różne wymagania administracyjne krajów” – zauważył jej polski odpowiednik Władysław Kosiniak-Kamysz. „Biorąc pod uwagę trwający konflikt na Ukrainie, wiemy, jak ważne jest sprawne poruszanie się w UE”.

„Podnosimy mobilność wojskową na nowy poziom w drodze do prawdziwego wojskowego Schengen” – powiedziała Parlamentarna Sekretarz Stanu ds. Obrony Siemtje Möller, cytowana przez Polskie Radio.

Porozumienie wpisuje się w wysiłki mające na celu stworzenie „uproszczonych, ustandaryzowanych i przyspieszonych procedur w całej Europie” – stwierdziło Federalne Ministerstwo Obrony.

„Koncentrujemy się przede wszystkim na transporcie żołnierzy, materiałów i zaopatrzenia z portów głębinowych na Morzu Północnym do szczególnie narażonej wschodniej flanki NATO” – stwierdzono.

READ  Prezydent Polski podpisuje ustawę o finansowaniu zapłodnienia in vitro pomimo apelu Kościoła

System „mógłby stworzyć rodzaj «wojskowej strefy Schengen», analogicznej do strefy Schengen, umożliwiającej obywatelom Europy swobodne i pozbawione kontroli podróżowanie” – kontynuowało niemieckie ministerstwo, wyjaśniając, że agresja Rosji na Ukrainę jest powodem konieczności zwiększonego przywództwa wojskowego jest gotowość.

„Chcemy, aby nasza inicjatywa była dobrym przykładem dla innych krajów NATO, ale także dla UE, aby mogła wdrażać wypracowane przez nas rozwiązania” – powiedziała Kosiniak-Kamysz, cytowana przez Polską Agencję Prasową (PAP). „Mam nadzieję, że umożliwi to w przyszłości ujednolicenie procedur w całej UE i NATO”.

W zeszłym roku szef dowództwa logistyki NATO, generał broni Alexander Sollfrank, ostrzegł, że biurokracja utrudnia transgraniczne przemieszczanie wojsk w Europie.

„Kończy nam się czas” – powiedział Reutersowi. „To, czego nie zrobimy w czasie pokoju, nie będzie gotowe w przypadku kryzysu lub wojny”.

Notatki z Polski są prowadzone przez niewielki zespół redakcyjny i wydawane przez niezależną fundację non-profit utrzymywaną z datków naszych czytelników. Bez Waszego wsparcia nie możemy robić tego, co robimy.

Główny autor obrazu: Javon Spence / Dowództwo Szkoleniowe 7. Armii (pod CC BY 2.0)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *