Gospodarka
Popyt na talenty na Ukrainie gwałtownie rośnie w związku z zakłóceniami w dostawach
TCS ma na celu gościć ukraińskie talenty w swoich ośrodkach w miastach takich jak Budapeszt, podczas gdy Infosys uruchomił program, aby zakwalifikować do 25 000 takich osób i powitać takie talenty w swoim polskim ośrodku.
Ze swojej strony HCL powiedział, że zorganizował obozy w swoich ośrodkach w Polsce i Rumunii, gdzie inżynierowie mogli „wskoczyć” i zostać zatrudnieni.
Ukraińska społeczność technologiczna licząca 50 000 osób jest jednym z najbardziej poszukiwanych talentów w Europie, z silnym naciskiem na umiejętności STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka), solidne ekosystemy start-upów i prawdziwy gatunek globalnych firm, w tym 13 USD Gramatyka miliarda dolarów, powiedzieli między innymi eksperci.
TCS, największa indyjska firma świadcząca usługi w zakresie oprogramowania pod względem przychodów, bada sposoby wspierania ludzi z Ukrainy, ponieważ wiedza technologiczna w tych regionach jest bardzo głęboka, powiedział źródło TCS, które poprosiło o zachowanie anonimowości. „Badamy również, jak zwiększyć wydajność w centrach takich jak Budapeszt (Węgry), ponieważ widzimy, jak wiele osób z Ukrainy jest wchłanianych przez te sąsiednie regiony” – dodał źródło.
TCS ma głównych klientów, którzy zamknęli działalność w Rosji i teraz szukają talentów gdzie indziej, dodaje źródło.
Odkryj historie, które Cię interesują
Infosys z siedzibą w Bengaluru zainicjował program podnoszenia umiejętności specjalistów ds. technologii rozproszonych w regionie.
„Wspieramy kwalifikację wszystkich dotkniętych chorobą osób, do 25 000 osób z Ukrainy”, powiedział dyrektor generalny Infosys Salil Parekh w wywiadzie dla ET w zeszłym tygodniu. „Witamy wszystkie te utalentowane osoby… Jesteśmy bardziej niż otwarci na przyjęcie ich wszystkich w naszych ośrodkach w Polsce.”
Chociaż indyjskie firmy IT stoją w obliczu silnego potoku popytu, muszą również liczyć się z rekordowymi stratami.
W rzeczywistości TCS i Infosys odnotowały rotację odpowiednio 17,4% i 27,7% w okresie styczeń-marzec.
Rzecznik TCS nie odpowiedział na zapytania ET dotyczące planów zatrudnienia w regionie od poniedziałkowego czasu prasowego.
W związku z tym łatwo dostępna siła robocza – choć w innej lokalizacji – okazuje się atrakcyjna dla indyjskiego przemysłu technologicznego.
Według firmy konsultingowej ISG, przed konfliktem poza Ukrainą znajdowało się ponad 50 000 aktywów technologicznych.
Pandemia Covid-19, która zrodziła model pracy z dowolnego miejsca, ułatwiła również zatrudnianie pracowników zdalnych i zarządzanie nimi.
Urzędnicy firmy zajmującej się pozyskiwaniem talentów powiedzieli ET, że istnieje duże zapotrzebowanie na ukraińskie talenty.
Talent500, który pomaga dużym firmom technologicznym w tworzeniu globalnych centrów doskonałości w krajach takich jak Indie, przeprowadził kampanię, aby umożliwić programistom znalezienie ukraińskich talentów po wybuchu wojny. Poszukiwanie talentów, które rozpoczęło się miesiąc temu, pomogło ulokować ponad 650 programistów w indyjskich i globalnych firmach B2B SaaS.
Globalne firmy technologiczne oferują stanowiska techniczne dla inżynierów frontend, programistów systemów iOS i Android we wszystkich liniach produktów i językach programowania.
Vikram Ahuja, założyciel Talent500, powiedział, że firma znajduje talenty wśród uchodźców w Polsce, Turcji i innych krajach, a także zaczęli szukać inżynierów na Ukrainie.
„Jakość talentów, bliskość strefy czasowej i atrakcyjne koszty sprawiają, że Ukraina jest poszukiwanym globalnym centrum talentów technologicznych. Miejsca w stolicy, Kijowie, które są stosunkowo bezpieczne w czasie niszczycielskiego konfliktu, gościły ukraińskie talenty pracujące dla globalnych firm” – powiedział Ahuja.
Dodał, że firma jest w trakcie tworzenia centrum technologicznego w Azji Zachodniej, aby pomieścić przesiedlonych Ukraińców.
Powiedział, że ludzie uciekli także do Czech i Armenii. Wielu przeniosło się na zachodnią Ukrainę i będzie tam dalej pracować.
Czołowe firmy technologiczne z Indii uruchomiły już programy wsparcia organizacji pozarządowych w sąsiednich krajach, takich jak Rumunia, Polska i Węgry. Ponadto otwierają teraz drzwi dla wykwalifikowanych talentów.
VV Apparao, dyrektor ds. zasobów ludzkich w HCL Technologies, powiedział ET, że firma zorganizowała obozy w Polsce i Rumunii, do których mogą wejść osoby o odpowiednich umiejętnościach rekrutacyjnych, a także wspiera zakwaterowanie wielu z tych rekrutów.
„Z reguły wiele osób przyjeżdża i dzieli mieszkanie, gdy pracuje w Polsce. Teraz, kiedy przyjeżdżają ich rodziny, jest im bardzo ciężko. Więc powiedzieliśmy, że będziemy płacić czynsz za sześć miesięcy, bez względu na to, jaką powierzchnię wynajmujesz” – powiedział Apparao.
Dodał, że ukraińskie talenty technologiczne mają wysokie kwalifikacje. „Nie patrzymy na zysk i stratę. To wsparcie, które należy rozwijać, ponieważ ludzie zdecydowanie cierpią”.
zapotrzebowanie na talent
Nawet średniej wielkości firmy IT nie pozostają w tyle za tym talentem.
Amit Chadha, dyrektor generalny firmy usług inżynieryjnych Grupy L&T, powiedział, że firma za pośrednictwem polskiego centrum kontaktuje się z osobami z Ukrainy, które posiadają niezbędne umiejętności.
Duża część wymagań, którymi obecnie zajmuje się firma, pochodzi od klientów, których działalność ucierpiała w wyniku konfliktu.
„Pomagamy również klientom, którzy są zablokowani z powodu napięć. Są klienci, którzy mieli centra inżynieryjne i badawczo-rozwojowe w tych trzech krajach (Ukraina, Rosja i Białoruś) i nie mogli ich obsługiwać. Wznawiamy ten na wpół opuszczony program i wspieramy go do końca” – powiedział Chadha ET.
Podobnie Mindtree, które rozszerzyło swoją ofertę nearshore w Polsce, pracuje nad strategiami zwiększania puli talentów w regionie. „Istnieją programy, które zespół rekrutacyjny naciska, aby zapewnić zatrudnienie niektórym osobom, które zostały przesiedlone i chcą przenieść się do Polski” – powiedział dyrektor generalny Mindtree, Debashis Chatterji.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”