Świat
Ponownie wybuchają starcia między Azerbejdżanem a Armenią
13 września (Reuters) – Wybuchły starcia między wojskami azerbejdżańskimi i armeńskimi, podały rosyjskie agencje informacyjne na początku we wtorek, po wznowieniu trwających od dziesięcioleci działań wojennych na spornym terytorium Górnego Karabachu.
Azerbejdżan, który odzyskał pełną kontrolę nad terytorium w trakcie sześciotygodniowego konfliktu w 2020 roku, przyznał się do strat wśród swoich sił. Armenia nie wspomniała o ofiarach, ale powiedziała, że starcia trwały z dnia na dzień.
Rząd Erewania zapowiedział, że odwoła się do porozumienia o współpracy z Rosją i odwoła się do kierowanego przez Rosję bloku bezpieczeństwa, Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, a także do Rady Bezpieczeństwa ONZ, donosi Interfax.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Wraz z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, premier Armenii Nikol Paszynian wezwał prezydenta Francji Emmanuela Macrona i sekretarza stanu USA Antony’ego Blinkena do omówienia sytuacji.
Blinken wezwał do natychmiastowego zakończenia działań wojennych, za które obie strony obwiniały się nawzajem. Kontynuuj czytanie
„Kilka pozycji, schronów i wzmocnionych punktów azerbejdżańskich sił zbrojnych… było intensywnie ostrzeliwanych przez jednostki armii ormiańskiej z bronią różnego kalibru, w tym moździerzami” – zacytowano oświadczenie Ministerstwa Obrony Azerbejdżanu.
„Konsekwencją są straty osobowe i uszkodzenia infrastruktury wojskowej”.
Oświadczenia Azerbejdżanu mówią, że siły ormiańskie były zaangażowane w działania wywiadowcze na jej granicy, sprowadzając broń na ten obszar i przeprowadzając operacje wydobywcze w poniedziałek wieczorem.
Powiedział, że jego działania mają „ściśle lokalny charakter i są wymierzone w cele wojskowe”.
Armeńskie Ministerstwo Obrony poinformowało: „Intensywne strzelaniny trwają – rozpoczęte w wyniku prowokacji na dużą skalę przez stronę azerbejdżańską. Armeńskie Siły Zbrojne podjęły odpowiednią reakcję”.
Konflikt wybuchł po raz pierwszy pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy obie strony znalazły się pod rządami sowieckimi, a siły ormiańskie zajęły tereny w pobliżu Górnego Karabachu – od dawna uznawane na arenie międzynarodowej za terytorium Azerbejdżanu, ale z dużą populacją ormiańską.
Azerbejdżan odbił te obszary w walkach w 2020 roku, które zakończyły się rozejmem z udziałem Rosji, a tysiące mieszkańców wróciło do swoich domów, z których uciekli.
Od tego czasu przywódcy obu krajów spotykali się kilkakrotnie, by negocjować traktat mający na celu stworzenie trwałego pokoju.
Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com
Raporty Reutera; Pod redakcją Rona Popeskiego, Chrisa Reese i Sama Holmesa
Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.
„Organizator. Entuzjasta podróży. Rozwiązuje problemy. Miłośnik muzyki. Oddany uczony kulinarny. Nieuleczalny fan internetu. Zwolennik popkultury.”