Gospodarka
Ponad połowa planów naprawczych zatwierdzona, środki oczekiwane w ciągu kilku dni – EURACTIV.com
Ministrowie finansów UE w poniedziałek (26 lipca) zatwierdzili plany naprawcze Chorwacji, Cypru, Litwy i Słowenii, zwiększając łączną liczbę zatwierdzeń do 16 z 27 państw członkowskich.
Zatwierdzenie Rady Ecofin było oparte na pozytywnej ocenie propozycji reform i inwestycji tych czterech krajów przez Komisję Europejską w celu uwolnienia ich części z 672,5 mld euro instrumentu na odbudowę i odporności, głównego filaru unijnego funduszu odbudowy .
Na początku tego miesiąca Rada zatwierdziła plany Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Grecji, Włoch, Łotwy, Luksemburga, Portugalii, Słowacji i Hiszpanii.
Kraje uzyskają dostęp do swoich funduszy, gdy tylko osiągną zestaw celów i kamieni milowych, które będą stopniowo wdrażać uzgodnione plany inwestycyjne i reform.
Na początku otrzymują 13% pieniędzy na renowację jako zaliczkę, gdy tylko ich plany zostaną zatwierdzone i załatwione formalności.
Po wideokonferencji ministrów finansów, która odbyła się w poniedziałek, wiceprzewodniczący Komisji Valdis Dombrovskis powiedział, że wypłaci zaliczki „po uzgodnieniu technicznym z każdym państwem członkowskim w zakresie tych płatności”.
„Powinno to być kwestią tygodni lub, w niektórych przypadkach, dni” – dodał.
Organ wykonawczy UE zebrał 45 miliardów euro na rynkach na pokrycie transferów w ramach prefinansowania, nieco mniej niż 51 miliardów euro potrzebnych na co najmniej 12 pierwszych zatwierdzonych planów.
Mimo to Dombrovskis był przekonany, że Komisja będzie w stanie „w pełni” zaspokoić potrzeby w zakresie prefinansowania, gdy pierwsze wypłaty będą wymagane po podpisaniu przez państwa członkowskie wszystkich dokumentów.
Andrej Šircelj, słoweński minister finansów, który obecnie sprawuje rotacyjną prezydencję Rady UE, powiedział: „Musimy jak najlepiej wykorzystać te fundusze, aby wyjść z kryzysu i utorować drogę do odpornej, bardziej ekologicznej i bardziej cyfrowej Europy”.
Komisja i Rada, które reprezentują 27 krajów UE, są w trakcie zatwierdzania większości oczekujących planów naprawy wkrótce po przerwie letniej.
Holandia i Bułgaria to jedyne kraje, które jeszcze nie przedstawiły swoich propozycji ze względu na opóźnienia w tworzeniu nowych rządów w każdym z nich.
Jednak plany przedstawione przez Węgry i Polskę pozostają w przygotowaniu, ponieważ oba te konflikty z unijną władzą wykonawczą dotyczą kwestii praworządności.
Warszawa zaakceptowała przedłużenie oceny Komisji do końca sierpnia, aby poprawić jej pierwotną propozycję.
Komisja zaproponowała również Budapeszcie przedłużenie do końca września, aby wzmocnić jego mechanizmy antykorupcyjne i audytowe, aby uzyskać dostęp do 7 miliardów euro dotacji, ale rząd Viktora Orbana odrzucił tę propozycję.
„Te pieniądze są nasze” – powiedział Orban w lokalnym radiu w weekend. „Nie ma o tym zbyt wiele dyskusji, możesz to opóźnić, ale nie możesz się poddać”.
Napięcia z obydwoma krajami nasiliły się w ostatnich tygodniach w związku z nowym prawem Węgier dyskryminującym społeczność LGBTQ oraz erozją polskiego systemu sądownictwa i zakwestionowaniem pierwszeństwa prawa UE.
[Edited by Zoran Radosavljevic]
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”