Gospodarka
Ponad 8 milionów ukraińskich uchodźców uciekło do Europy, ale tylko co trzeci znalazł pracę
Wielu uchodźców podejmuje pracę tymczasową, fizyczną lub wymaga niskich kwalifikacji, wyjaśnia Nicole Etchart, współzałożycielka i dyrektor generalna NESsT, która wspiera przedsiębiorstwa społeczne, takie jak Nebucode na całym świecie, „ale potrzebne jest trwałe zatrudnienie”.
„Wielu uchodźców to kobiety, więc muszą być w stanie utrzymać swoje rodziny, potrzebują pracy, która pozwoli im wysłać dzieci do szkoły. Chodzi więc o jakość miejsc pracy, które są dla nich otwarte” – kontynuowała.
Wiele krajów, w tym Polska, przyjęło uchodźców, podczas gdy przedsiębiorstwa, decydenci i organizacje charytatywne zastanawiają się, jak dostosować ten napływ ludzi do swoich rynków pracy.
Inicjatywa zatrudnienia NESsT ma na celu nie tylko pomoc Ukraińcom w znalezieniu pracy, ale skupia się na zapewnieniu uchodźcom bezpiecznego, trwałego zatrudnienia, które wykorzystuje ich umiejętności podczas poszukiwania schronienia w bezpiecznym kraju.
W Polsce i Rumunii istnieje luka talentów, wyjaśnia Etchart, co oznacza, że firmy chętnie obsadzają wakaty, ale uchodźcy wciąż mają trudności ze znalezieniem nowej siły roboczej z dala od domu.
Pracodawcy potrzebują pomocy, aby trwale włączyć uchodźców do swoich organizacji, mówi Shabia Mantoo, rzeczniczka UNHCR. Co jest potrzebne: „Dostęp do mechanizmów pośrednictwa pracy, informacji i wskazówek dotyczących rekrutacji uchodźców i przygotowania do pracy oraz dostępnych usług wspierających integrację uchodźców poza zatrudnieniem (język, uznawanie i podnoszenie kwalifikacji, opieka nad dziećmi, zakwaterowanie itp.) oraz pewność prawa”, wyjaśniła.
NESsT zainwestował w 15 firm w Polsce i Rumunii, aby nie tylko przyjmować uchodźców i migrantów w miejscu pracy, ale także zapewnić im potrzebne wsparcie w postaci dodatkowych szkoleń, opieki nad dziećmi i wsparcia psychospołecznego. To holistyczny pakiet, który patrzy na nich jak na ludzi. Celem inicjatywy jest stworzenie 2000 miejsc pracy i poprawa warunków życia 5000 uchodźców.
„Niestety, kiedy ludzie szukają pracy w nowym społeczeństwie, w nowym środowisku… zdarzają się przypadki wykorzystywania ludzi. Spędzamy cztery lub pięć miesięcy, aby naprawdę poznać zespoły w firmach, z którymi współpracujemy” — mówi Etchart.
kod mgły to polska firma programistyczna, która przeszła proces weryfikacji NESsT, aby zarówno zwiększyć możliwości zatrudnienia dla ukraińskich uchodźców, jak i stworzyć obóz dla osób przybywających ze strefy działań wojennych.
„Widzieliśmy, że ci ludzie są naprawdę oddani, widzieliśmy, że praca z nimi była ekonomiczna i niezawodna” – powiedział The Big Issue Patryk Pijanowski, CEO i założyciel Nebucode.
Twórcy oprogramowania są w Polsce bardzo poszukiwani, wyjaśnia Pijanowski, „więc potrzebujemy ludzi z Ukrainy”. Obóz rekrutacyjny wspierał w pracy około 500 osób.
Szukając pracy, Viola zajmowała się konserwacją kod mgłykonta w mediach społecznościowych . Ale to po części inwestycja NESsT pozwoliła firmie zatrudnić ją jako kierownika operacyjnego.
„To było dla mnie wspaniałe doświadczenie, zespół, z którym pracuję, jest przyjazny i co najważniejsze, są to profesjonaliści, którzy mogą cię czegoś nauczyć” – mówi.
Znalezienie pracy jest „niezbędne do przywrócenia ludzkiej godności i wolności” – powiedział Mantoo z UNHCR. „Dlatego ważne jest, aby uchodźcy podczas przesiedlenia i przebywania z dala od domu – niezależnie od czasu trwania – mieli możliwość zarabiania na godne życie i uczestniczenia w lokalnej gospodarce”.
Ponieważ wojna Rosji na Ukrainie nie wskazuje na zakończenie, a na horyzoncie pojawia się ryzyko uchodźców klimatycznych, potrzeba znalezienia przez więcej krajów sposobów pomocy uchodźcom w znalezieniu pracy będzie tylko rosła.
The Big Issue Group stworzyło zorientowaną na osobę usługę rekrutacyjną, rekrutacja do dużych problemów Pomaganie osobom napotykającym bariery w zatrudnieniu w znalezieniu trwałej pracy. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób Big Issue Recruit może pomóc w zatrudnianiu lub pomóc Twojej firmie w przyjęciu bardziej otwartego podejścia do rekrutacji, kliknij tutaj Tutaj.
Czy masz historię do opowiedzenia lub opinie do podzielenia się? Chcemy usłyszeć od ciebie. Skontaktuj się z nami i powiedz nam więcej.
„Piwny maniak. Odkrywca. Nieuleczalny rozwiązywacz problemów. Podróżujący ninja. Pionier zombie. Amatorski twórca. Oddany orędownik mediów społecznościowych.”