technologia
Ponad 105 000 studentów zagranicznych na polskich uczelniach: raport – sekcja angielska
Większość z tych studentów, 48 100, pochodzi z Ukrainy, co stanowi 45,6 procent wszystkich zagranicznych studentów w Polsce, podała w raporcie Fundacja Edukacyjna Perspektywy w tym tygodniu.
W porównaniu z rokiem poprzednim liczba studentów z Ukrainy wzrosła o ponad 12 tys.
Białoruś z 12 000 studentów (11,4 procent) i Turcja z 3 800 (3,6 procent) zajmują trzy pierwsze miejsca, podała fundacja.
Łączna liczba 1050,000z ogólnej liczby 1,21 mln studentów uczelni wyższych w Polsce odpowiada wskaźnikowi umiędzynarodowienia na poziomie 8,7 proc.
„Ogromne dzieło polskiego szkolnictwa wyższego”
Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Perspektywy i inicjator programu Study in Poland, powiedział: „To jest na poziomie średniej europejskiej i odzwierciedla ogromną pracę, jaką polskie szkolnictwo wyższe wykonało przez ostatnie 19 lat”.
Dodał: „Kiedy weszliśmy do Unii Europejskiej”. [in 2004]Tylko 8800 zagranicznych studentów studiowało na polskich uczelniach, co daje nam wskaźnik umiędzynarodowienia na poziomie zaledwie 0,48 proc., najniższy w Europie”.
Siwiński kontynuował: „Naszym celem jest aktywna promocja polskich uczelni na świecie. Jednocześnie uczelnie tworzyły programy studiów w języku angielskim i przygotowywały swoją kadrę naukową i administracyjną do profesjonalnego zarządzania procesem internacjonalizacji”.
„Najlepsi Ambasadorzy Polski”
Prof. Arkadiusz Mężyk, Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Przewodniczący Rady The KRASP Stowarzyszenie Rektorów Uczelnipodkreślali, że zagraniczni studenci wnieśli do polskiego krajobrazu akademickiego swoje „talenty, pasje naukowe i nieocenioną wielokulturową atmosferę”.
„Wzbogacają nas swoją obecnością, aktywnością i entuzjazmem, a po powrocie są najlepszymi ambasadorami Polski i polskich uczelni”. — powiedział Mezyk.
Według danych za rok akademicki 2022/2023 oprócz Ukrainy, Białorusi i Turcji najwięcej studentów przyjechało do Polski z Zimbabwe (3600), Indii (2700), Azerbejdżanu (2500), Uzbekistanu (2100), Chin (1800), Kazachstanu (1700) i Nigerii (1600).
Azerbejdżan 🇦🇿, Kazachstan 🇰🇿, Turcja 🇹🇷, Ukraina 🇺🇦, Uzbekistan 🇺🇿, Kraj Azji Południowo-Wschodniej i Kraje Afryki Do każdego z Narady Konsultacyjnej #StudiujwPolscestandardj na @SGHWarszawa.
[🧵1/2] pic.twitter.com/ntC6rFa6Pa— KRASP (@KRASP_pl) 12 lipca 2023 r
Liczba studentów z tych krajów rośnie nieprzerwanie od czterech lat.
Odwrotnie, liczba studentów z krajów takich jak USA, Rosja, Niemcy, Wietnam, Szwecja, Arabia Saudyjska, Kanada, Tajlandia i Gruzja spadła.
Z raportu wynika, że 67 proc. studentów zagranicznych na polskich uczelniach pochodzi z Europy. Dwadzieścia procent pochodzi z Azji, a dwanaście procent z Afryki.
Najwięcej zagranicznych studentów w Polsce studiuje zarządzanie, informatykę i medycynę.
60 proc. uczy się po polsku, 37 proc. po angielsku, a 3 proc. po innych językach.
(czerwony/g)
Źródło: PAP