Podczas gdy muchy są często postrzegane jako szkodniki, nowe badanie może sprawić, że zastanowisz się dwa razy przed ich zabiciem.
Naukowcy z Queen Mary University of London twierdzą, że owady odczuwają ból „prawdopodobnie”, ponieważ mają centralną kontrolę nerwową nad nocycepcją (wykrywanie bodźców bólowych), podobnie jak ludzie.
Opierając się na odkryciach, naukowcy twierdzą, że owady powinny być objęte ochroną dobrostanu zwierząt — szczególnie w miarę wzrostu rozmnażania owadów.
Podczas gdy muchy są często postrzegane jako szkodniki, nowe badanie może sprawić, że zastanowisz się dwa razy przed ich zabiciem. Naukowcy z Queen Mary University of London twierdzą, że owady odczuwają ból „prawdopodobnie” dlatego, że mają centralną kontrolę nerwową nad nocycepcją (wykrywanie bodźców bólowych), tak jak ludzie
Nocycepcja polega na wykrywaniu bodźców bólowych i zwykle towarzyszy jej odczuwanie bólu.
Modulacja nocycepcji pozwala zwierzętom dostosowywać swoje zachowanie w różnych kontekstach.
U ssaków jest to realizowane przez neurony w mózgu i nazywane jest odgórną kontrolą nocycepcji.
„Na przykład, jeśli zwierzę zostanie zranione podczas walki, tłumienie jego przetwarzania nocyceptywnego może zwiększyć wydajność bojową zwierzęcia, zapewniając, że nie marnuje czasu ani energii na reakcję na uraz” – wyjaśniają naukowcy.
„Podobnie, gdy zwierzę powróci do bezpieczeństwa, odgórne kontrole mogą ułatwić przetwarzanie nocyceptywne, zachęcając zwierzę do ochrony uszkodzonego miejsca, aby przyspieszyć gojenie.”
Jak dotąd niewiele badań sprawdzało, czy owady mają tę kontrolę.
W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali wcześniejsze behawioralne, molekularne i anatomiczne dowody neuronauki dotyczące bólu u owadów.
Ich analiza wskazuje, że podobnie jak ssaki, owady prawdopodobnie mają zstępującą kontrolę nocycepcji.
„Zachowania behawioralna zmiany w mózgu owada mogą zmienić jego szkodliwe zachowanie, niezależnie od tego, czy zmiana ta jest fizyczną manipulacją, czy przetwarzaniem bodźców motywacyjnych” – napisali naukowcy.
„Na poziomie molekularnym owady mają ścieżki molekularne, które mogą hamować szkodliwe zachowania, zarówno obwodowo, jak i centralnie.
„Anatomicznie owady mają projekcje neuronalne schodzące z mózgu do brzusznego przewodu nerwowego, gdzie dochodzi do szkodliwych zachowań”.
W oparciu o odkrycia naukowcy wzywają do dalszych badań nad bólem i owadami, aby „wyjaśnić, czy powinniśmy oferować owadom etyczną ochronę w środowiskach potencjalnie szkodliwych, takich jak rolnictwo i badania”.
Ponieważ globalna populacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia 10 miliardów do 2050 r., Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleciła masową produkcję owadów na żywność.
Ponieważ globalna populacja jest na dobrej drodze do osiągnięcia 10 miliardów do 2050 r., Organizacja Narodów Zjednoczonych zaleciła masową produkcję owadów na żywność (zdjęcie stockowe)
„Jadalne owady mogą urozmaicić dietę, poprawić warunki życia, przyczynić się do bezpieczeństwa żywnościowego i żywieniowego oraz mieć mniejszy ślad ekologiczny w porównaniu z innymi źródłami białka” – wyjaśnił ONZ w raporcie z 2021 roku.
„Te potencjalne korzyści w połączeniu ze zwiększonym zainteresowaniem badaniem alternatywnych źródeł żywności, które są pożywne i zrównoważone środowiskowo, pobudzają komercyjną produkcję owadów jako żywności i paszy dla zwierząt”.
Jeśli jednak naukowcy mają rację, a owady mogą odczuwać ból, rodzi to obawy etyczne związane z hodowlą ich na żywność.
W zeszłym roku naukowcy wezwali do zamknięcia pierwszej na świecie farmy ośmiornic ze względu na obawy, że zwierzęta mogą odczuwać ból i emocje.
Każdego roku łowi się około 350 000 ton ośmiornic – ponad 10 razy więcej niż w 1950 r. – przy czym zwierzę to jest szczególnie popularne jako przysmak w Azji i na Morzu Śródziemnym.
Zapotrzebowanie jest tak duże, że firmy na całym świecie poświęciły dziesięciolecia na odkrycie sekretu hodowli ośmiornic w niewoli, ponieważ ich larwy jedzą tylko żywą żywność i potrzebują starannie kontrolowanego środowiska.
Hiszpańska międzynarodowa firma Nueva Pescanova ogłosiła, że zacznie sprzedawać ośmiornice hodowlane latem przyszłego roku, aby sprzedawać je w 2023 roku.
Jednak Nueva Pescanova odmówiła ujawnienia w jakich warunkach ośmiornice będą trzymane, w tym wielkość zbiorników, pożywienie, które będą spożywać i jak zostaną zabite.
Wielu naukowców zareagowało z przerażeniem na te wiadomości, mówiąc, że ośmiornice nigdy nie powinny być hodowane komercyjnie w celach spożywczych.
W badaniu przeprowadzonym przez London School of Economics and Political Science eksperci stwierdzili, że są „przekonani, że hodowla ośmiornic o wysokim poziomie dobrostanu jest niemożliwa” i że rząd „może rozważyć wprowadzenie zakazu importowania ośmiornic hodowlanych” w przyszłości.