Connect with us

Nauka

Pomorze rozwija swój hub technologiczny | fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych

Published

on

Pomorze rozwija swój hub technologiczny |  fDi Intelligence – Twoje źródło informacji o bezpośrednich inwestycjach zagranicznych

Pomorze, region rozciągający się od północnej Polski po Morze Bałtyckie, ugruntował swoją pozycję jako dynamiczna gospodarka i żyzna baza dla inwestorów zagranicznych, a także ma stać się głównym ośrodkiem energetyki wiatrowej w Polsce. Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, wyszczególnia główne filary strategii promocji inwestycyjnej regionu skoncentrowanej na infrastrukturze i talentach.

P: Jakie są główne filary strategii promocji inwestycyjnej Pomorza?

JEDEN: Pomorze to jeden z 25 najszybciej rozwijających się regionów w Europie. Tworzymy region otwarty na inwestycje w różne sektory gospodarki. Posiadamy bogatą ofertę terenów inwestycyjnych oraz infrastruktury gotowej do dostosowania do potrzeb konkretnych branż.

A powierzchnia biurowa w trójmiejskim portfolio sięgnęła miliona metrów kwadratowych, otwierając tu oddziały takich gigantów jak Capgemini, Deloitte czy Lufthansa.

Region przyciąga inwestorów nie tylko swoją infrastrukturą, ale także dostępnością talentów. Pomorze to największy ośrodek akademicki w północnej Polsce. System edukacji oferuje kursy dostosowane do potrzeb rynku pracy.

Coraz więcej osób, zarówno wytrawnych profesjonalistów, jak i niedawnych absolwentów, decyduje się na przeprowadzkę tutaj ze względu na komfortowe warunki życia Pomorza i jego atrakcyjną lokalizację. Jedna rzecz przyciąga drugą: inwestorów przyciąga dostępność talentów, a pracowników możliwości rozwoju kariery.

P: Jaka jest strategia regionu w zakresie przyciągania inwestycji technologicznych?

JEDEN: Centra biznesowe, takie jak Torus i Olivia Business Centre, oferują postmodernistyczną komplementarność i koncepcje coworkingowe. Nowoczesne przestrzenie przyciągają nowoczesne usługi. Ponadto kwitnie współpraca między lokalnymi firmami a uczelniami.

Kursy informatyczne z roku na rok rekrutują coraz więcej kandydatów. Liczba ta dotarła w ostatnim czasie do 8 tys. studentów, co w połączeniu z prorelokacyjną strategią regionu przekłada się na ponad 25 tys. aktywnych deweloperów IT na rynku.

Duże firmy z sektora, takie jak Intel, prowadzą intensywną działalność edukacyjną, tworząc zajęcia i kursy o profilu odpowiadającym specyficznym potrzebom sektora. Warto zauważyć, że potrzeby te stale rosną, o czym doskonale wiedzą przyszli pracownicy. Przyciągamy inwestorów, przeprowadzamy przez cały pomorski proces adaptacji, a na miejscu czeka na nich wyselekcjonowana grupa talentów gotowych do rozwoju.

READ  UNHCR - W Polsce ukraińska psycholog pomaga innym uchodźcom

P: Obecnie Polska jest jedynym krajem w Europie Wschodniej z konkretnym celem w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Czy są plany projektów wiatrowych u wybrzeży Pomorza i czy planujecie również rozwijać łańcuch dostaw energii odnawialnej?

JEDEN: Pomorze jest naturalnie w centrum ważnego przedsięwzięcia dywersyfikacji źródeł energii. W polskiej części Bałtyku planowane są inwestycje w morską energetykę wiatrową o wartości ok. 130 mld zł (27,7 mld USD), które oferują potencjał ponad 28 gigawatów.

Większość turbin i planowanej infrastruktury powstanie na Pomorzu, co daje nadzieję na dynamiczny rozwój regionu w najbliższych latach. Wiodące stocznie i biura projektowe dostosowały swoją ofertę do potrzeb sektora morskiej energetyki wiatrowej i posiadają lub będą posiadać w niedalekiej przyszłości wiedzę, doświadczenie i umiejętności wymagane przy budowie morskich farm wiatrowych.

Oczywiście specyfika morskiej energetyki wiatrowej wymaga stworzenia odpowiedniej infrastruktury energetycznej, dostosowania istniejącego łańcucha dostaw, czy budowy i modyfikacji infrastruktury portowej. W tym zakresie opieramy się na szerokiej współpracy z naszymi zagranicznymi partnerami, aby pomóc w zielonej transformacji Pomorza.

Ten artykuł został po raz pierwszy opublikowany w wersji drukowanej sierpień/wrzesień 2022 r fDi Inteligencja. Zobacz cyfrową edycję magazynu tutaj.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *