Connect with us

Gospodarka

Pomoc wojskowa, odbudowa i pomoc gospodarcza dla Ukrainy: III Konferencja Warszawska

Published

on

Pomoc wojskowa, odbudowa i pomoc gospodarcza dla Ukrainy: III Konferencja Warszawska

Trzecia Warszawska Konferencja „Ukraina-NATO-Bezpieczeństwo Regionalne”, która odbyła się w poniedziałek w Warszawie, dotyczyła różnych zagadnień, w tym odbudowy Ukrainy i poszukiwania sposobów na poprawę bezpieczeństwa i wsparcia wojskowego dla kraju.

W konferencji wzięli udział Zastępca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego gen. Dariusz Łukowski, Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz; Wiceminister w Ministerstwie Finansów i Polityki Regionalnej; Pełnomocnik Rządu ds. Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej Jadwiga Emilewicz; a także przedstawiciele innych resortów, eksperci i analitycy.

Łukowski podkreślił, że Polska udziela Ukrainie maksymalnego wsparcia na wszystkich poziomach – zarówno w zakresie zbrojeń, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego, w tym wsparcia w budowie baz ratownictwa lotniczego.

Podkreślił, że zbliżający się szczyt NATO w Wilnie będzie wyzwaniem i przekonywał, że podstawą szczytu powinna być akceptacja przez sojuszników wspólnych porozumień. Odnosząc się do żądań Ukrainy dotyczących członkostwa w NATO, powiedział podkreślił, że wiarygodność i jednomyślność są niezbędnei zdałem sobie sprawę, jak czasochłonne jest dotarcie tam.

Kolejnym wyzwaniem, zdaniem wiceszefa BBN, jest przeciwdziałanie rosyjskiemu szantażowi. Łukowski zwrócił uwagę, że trudno przewidzieć, jakie pojawią się dalsze zagrożenia, więc sojusznicy, w tym Polska, musieli to zrobić „Bądź bardzo czujny i skoncentrowany”.

Z kolei ambasador Wasyl Zwarycz przekonywał, że Ukraina powinna go otrzymać Zaproszenie do NATO z jasnym wskazaniem, kiedy i na jakich warunkach przystąpi do Sojuszu na szczycie wileńskim. Zaapelował także o zwiększenie sprzedaży broni na Ukrainę.

Emilewicz mówił o odbudowie Ukrainy i podkreślił, że Polska przygotowuje instytucje i instrumenty, które pomogą polskim firmom rozwijać działalność na Ukrainie, z naciskiem na projekty transportowe i logistyczne. Wyraziła przekonanie, że Polska będzie ośrodkiem odbudowy Ukrainy.

ukraińskie potrzeby

Podczas konferencji zaprezentowano raport OSW pt. „Dostawy broni do Kijowa: stan i perspektywy”.

Justyna Gotkowska (OSW) zwróciła uwagę, że po wybuchu wojny Ukraina była jednym z pierwszych celów rosyjskiej ofensywy Firmy zajmujące się naprawą i konserwacją sprzętu wojskowego, w wyniku czego Ukraina nie była w stanie samodzielnie uzupełnić swoich zasobów. Zwróciła uwagę, że Kijów stał się całkowicie zależny Zachodnie wsparcie i współpracazarówno w zakresie dostaw sprzętu wojskowego i amunicji, jak i paliw oraz kompleksowego szkolenia żołnierzy.

READ  Locker King Rafał Brzoska chce ukraść Amazonowi pakietową koronę

Odnosząc się do ukraińskich potrzeb w tym zakresie, zaznaczyła, że ​​dostawy są ciągłe Potrzebna jest amunicja i części zamienne przywrócenia zdolności obronnych Ukrainy i dostarczenia nowoczesnej broni w celu zwiększenia jej potencjału militarnego. Podkreśliła, że ​​każda z tych kategorii wymaga innego podejścia przemysłowo-technologicznego, finansowego, logistycznego i politycznego.

Biegły zaznaczył, że zostały wykonane dostawy sprzętu silnie wzrosła tuż przed wybuchem wojny, zwłaszcza przy wsparciu państw bałtyckich. Później zwróciła uwagę, że do tego wsparcia stopniowo dołączały inne kraje zachodnie.

Oceniła jednak, że strategia krajów zachodnich okazała się zbyt konserwatywna. Podkreśliła to Ukraina potrzebuje hurtowych dostawa jeśli ich nie będzie, Ukraina może stracić impet iw rezultacie nie być w stanie odnieść zwycięstwa.

Ekspert wspomniał również, że kraje początkowo zdecydowały się wyposażyć Ukrainę w sprzęt z czasów sowieckich. Stwierdziła, że ​​z powodu wyczerpania nie jest możliwe odtworzenie i wysyłka nowych partii tego sprzętu. Dlatego reakcją na tę sytuację jest masowe przezbrojenie ukraińskiej armii w używaną i nową broń Systemy wykonane na Zachodzie.

Podkreśliła, że ​​nawet najbardziej zaawansowane czołgi, bojowe wozy piechoty, pociski dalekiego zasięgu i myśliwce musiałyby być dostarczane nie w pojedynczych jednostkach, ale w pojedynczych jednostkach, aby było to skuteczne. całe formacje taktyczne. W każdym z tych przypadków należy stworzyć niezbędną infrastrukturę logistyczną i naprawczą, aby awarie sprzętu nie wykluczały ich z walki.

Dodała, że ​​w tym roku nie było masowych dostaw sprzętu potrzebnego Ukrainie do skutecznej kontrofensywy.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *