Connect with us

Gospodarka

Pomoc dwustronna dla Ukrainy według kraju PKB 2024

Published

on

Pomoc dwustronna dla Ukrainy według kraju PKB 2024

Estonia przekazała największy procent swojego produktu krajowego brutto (PKB) na wsparcie Ukrainy w okresie od 24 stycznia 2022 r. do 15 stycznia 2024 r. Estonia zapewniła pomoc dwustronną na poziomie około 3,6 procent swojego PKB, a następnie Dania – 2,4 procent PKB. Wraz z krajami nordyckimi i bałtyckimi Polska przekazała największą część PKB. Kraje zachodnie wysłały pomoc Ukrainie w związku z rosyjską inwazją, która rozpoczęła się w lutym 2022 r.

Kto przekazał najwięcej Ukrainie?

W liczbach bezwzględnych największe dwustronne zobowiązania w zakresie pomocy dla Ukrainy zaciągnęły instytucje Unii Europejskiej (UE), takie jak Komisja Europejska i Rada Europejska, na kwotę prawie 85 mld euro (stan na 15 stycznia 2024 r.). Drugą – co do wielkości – pomoc finansową w wysokości 24 miliardów euro przekazały Stany Zjednoczone. Czwartym co do wielkości źródłem pomocy dwustronnej była Wielka Brytania (UK).

Pomoc UE ​​dla Ukrainy

Od 2014 r. UE wspiera Ukrainę kwotą ponad 17 mld euro pomocy finansowej (stan na styczeń 2022 r.). Z tego większość pomocy miała formę dodatkowych pożyczek z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR). Wśród członków UE Niemcy były największym dawcą pomocy dwustronnej dla Ukrainy na dzień 24 stycznia 2022 r., przekazując około 22 miliardy euro, podczas gdy Estonia przekazała największą część PKB.

READ  Polska: Zakupy węgla za pogorszeniem bilansu handlowego w sierpniu | pstryknąć
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *