Connect with us

Gospodarka

Pomimo zewnętrznej złożoności firmy wzywają do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Chinami a Polską

Published

on

Pomimo zewnętrznej złożoności firmy wzywają do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Chinami a Polską
Pomimo zewnętrznej złożoności firmy wzywają do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Chinami a Polską

Flagi Chin i Polski zostają podniesione na placu Tiananmen w Pekinie z okazji wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy 23 czerwca 2024 r. Zdjęcie: VCG

Biorąc pod uwagę silną komplementarność swoich gospodarek, Chiny i Polska mają znaczny potencjał współpracy gospodarczej zarówno w tradycyjnych, jak i wschodzących branżach zaawansowanych technologii – stwierdzili liderzy biznesu, wyrażając nadzieję na stabilną i ciągłą współpracę w ramach wzmocnionej wizyty państwowej Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach dwustronnych oraz bardziej pragmatycznej i głębszej współpracy gospodarczej i handlowej.

Chińskie firmy działające w Polsce podkreśliły stale rosnącą wymianę handlową między obydwoma krajami w ostatnich latach. Stwierdzili jednak, że nadal istnieje znaczny potencjał rozszerzenia współpracy handlowej. Wezwali do wzmocnienia wzajemnego zaufania politycznego i głębszej współpracy we wszystkich sektorach, aby stworzyć trwałe możliwości wysokiej jakości dla firm i osób prywatnych z obu krajów.

W tym roku przypada 75. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami. Prezydent Polski Andrzej Duda przebywa obecnie z wizytą państwową w Chinach. Jak donoszą polskie media, tematem wizyty na wysokim szczeblu jest m.in. współpraca gospodarcza i handlowa.

Polski prezydent zapowiedział w niedzielę, że podczas wizyty oba kraje podpiszą kilka porozumień gospodarczych. Podkreślił trwające wysiłki mające na celu wprowadzenie polskiego drobiu i wołowiny na rynek chiński przy jednoczesnym dążeniu do przyciągnięcia chińskich inwestycji – podała Polska Agencja Prasowa.

„Pomimo niepewności zewnętrznej uważam, że obie strony będą traktować priorytetowo interesy gospodarcze” – powiedział w niedawnym wywiadzie dla Global Times Han Baohua, prezes Chińsko-Polskiej Izby Handlowej. Dodał, że dostęp do ogromnego chińskiego rynku ma ogromne znaczenie dla polskiego rządu i firm.

„Polska jest wybitnym eksporterem produktów rolnych i opracowała zaawansowane technologie przetwórstwa spożywczego. Lokalne firmy chętnie współpracują z Chinami w tych obszarach mocnych stron” – powiedział Han, dodając, że sektory kosmetyczny, inżynieryjny, produkcyjny i energii odnawialnej również obiecują rozwój handlu.

READ  Opinia | Powrót demokracji w Polsce

W ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2024 r. handel dwustronny wzrósł o 5,2 proc. rok do roku, do 126,06 mld juanów (17,37 mld dolarów). Oficjalne dane pokazują, że Chiny są od kilku lat drugim co do wielkości partnerem handlowym Polski, a Polska jest największym partnerem handlowym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jako członek UE i wiodący kraj w Europie Środkowo-Wschodniej, Polska stanowi kluczową bramę dla chińskich firm ubiegających się o dostęp do Europy w ramach Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), powiedział Sun Tianping, pracownik naukowy w Chińskim Instytucie Europejskich Studiów Akademii Nauk Społecznych, powiedział w poniedziałek „Global Times”.

Chiny zawsze ceniły swoje powiązania gospodarcze z Polską, która jest ważnym partnerem gospodarczym Chin w Europie Środkowo-Wschodniej, powiedział Sun, dodając, że wizyta na wysokim szczeblu wzmocni zaufanie polityczne między obydwoma krajami w niestabilnym krajobrazie międzynarodowym, promując w ten sposób pragmatyczna współpraca w sektorze gospodarczym.

„Mamy nadzieję, że Polska będzie w stanie w pełni wykorzystać swoją przewagę jako ważny węzeł ekspresu kolejowego Chiny-Europa oraz brama do UE i promować współpracę z Chinami w różnych sektorach, takich jak pojazdy elektryczne, akumulatory, magazynowanie energii, inteligentne zarządzanie energią, e-commerce i wysoka jakość „Promuje produkty rolne w celu zwiększenia potencjału dwustronnej współpracy handlowej” – powiedział Shi Liren, Prezes Chińskiego Stowarzyszenia Ekonomicznego w Polsce.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *