Najważniejsze wiadomości
Pomimo rozmów polski prezydent i nowy premier w dalszym ciągu nie zgadzają się co do praworządności
Prezydent Polski i nowy premier twierdzą, że nadal nie zgadzają się w kwestii praworządności, pomimo bezpośrednich rozmów w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia
WARSZAWA, Polska (AP) – Prezydent Polski i nowy premier oświadczyli w poniedziałek, że nadal nie zgadzają się w kluczowej kwestii praworządności w kraju, pomimo bezpośrednich rozmów w poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny w różnych obszarach.
Centrowy premier Donald Tusk spotkał się z prezydentem opozycji Andrzejem Dudą, aby omówić kwestie bezpieczeństwa Polski przed planowaną wizytą Tuska na Ukrainie, ale także wskazać obszary, w których mogą oni współpracować w interesie społeczeństwa, ponad ostrymi podziałami politycznymi.
W znaku, który nie wróżył dobrze ich przyszłej współpracy, obaj powiedzieli później, że nie znaleźli wspólnej płaszczyzny porozumienia w bardzo wrażliwej sferze praworządności, gdzie poprzedni rząd Polski i sam Duda popadli w konflikt z Unią Europejską .
Rząd Tuska podejmuje działania mające na celu odwrócenie kontrowersyjnej polityki poprzedników poprzez obsadzanie kluczowych stanowisk, przejmowanie kontroli nad mediami państwowymi, a nawet aresztowanie dwóch byłych ministrów rządu, którzy zostali skazani za nadużycie władzy.
Duda powiedział, że „apelował” do Tuska, aby w niektórych obszarach pozostawił sprawy bez zmian i „zaniechał prób łamania prawa”.
Powiedział, że ich poniedziałkowa rozmowa skupiała się na ubiegłotygodniowym aresztowaniu byłego ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego i jego zastępcy Macieja Wąsika, o którego ułaskawienie Duda w przeciągającym się procesie stara się, a także niedawnej zmianie głównego prokuratora, przeciwko któremu wypowiadał się rząd. o Dudzie i poprzedniej ekipie rządzącej.
W zeszłym tygodniu Duda, prawnik z doktoratem, spotkał się z krytyką, gdy oskarżył rząd Tuska o stosowanie „terroru praworządności”.
Doradca Dudy Marcin Mastalerek twierdzi, że prezydent zawetuje proponowane przez rząd ustawy.
Druga i ostatnia kadencja Dudy kończy się w sierpniu 2025 roku, ale jego pozycja może zostać osłabiona po wyborach w maju 2025 roku. Duda, sprawujący urząd od 2015 r., był często krytykowany za wypaczanie, a nawet łamanie polskiej konstytucji podczas wspierania rządu PiS.
Tusk podkreślił w poniedziałek, że przestrzeganie prawa jest jedną z najważniejszych wytycznych jego rządu i że wszyscy Polacy, od czołowych polityków po nastolatków, są jednakowo odpowiedzialni przed prawem. Stwierdził jednak, że nie wierzy, że przekonał Dudę, aby tak samo postrzegał praworządność.
Tusk powiedział, że jego rząd koalicyjny, który objął urząd w zeszłym miesiącu po zwycięstwie w wyborach parlamentarnych sojuszu partii antyPiS, będzie w dalszym ciągu podejmował trudne decyzje, „ponieważ nie ma innego sposobu, aby rozwiązać sytuację w Polsce”.
Odnosząc się do blokad, jakie stoją przed swoim rządem Dudą i PiS, Tusk stwierdził, że się tego spodziewa, ponieważ „jest to wynik determinacji tych, którzy stracili władzę, aby w dalszym ciągu utrzymywać swoje przywileje, swoją pozycję czy poczucie „zachowania bezkarność.” Dodał jednak, że „coś takiego nie może mieć miejsca”.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.