Zabawa
Polskie władze przygotowują się na ewentualny napływ ukraińskich uchodźców
Polscy wojewodowie skierowali do burmistrzów gmin pilne prośby o informację o możliwości przyjęcia ukraińskich uchodźców w przypadku wojny z Rosją. Minister spraw wewnętrznych mówi, że to część „różnych scenariuszy”, do których Polska się przygotowuje.
W zeszłym miesiącu jeden z jego wiceministrów poinformował, że władze przygotowują się do przyjęcia nawet miliona uchodźców z Ukrainy w przypadku inwazji Rosji. Dziś rano rzecznik rządu odmówił jednak określenia, ilu uchodźców Polska jest w stanie przyjąć.
„Nie chcę budzić negatywnych emocji” – powiedział Polsat News Piotr Müller. „Poprzez wojewodów dokładnie badamy, jakie konkretne opcje mają władze lokalne i na tym będziemy opierać nasz potencjał w stosunku do tych ruchów, które mogą wyłonić się z Ukrainy”.
Polska przygotowuje się do pomocy nawet milionowi ukraińskich uchodźców, jeśli Rosja zaatakuje – mówi minister
Ci gubernatorzy — urzędnicy mianowani przez rząd, którzy zarządzają administracją w każdym z szesnastu polskich województw — poprosili burmistrzów podległych im miast i wsi o udzielenie takich informacji.
Konstanty Radziwiłł – wojewoda mazowiecki, największego w Polsce pod względem powierzchni i liczby ludności, w tym także Warszawy – napisał w ubiegłą środę „pilną prośbę o udostępnienie listy budynków, które mogłyby zostać wykorzystane na potencjalne mieszkania przez cudzoziemców”. donosi TVN24.
Radziwiłł wezwał burmistrzów do nadania priorytetu obiektom, które mogą być gotowe w ciągu 48 godzin, ale zażądał wykazania wszystkich potencjalnych budynków, w tym szkół z internatem, ośrodków szkoleniowych, hosteli, hoteli oraz aren sportowych i rozrywkowych.
Takie schrony powinny mieć dostęp do urządzeń sanitarnych i gastronomicznych – dodał. Zaapelował także do władz lokalnych o informowanie o firmach oferujących usługi transportowe.
Ukraina, Polska i Wielka Brytania omawiają trójstronny pakt bezpieczeństwa pośród „rosyjskiej agresji”
Krzysztof Kosiński, burmistrz Ciechanowa, miasta w województwie, potwierdził, że skontaktowano się z nim w celu uzyskania informacji na temat liczby uchodźców, których miasto mogło przyjąć oraz związanych z tym kosztów i czasu.
Elbląg w województwie warmińsko-mazurskim w północno-wschodniej Polsce ma teraz miejsce dla 420 osób w czterech szkolnych halach sportowych – poinformowały wczoraj władze miasta. Burmistrz nakazał przygotowanie innych placówek oświatowych i mieszkań komunalnych jako potencjalnej bazy mieszkaniowej – donosi Polsat News.
Burmistrz pobliskiego Olsztyna powiedział, że miasto ma 60 miejsc w lokalnym hotelu. Starostwo Powiatowe posiada również wykaz obiektów, w których mogą przebywać uchodźcy – powiedział rzecznik prasowy Wojciech Szalkiewicz.
„Ta lista została sporządzona w celu izolacji z powodu pandemii [but] to nadal obowiązuje” – powiedział Polsat News Szalkiewicz.
USA wyślą do Polski 3 tys. dodatkowych żołnierzy, potwierdził minister obrony kraju, a Waszyngton wzmógł ostrzeżenia, że Rosja może być gotowa do inwazji na Ukrainę https://t.co/SrLhD4JEOV
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 12 lutego 2022
Wojewoda małopolski zwrócił się również o informacje do władz lokalnych – informuje Onet. Aktualizowanie planów i procedur zarządzania kryzysowego to standardowa praktyka, powiedziała rzeczniczka Joanna Paździo, ale względy bezpieczeństwa uniemożliwiły dalsze konkretne komentarze.
Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński poinformował wczoraj, że Polska „przygotowuje się na różne scenariusze związane z sytuacją na Ukrainie”.
„Jednym z nich – dodał – są działania podjęte przez wojewodów w sprawie potencjalnego napływu uchodźców z Ukrainy, którzy mogliby szukać bezpiecznego schronienia w naszym kraju w związku z możliwym konfliktem”.
„Żeby mieć przyczynę, że w związku z różnymi sytuacjami na naszej stronie będą scenariusze. Każdy z wojewodów, który nie ma żadnego działania, które nie działa, może działać w naszym kraju bez schronienia.
— Mariusz Kamiński (@Kamiński_M_) 13 lutego 2022
Polska ma już liczną społeczność ukraińską, szacowaną na ponad milion (choć liczby są zróżnicowane ze względu na sezonowy i czasowy charakter niektórych migracji), co czyni z nich zdecydowanie największą grupę imigrantów w kraju.
Ich liczba znacznie wzrosła w ostatnich latach w wyniku napięć związanych z aneksją Krymu przez Rosję i konfliktu zbrojnego w Donbasie. To skłoniło polski rząd do nazwania ich uchodźcami, chociaż większość przybyła jako emigranci ekonomiczni i tylko niewielka ich część złożyła wniosek o azyl lub otrzymał go.
Oddzielnie Departament Stanu USA ogłosił w weekend, że Polska otworzyła granicę dla Amerykanów próbujących opuścić Ukrainę w związku z rozbudową wojskową Rosji.
Polska otworzyła granicę dla Amerykanów próbujących opuścić Ukrainę w obliczu rozbudowy militarnej Rosji.
Ambasada USA w Kijowie zaleciła obywatelom USA opuszczenie kraju https://t.co/5UWC7UwfPw
— Notatki z Polski 🇵🇱 (@notesfrompoland) 13 lutego 2022
Źródło: Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Ben Koschalka jest tłumaczem i zastępcą redaktora w Notatki z Polski. Pochodzi z Wielkiej Brytanii, od 2005 roku mieszka w Krakowie.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.