Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie ugrupowania lewicowe tworzą sojusz przed wyborami

Published

on

Polskie ugrupowania lewicowe tworzą sojusz przed wyborami

Cztery ugrupowania polskiej lewicy podpisały porozumienie o wspólnym kandydowaniu w jesiennych wyborach parlamentarnych, w których wraz z innymi partiami opozycyjnymi będą próbowały uniemożliwić rządzącej partii narodowo-konserwatywnej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) zdobycie bezprecedensowej trzeciej kadencji.

Cztery podmioty, które zgodziły się sporządzić wspólną listę kandydatów, to: Nowa Lewica, która sama wyłoniła się z połączenia w 2021 r. Sojuszu Lewicy Demokratycznej (SLD) i Wiosny (Wiosna); Razem (Razem); Polska Partia Socjalistyczna (PPS); i Unia Pracy.

Grupy od 2019 roku angażują się w różne formy współpracy. Ostatnie sondaże pokazują, że zjednoczona lewica ma około 8% poparcia, w porównaniu do 12,5% głosów, które zdobyła w ostatnich wyborach parlamentarnych, gdzie zajęła trzecie miejsce.

Miesięczna średnia sondaży dla głównych ugrupowań politycznych w Polsce (Źródło: ewybory.eu)

W ostatnich miesiącach powtarzały się spekulacje na temat formy, jaką przybierze opozycja w tegorocznych wyborach. Główna partia opozycyjna Platforma Obywatelska (PO) i jej lider Donald Tusk domagają się wspólnej listy wszystkich partii od lewicy do centroprawicy.

Spotkało się to jednak ze sceptycyzmem innych partii, a w zeszłym tygodniu wysoki rangą urzędnik PO Grzegorz Schetyna przyznał, że najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem jest utworzenie przez opozycję trzech głównych bloków. Prawdopodobnie jednym z nich będzie lewica.

„Bez silnej lewicy PiS nie pokonamy” – powiedział Wojciech Konieczny, lider PPS, podczas wczorajszego ogłoszenia wspólnej listy.

„Lewica jest gwarantem, że przyszła demokratyczna Polska po wyborach będzie prospołeczna, Polska, w której nie zapomnimy o słabszych, gdzie dach nad głową będzie prawem każdego człowieka” – dodał Adrian Zandberg, jeden z liderów Razem.

Cztery grupy, które wczoraj podpisały porozumienie, powiedziały, że nadal chcą, aby dołączyły do ​​nich inne organizacje. Mile widziane są związki zawodowe, grupy feministyczne, aktywiści miejscy i inni – powiedział Włodzimierz Czarzasty, lider Nowej Lewicy.

READ  Polska ostrzega przed konsekwencjami dalszego blokowania funduszy przez Brukselę

Czarzasty potwierdził też w RMF FM, że wkrótce ma dojść do porozumienia z innymi partiami opozycyjnymi w sprawie paktu wyborczego w wyborach do Senatu, wyższej izby parlamentu, gdzie o mandatach decydują okręgi jednoosobowe, w przeciwieństwie do Sejmu. gdzie stosowana jest reprezentacja proporcjonalna.

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2019 r. ugrupowania opozycyjne startowały osobno do Sejmu, ale zawarły pakt wyborczy, by nie wystawiać przeciwko sobie kandydatów do Senatu, co pozwoliło im przejąć kontrolę nad izbą od PiS.

Źródło głównego obrazu: Club Lewicy/Flickr (domena publiczna)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *