Najważniejsze wiadomości
Polskie plany wydzielenia węgla są realizowane, mówi ministerstwo
WARSZAWA (Reuters) – Polska zgodnie z planem wydzieli państwowe elektrownie węglowe, poinformowało w czwartek Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP). Plany pozyskania funduszy przez dwie firmy w drodze emisji akcji wywołały spekulacje na temat spóźnionego procesu.
W zeszłym roku rząd poinformował, że planuje przenieść aktywa węglowe przedsiębiorstwa użyteczności publicznej do nowej państwowej spółki, aby mogła skupić się na zielonej energii, ale zapowiedzi w tym tygodniu PGE i Enei, że pozyskują kapitał, wywołały zaniepokojenie niektórych analityków. może wpaść w kłopoty.
„Proces wydzielenia elektrowni węglowych będzie przebiegał zgodnie z planem. Propozycje firm dotyczące podwyższenia kapitału w żaden sposób nie wpływają na plany MAP w tym zakresie” – powiedział resort na pytanie Reutera.
Polska wytwarza większość energii elektrycznej z wysoce zanieczyszczającego węgla, ale planuje zwiększyć bezemisyjną produkcję energii jądrowej i odnawialnej.
Przeniesienie aktywów niekopalni węgla kamiennego powinno zakończyć się w II lub III kwartale 2022 roku.
We wtorek największe polskie przedsiębiorstwo energetyczne PGE ogłosiło, że planuje pozyskać z oferty akcji około 3,2 mld zł (803,39 mln USD) w celu przyspieszenia inwestycji w energię odnawialną, dekarbonizację i dystrybucję.
Dzień później planowaną emisję akcji ogłosił inny kontrolowany przez państwo dostawca energii, Enea.
Emisje akcji „mogą wskazywać na… złożoność procesu i jego wydłużenie w czasie” – powiedział w środowej notatce analityk Trigon DM Michał Kozak.
Resort poinformował, że dokonuje przeglądu planów obu firm.
Państwo posiada 57,39% akcji PGE i 51,5% akcji Enei.
(1 USD = 3,9831 zł)
(Sprawozdawczość Anny Koper; Redakcja Alana Charlisha i Bernadette Baum)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.