Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie PGNiG zwiększa magazyny gazu o 25%, aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne

Published

on

Polskie PGNiG zwiększa magazyny gazu o 25%, aby osiągnąć bezpieczeństwo energetyczne

Znaki ostrzegawcze znajdują się przed tłocznią gazu, częścią polskiego odcinka gazociągu jamalskiego łączącego Rosję z Europą Zachodnią, która jest własnością spółki joint venture Gazpromu i PGNiG, ale jest eksploatowana przez polską państwową firmę transportową Gaz System , w Gabinku koło Włocławka, 23 maja 2022 r. Na tablicach: „Uwaga! ryzyko wybuchu. Strefa 2” i „Gaz ziemny. Trzymaj ogień z daleka.” REUTERS/Kacper Pempel

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 30 czerwca (Reuters) – Polskie PGNiG (PGN.WA) planuje zwiększyć pojemność magazynów gazu o 25% do 4 miliardów metrów sześciennych, poinformował w czwartek, ponieważ największy kraj wschodniego skrzydła Unii Europejskiej dąży do wzmocnienia swojego bezpieczeństwa energetycznego.

Istniejące magazyny gazu w kraju są zapełnione w 97%, ale obecna pojemność magazynów wynosząca 3,2 miliarda metrów sześciennych (bcm) jest stosunkowo niewielka w porównaniu z rocznym zużyciem około 20 miliardów metrów sześciennych.

Przy zimowym zużyciu około 2 miliardów metrów sześciennych gazu miesięcznie Warszawa planuje teraz rozbudowę magazynu gazu w Wierzchowicach w zachodniej Polsce

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

„Rozbudowa magazynu gazu w Wierzchowicach znacznie poprawi bezpieczeństwo energetyczne Polski” – powiedziała w oświadczeniu szef PGNiG Iwona Waksmundzka-Olejniczak.

„Dzięki temu jesteśmy bardziej odporni na kryzysy, jakich doświadczamy obecnie w Europie”.

Polska i Bułgaria jako pierwsze kraje europejskie zostały w kwietniu odcięte od rosyjskiego gazu.

Warszawa podjęła kroki w celu dywersyfikacji dostaw, zanim napięcia związane z wojną na Ukrainie wywróciły do ​​góry nogami europejskie rynki energii.

Pomimo ograniczonych dostaw rosyjskiego gazu do Europy, bilans polskiego rynku gazu jest wspierany przez terminal LNG o pełnej przepustowości oraz niższy popyt w okresie letnim przy wysokich cenach.

Polska nie planuje uruchomienia 12-stopniowej procedury awaryjnego bezpieczeństwa energetycznego, która skutkowałaby racjonowaniem gazu, poinformowało w piątek ministerstwo klimatu, dzień po tym, jak Niemcy przeszły na drugi „poziom alarmowy” swojego własnego trzystopniowego awaryjnego planu gazowego. Kontynuuj czytanie

Reportaż Gdańsk Newsroom, Alan Charlish, Marek Strzelecki; Edytowane przez Jana Harvey

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *