Najważniejsze wiadomości
Polskie partie polityczne ujawniają programy kampanii przed wyborami parlamentarnymi w przyszłym miesiącu
W sobotę konserwatywna partia rządząca w Polsce i opozycja obsypały potencjalnych wyborców obietnicami, gdy partie polityczne w kraju ogłosiły swoje programy kampanii przed wyborami parlamentarnymi zaplanowanymi na 15 października.
Nacjonalistyczna rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość, która objęła władzę w 2015 roku, dąży do zdobycia bezprecedensowej trzeciej kadencji. Kadencja rządu naznaczona była jednak zaciekłymi sporami z Unią Europejską na temat praworządności rządu i odstępstw od demokracji.
Na konferencji partyjnej przywódca Jarosław Kaczyński, najpotężniejszy polski polityk, obiecał nowe wydatki socjalne i wojskowe dla kraju, co pozostaje w cieniu inwazji Rosji na pełną skalę na sąsiednią Ukrainę.
Rząd już znacznie zwiększył deficyt budżetu państwa, wydając na świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, na własną bazę wyborczą oraz na zakup sprzętu wojskowego.
Największa opozycyjna koalicja obywatelska również przedstawiła założenia programowe i obiecała odwrócenie negatywnych tendencji w polityce zagranicznej i wewnętrznej, naprawienie sporów z Brukselą i zabezpieczenie środków zamrożonych przez UE w związku ze sporem o praworządność.
Lider partii Donald Tusk, były premier i były najwyższy członek UE, również obiecał uwolnienie mediów państwowych i działalności kulturalnej od obecnych ograniczeń i „cenzury”.
Na pięć tygodni przed wyborami, które będą kształtować Polskę na kolejne cztery lata, sondaże wskazują, że Prawo i Sprawiedliwość mogłoby zdobyć najwięcej głosów, ale nie na tyle, aby utrzymać dotychczasową wąską kontrolę nad parlamentem, a to być może będzie musiało mierzyć w niewygodną koalicję którego najbardziej prawdopodobnym partnerem byłaby konfederacja skrajnie prawicowa.
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.