Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie państwowe spółki energetyczne sprzedają skarbowi państwa udziały w operatorze kopalni węgla za złotówkę

Published

on

Polskie państwowe spółki energetyczne sprzedają skarbowi państwa udziały w operatorze kopalni węgla za złotówkę

Cztery polskie państwowe spółki energetyczne – PGNiG, Enea, Energa i PGE – poinformowały, że zawarły warunkowe umowy sprzedaży posiadanych przez nie i ich spółki zależne udziałów w Polskiej Grupie Górniczej (PGG), zamkniętym skarbcu największego krajowego producenta węgla.

Umowa, na mocy której państwo zapłaci każdej firmie tylko jedną złotówkę (0,21 euro) za akcje, jest częścią wysiłków na rzecz restrukturyzacji zdominowanego przez węgiel polskiego sektora energetycznego poprzez pomoc państwowym spółkom w dostępie do finansowania o niskim i zerowym zużyciu energii. łatwo znaleźć. Inwestycje emisyjne – donosi Polska Agencja Prasowa (PAP).

Aby ułatwić ten proces, kopalnie węgla i elektrownie – które dostarczają 70% energii elektrycznej w Polsce – zostanie przeniesiona do odrębnego podmiotu, Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE), która została powołana ogłoszone na początku tego roku.

Polska zbywa państwowe elektrownie węglowe, aby zwiększyć inwestycje w niskoemisyjną energię

„To jeden z kroków prowadzących do oddzielenia aktywów węglowych od spółek energetycznych i realizacji warunków umowy społecznej wydobycia węgla” – powiedział agencji Reuters rzecznik resortu skarbu.

„Zaangażowanie skarbu państwa w bezpośrednie zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego poprzez koncentrację elektrowni węglowych jest właściwą drogą i będzie konsekwentnie realizowane” – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Sprzedającymi są ECARB (spółka zależna Energi), PGNiG Termika (należąca do Grupy PGNiG), PGE GiEK (należąca do Grupy PGE), Enea, Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Towarzystwo Finansowe Silesia i Węglokoks.

Zgodnie z umową ECARB sprzeda 15,32% kapitału zakładowego PGG, PGNiG Termika sprzeda 20,43%, PGE GiEK 15,32%, a Enea 7,66% – podaje PAP Biznes.

READ  Polski raper pod ostrzałem za nazwanie COVID-19 „współczesnym holokaustem”

W przypadku PGNIG, Energa, Enea i PGE wartość ich udziałów w PGG w ostatnim opublikowanym skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym na dzień 31 marca 2022 r. wyniosła zero zł, w związku z czym transakcja sprzedaży akcji PGG nie będzie miała znaczącego wpływ na wyniki netto spółek i ich grup.

Cztery firmy wydały miliardy na ratowanie polskich kopalń przed zamknięciem, ale nadal nie udało im się zapewnić trwałej rentowności PGG.

Węgiel spada z 87% do 71% miksu energetycznego Polski w ciągu dekady, OZE do 17%

Najnowszy komunikat pojawia się, gdy Polacy przygotowują się na niedobory węgla tej zimy, ponieważ ceny surowców rosną i Zakaz importu węgla z Rosji wzbudziły obawy dotyczące ubóstwa energetycznego w kraju, w którym ponad 36% gospodarstw domowych wykorzystuje węgiel do ogrzewania.

Choć Polska jest bogata w węgiel, górnictwo w ostatnich latach okazało się nieopłacalne. Koszt był wysoki, ponieważ polskie kopalnie są głębokie, a jakość polskiego węgla jest stosunkowo słaba, z wysokim poziomem popiołu, siarki i metali ciężkich, jak podaje portal energetyczny Energetyka24.

Rząd wzywa do odciążenia konsumentów, którzy borykają się z wysokimi cenami węgla i do spalania polskiego węgla w gospodarstwach domowych tymczasowo zawieszone Normy środowiskowe dotyczące jakości węgla w ciągu ostatniego miesiąca. Zasugerował również ulgi jednorazowe w wysokości 3000 zł gospodarstwom domowym, aby pomóc im w zakupie węgla.

Polska przyznaje gospodarstwom domowym zwolnienie z podatku w wysokości 630 euro na zakup węgla opałowego

Główne zdjęcie kredytowe: Pakiet prasowy PGG

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *