Najważniejsze wiadomości
Polskie ogrodzenie graniczne zagraża rysiowi, mówią naukowcy Potężny 790 KFGO
WARSZAWA (Reuters) – Ścięcie polskiej Puszczy Białowieskiej, ogrodzenia na granicy kraju z Białorusią, które ma powstrzymać napływ migrantów, utrudnia ruch rysiów Białowieskich i może doprowadzić do ich wyginięcia.
Przed zakończeniem budowy muru granicznego pod koniec czerwca w gęstym lesie, będącym częścią obszaru specjalnej ochrony przyrody UNESCO i UE Natura 2000, żyło około 40 rysi, które podlegają ochronie polskiego prawa.
Nie wiadomo, ile rysi pozostało po polskiej stronie po wybudowaniu zapory, ale populacja prawdopodobnie zostanie podzielona między obie strony – powiedział Instytut Biologii Ssaków PAN, który monitoruje zwierzęta leśne. .
„Ryś wykorzystywał obszary po obu stronach granicy, miał swoje obszary po obu stronach granicy, funkcjonował jako jedna populacja. Teraz podział lasu na dwa odrębne ekosystemy spowoduje rozdzielenie populacji tych zwierząt – powiedział Rafał Kowalczyk z instytutu.
„Podział w oczywisty sposób wpłynie na możliwość reprodukcji, wpłynie na organizację przestrzenną tej populacji, organizację społeczną, migrację, przepływ genów, a nawet może doprowadzić do wyginięcia tych rysi w dłuższym okresie czasu”.
Polscy strażnicy graniczni twierdzą, że ogrodzenie nie stanowi przeszkody dla zwierząt, ponieważ ma 24 bramy, które w razie potrzeby umożliwiają przejście dużym zwierzętom, umożliwiając ciągłą migrację, co wskazuje na ogrodzenie z lat 80. po stronie białoruskiej, która już zmieniła zwierzęta. wzór ruchu.
Kowalczyk powiedział, że jego badania wykazały, że ryś na Białorusi przechodził przez płot około 50-60 razy w roku.
Nowa bariera powstała po tym, jak w zeszłym roku kraje europejskie oskarżyły Białoruś o wywołanie kryzysu migracyjnego przez przylatywanie osób z Bliskiego Wschodu i nakłanianie ich do nielegalnego przekraczania granic Polski i Litwy. Mińsk zaprzeczył zarzutom.
(Sprawozdanie Agnieszki Pikulički-Wilczewskiej, montaż Krisztina Than i Alison Williams)
„Zapalony odkrywca. Miłośnik piwa. Miłośnik bekonu. Fanatyk sieci. Przedsiębiorca. Pisarz”.