Connect with us

Nauka

Polskie odkrycie w Sudanie wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2023 roku

Published

on

Polskie odkrycie w Sudanie wśród 10 najważniejszych odkryć archeologicznych 2023 roku

Odkrycie malowideł w Starej Dongoli (Sudan) przez ekspedycję z Uniwersytetu Warszawskiego znalazło się wśród dziesięciu najważniejszych osiągnięć archeologii w 2023 roku, wybranych przez prestiżowy amerykański magazyn Archaeology.

Zespół pomieszczeń, których wnętrza pokryte są unikalnymi scenami malarstwa chrześcijańskiego, odkryli archeolodzy pracujący nad projektem kierowanym przez dr Artura Obłuskiego z uniwersyteckiego Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej.

Wiosną tego roku media w kraju i za granicą donosiły o odkryciu unikalnych i wspaniale zachowanych obrazów. Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW podaje, że obrazy wzbudziły duże zainteresowanie także w środowisku naukowym, między innymi za sprawą nieznanych wcześniej w sztuce chrześcijańskiej motywów ikonograficznych.

Stara Dongola (Tungul) była stolicą Makurii, jednego z najważniejszych państw średniowiecznej Afryki. Badania w tym mieście rozpoczął profesor Kazimierz Michałowski. Obecnie jest on realizowany w ramach grantu początkowego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC): „UMMA – Urban Metamorphosis of the Community of a Medieval African Capital”.

Wiosną tego roku dr Lorenzo de Lellis i dr Maciej Wyżgoł nieoczekiwanie odkryli zespół pomieszczeń zbudowanych z suchej cegły, których wnętrze pokryto unikalnymi w malarstwie chrześcijańskim scenami figuratywnymi. Odkrycia dokonano podczas eksploracji domów z okresu Sułtanatu Funj (XVI-XIX w.). Pod podłogą jednego z domów znajdował się otwór prowadzący do małego pomieszczenia, którego ściany zdobiły niezwykłe malowidła.

Ważne dla nauki, a jednocześnie interesujące dla szerokiego grona odbiorców odkrycia archeologiczne wybierane są przez redakcję Archaeology na listę „Top 10” publikowaną co roku w grudniowym numerze.

Pełna lista najważniejszych odkryć jest dostępna w witrynie internetowej.

O odkryciu pisaliśmy tutaj.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych prosimy o podanie jedynie tytułu i leadu przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, a także na naszym profilu na Facebooku.

READ  Dlaczego radykalna prawica sprzeciwia się integracji europejskiej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *