Connect with us

Nauka

Polskie miasto wykorzystuje wielokrotnie nagradzany projekt boksów w schronisku dla uchodźców w dawnym supermarkecie

Published

on

Polskie miasto wykorzystuje wielokrotnie nagradzany projekt boksów w schronisku dla uchodźców w dawnym supermarkecie

Nowe schronisko w mieście w pobliżu granicy Polski z Ukrainą oferuje nawet 2000 uchodźców pewien stopień prywatności dzięki innowacyjnym kabinom z tektury i tkaniny, zaprojektowanym przez wielokrotnie nagradzanego japońskiego architekta.

Instalacja powstała w Chełmie na terenie dawnego supermarketu Tesco. Miasto, oddalone od granicy o 25 kilometrów, ma szczególnie duże zapotrzebowanie na tymczasowe schronienie, ponieważ codziennie przechodzi przez nie kilka tysięcy uchodźców, informuje TOK FM.

Rada miejska zwróciła się do właścicieli budynku – który został zamknięty, gdy Tesco w zeszłym roku zakończyło działalność w Polsce – i uzyskała pozwolenie na bezpłatne użytkowanie.

Władze lokalne współpracowały następnie z pobliską Politechniką Lubelską przy tworzeniu małych boksów. Są zbudowane z tekturowych rurek z zasłonami z papieru lub tkaniny, które pełnią rolę ścian.

Chodzi o to, aby osoby przebywające w schronisku były bardziej komfortowe. Każdy z ponad 300 „pokojów” posiada dwa lub cztery łóżka polowe, zapewniające mieszkańcom prywatność.

Kabiny zostały zaprojektowane przez Shigeru Ban, japońskiego architekta, który zdobył nagrodę Pritzkera 2014, częściowo w uznaniu dla tego pomysłu. Jego projekt został później wykorzystany w kilku krajach dotkniętych katastrofami humanitarnymi, w tym w Rwandzie, Turcji, Indiach i na Haiti. Sam Ban odwiedził Chełm, aby nadzorować prace.

Jednym z członków zespołu, który pracował nad projektem, był Jerzy Łątka z Akademii Górniczo-Hutniczej we Wrocławiu, który wcześniej odbywał staż u Bana, poznając zastosowanie kartonu w architekturze. Udało mu się zapewnić darmowe dostawy od firmy tekturowej Corex, donosi nowa strona Noizz

„Najczęstszym rozwiązaniem stosowanym w sytuacjach awaryjnych, gdy nagle potrzebna jest duża baza noclegowa, jest instalacja łóżek w dużym holu”, powiedział Hubert Trammer, architekt, który brał udział w budowie, w serwisie informacyjnym Noizz.

„Ale kiedy stawiasz przegrody, ludzie śpią w grupach po kilka osób i możesz dać im pewien rodzaj intymności, aby mogli przynajmniej zostać wymienieni” – kontynuował.

W ciągu kilku dni wyprodukowano materiał na 1200 modułów. Oprócz tych w Chełmie, Łątka i jego uczniowie zbudowali kolejne 100 boksów na wrocławskim Dworcu Głównym, a kolejne mają powstać w innych częściach miasta.

READ  Mołdawia chce obrony przeciwlotniczej, gdy nadlatują rosyjskie rakiety

Zainteresowanie wyraziły także inne miasta w Polsce, donosi TOK FM, a pozostałe komponenty przygotowywane w Chełmie są wysyłane do Lwowa na zachodniej Ukrainie.

Ponad 1,8 miliona ludzi przedostało się z Ukrainy do Polski w ciągu trzech tygodni od inwazji na Rosję. Około 30 000 z nich przeszło przez punkt odbiorczy w Chełmie. Pociągi ewakuacyjne przyjeżdżające do miasta przewiozły już ponad 2000 pasażerów, głównie kobiet, dzieci i osób starszych, często nie mających dokąd pojechać.


Chociaż część przybywających do Polski Ukraińców przeniosła się do innych krajów, znaczna ich część pozostała. Stanowi to poważne wyzwanie dla władz lokalnych w miastach, do których przybywają.

W Krakowie, który przyjął ponad 100 000 uchodźców, w opuszczonym centrum handlowym zainstalowano nowe schronisko oraz „sklep” oferujący uchodźcom bezpłatną odzież. Tymczasem wielu Polaków przyjęło uchodźców do swoich domów.

Ostatnio jednak kilka dużych miast – w tym Warszawa – ostrzegało, że osiągnęły granice swoich możliwości niesienia pomocy. Poprosili rząd o większe wsparcie, a także o zwrócenie się o pomoc do Unii Europejskiej i Organizacji Narodów Zjednoczonych.

„Nie możemy już przyjmować uchodźców”: polskie miasta wzywają rząd do szukania pomocy UE i ONZ

Źródło: Miasto Chełm/Facebook

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *