Connect with us

Zabawa

Polskie miasta i parki narodowe apelują o Sylwestra bez fajerwerków

Published

on

Polskie miasta i parki narodowe apelują o Sylwestra bez fajerwerków

Kilka polskich miast i parków narodowych apeluje do mieszkańców i turystów o powstrzymanie się od fajerwerków w sylwestra, aby chronić zwierzęta domowe i nie budzić dzikich zwierząt z hibernacji.

Zarówno Tatrzański Park Narodowy, w którym znajduje się popularny górski kurort Zakopane, jak i Bieszczadzki Park Narodowy na południowym wschodzie wzywają do ochrony dzikich zwierząt, które hibernują w swoich lasach.

„Hałas powoduje u zwierząt skrajny niepokój, a nawet ataki paniki, co może być niebezpieczne dla ich zdrowia i życia” – powiedział dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego Szymon Ziobrowski. „Zdarzało się, że zwierzęta były przestraszone [by noises]Jak na przykład giemzauległ śmiertelnym wypadkom podczas ucieczki”.

Zakopane jest popularnym celem noworocznych imprezowiczów i gości polską telewizję państwową Koncert noworoczny. Odpalanie fajerwerków, które są zarówno niepokojące dla zwierząt, jak i niebezpieczne dla ptaków, jest w mieście zabronione i nie będzie oficjalnego pokazu sztucznych ogni.

„Zachęcamy wszystkich mieszkańców i turystów do powstrzymania się od używania petard, rac i innych materiałów pirotechnicznych w trosce o bezpieczeństwo i zwierzęta w mieście i Tatrzańskim Parku Narodowym” – napisano w oświadczeniu.

Podczas obchodów w 2018 roku obudził się niedźwiedź i zaczął błąkać się po lesie – informuje Radio Eska. Nie mógł znaleźć pożywienia, stracił dużo energii i nie przeżył zimy.

W ramach promocji swojej corocznej akcji Tatrzański Park Narodowy zaprasza artystów do zaprojektowania plakatów z głównym hasłem inicjatywy „Sylwester bez fajerwerków” (Nigdy nie strzelaj w Sylwestra). Autorem tegorocznej grafiki, przedstawiającej świstaka w śpiochu, krzyczącego przez megafon, jest polski ilustrator Aleksandra Czudżak.

Podobny apel „w imieniu zwierząt” wystosował też Bieszczadzki Park Narodowy.

„Duch i trzask fajerwerków powoduje ogromny stres u dzikich i domowych zwierząt. Powitajmy nowy rok z szacunkiem dla wszystkich mieszkańców naszej planety” – czytamy we wpisie na Facebooku.

READ  „Żyd nowojorski" nie żyje. Niech żyje „Żyd nowojorski"

Miasta takie jak Warszawa czy Łódź również apelują do mieszkańców, aby przywitać Nowy Rok bez pirotechniki.

„Zdajemy sobie sprawę z wielu negatywnych skutków fajerwerków, dlatego przyłączamy się do akcji Bez fajerwerków w Nowy Rok i zachęcamy do tego wszystkich. Fajerwerki tylko uszczęśliwiają nas – ludzi – ale ta chwila radości nie jest tego warta – powiedział regionalnemu serwisowi informacyjnemu Lodz.pl wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Z kolei Warszawa w obliczu kryzysu energetycznego i uporczywie wysokiej inflacji całkowicie zrezygnowała z organizacji imprezy sylwestrowej Ślady Wrocławia.

Polskie miasto odwołuje sylwestra i wyłącza świąteczne oświetlenie z powodu niebotycznych kosztów energii

W tym roku warszawiacy nie otrzymają niczego na sylwestra. „Niestety to już tradycja, bo w czasie pandemii nie było imprez sylwestrowych” – powiedziała rzeczniczka urzędu miasta Monika Beuth, cytowana przez prywatną telewizję TVN24. „Mamy kryzys energetyczny, więc ograniczamy wydatki, zwłaszcza na rozrywkę”.

Rzeczniczka wezwała również do zaprzestania fajerwerków. Głośne eksplozje w tym roku będą bolesne nie tylko dla zwierząt, ale także dla uchodźców z Ukrainy.

„W tym roku w szczególny sposób fajerwerki i strzelanie mogą budzić wśród naszych ukraińskich gości złe skojarzenia, które około 100 000 w Warszawie– zauważyła, dodając, że dotyczy to szczególnie dzieci.

Polskie miasta i firmy powstrzymują się od fajerwerków w sylwestra, aby chronić zwierzęta i środowisko

Główny kredyt fotograficzny: Денис Нагайцев / Pexels

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *