Connect with us

Nauka

Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca

Published

on

Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca

Polskie konsorcjum zaprojektuje misję mapowania Księżyca, dzięki której w przyszłości możliwe będzie wydobywanie i przetwarzanie surowców – minerałów i surowców naturalnych. Dokładne dane dostarczy satelita oparty na polskiej platformie Hypersat.

Projekt Twardowskiego został wybrany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) 24 listopada.

Lider konsorcjum – Creotech Instruments – zaprojektuje całą misję i satelitę w oparciu o autorską platformę mikrosatelitarną HyperSat. Za ładunek optyczny odpowiadają członkowie konsorcjum: Instytut Nauk Geologicznych PAN (który określi wymagania dla misji i instrumentu naukowego) oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN (które zaprojektuje instrument badawczy oparty na założeniach).

Jak podaje Creotech Instruments, skala misji Twardowskiego zakłada współpracę z dodatkowymi podmiotami, w tym z innych krajów, jednak zamysłem jest utrzymanie głównych zadań z podmiotami polskimi, w celu budowy krajowych zdolności i zwiększenia międzynarodowego znaczenia Polski. przemysł kosmiczny.

Zdaniem dyrektora generalnego Creotech Instruments, dr Grzegorza Brony, projekt jest szansą na wysłanie na orbitę wokół Księżyca najbardziej zaawansowanego technologicznie satelity mapującego w historii przemysłu kosmicznego. Satelita będzie oparty na autorskiej platformie mikrosatelitarnej HyperSat opracowanej przez firmę Creotech Instrumenty. Zostanie przystosowany do działań w głębokim kosmosie, obejmujący bardzo wysoką odporność na promieniowanie i obsługę dużego, zaawansowanego ładunku – instrumentu badawczego zbudowanego w Centrum Badań Kosmicznych PAN.

„Dzięki misji Twardowskiego i precyzyjnemu mapowaniu wykonanemu przez satelitę nasze dane umożliwią pełne wykorzystanie zasobów Księżyca poprzez przyszłe wydobycie, przetwarzanie, a nawet produkcję na jego powierzchni” – mówi dr hab.

Projekt zakłada przystosowanie platformy HyperSat do pracy na orbicie Księżyca na wysokości około 100-300 km i możliwość zmiany pozycji pomiędzy perycentrum a apocentrum. Instrument badawczy będzie wyposażony w trzy lub cztery detektory dla różnych rodzajów światła. Uzyskane przez misję Twardowskiego zdjęcia Księżyca będą jednymi z najlepszych i najdokładniejszych z punktu widzenia obecnych planów podboju Księżyca – zapowiada lider konsorcjum.

„Wybór projektu Twardowskiego oznacza, że ​​po pierwszej europejskiej misji na Księżyc SMART-1 20 lat temu Polska będzie teraz odgrywać kluczową rolę w kolejnym tego typu projekcie w Unii Europejskiej” – mówi Brona, dodając że misja projektu SMART A -1 dostarczyła ważnych danych na temat geologii i składu chemicznego Księżyca.

«Satelita misji Twardowskiego zostanie wyposażony w instrumenty badawcze o ulepszonych parametrach, co umożliwi nowe, znaczące odkrycia i poszerzenie naszej wiedzy o Srebrnym Globie. Wykorzystanie widma widzialnego i podczerwonego zapewni bardzo wyraźne obrazy i mapę najbardziej poszukiwanych minerałów i zasobów ukrytych na powierzchni Księżyca. Z naszych analiz wynika, że ​​będziemy w stanie pokryć aż 98% jego powierzchni wysokiej jakości informacji, które dostarczamy, miny przystosowane do wydobycia na Księżycu można projektować i budować z precyzją” – mówi dr hab.

Platforma HyperSat została opracowana od podstaw przez polskich inżynierów. Umożliwia skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 kg do kilkudziesięciu kg, a w przyszłości do 200 kg, o zróżnicowanym przeznaczeniu, m.in. do rozpoznawania obrazu, telekomunikacji czy nawigacji na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Projekt Twardowskiego rozpocznie się w styczniu 2024 roku i potrwa 12 miesięcy. Wartość fazy projektowej wyniesie 250 tys. euro. Środki na jego realizację mogłyby pochodzić z opcjonalnej składki Polski do ESA, zwiększonej w tym roku, gdzie rekomendowana alokacja na program HRE (Human and Robotic Exploration) wynosi 100 mln euro. Całkowity koszt poprzedniej europejskiej misji księżycowej SMART-1 w 2003 roku wyniósł 110 milionów euro. Misja Twardowskiego planowana jest jako projekt porównywalnej wielkości, podaje Creotech Instruments. (PAPKA)

PAP – Nauka w Polsce

kol/ bar/ kap/

tr. RL

Fundacja PAP umożliwia nieodpłatne przedrukowanie artykułów z portalu Nauka w Polsce pod warunkiem otrzymania raz w miesiącu wiadomości e-mail o korzystaniu z portalu i wskazaniu pochodzenia artykułu. Na stronach internetowych i portalach internetowych należy podawać adres: Źródło: www.scienceinpoland.pl, natomiast w czasopismach – adnotację: Źródło: Nauka w Polsce – www.scienceinpoland.pl. W przypadku serwisów społecznościowych należy podać jedynie tytuł i lead przesyłki naszej agencji wraz z linkiem prowadzącym do tekstu artykułu na naszej stronie, tak jak widnieje on na naszym profilu na Facebooku.

READ  Globalna liczba przypadków Covid-19 sięga 156,4 miliona

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *