Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polskie firmy wobec szoku energetycznego 2022 roku

Published

on

Polskie firmy wobec szoku energetycznego 2022 roku
(MENAFN-ING)

Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku europejska i polska gospodarka przeżywa obecnie ogromny szok energetyczny z powodu rekordowo wysokich cen. To może nie być jedyne wyzwanie na horyzoncie, ponieważ zarówno gospodarstwa domowe, jak i przedsiębiorstwa stoją w obliczu rosnącego ryzyka niedoboru gazu ziemnego i węgla tej nadchodzącej zimy

Rozdzielać
Polskie firmy wobec szoku energetycznego 2022 roku
streszczenie

Ze względu na uzależnienie od energii z Rosji i strukturę bilansów energetycznych szok energetyczny to głównie problem gazowy dla UE i węglowy dla Polski.

Wyższe ceny energii na rynkach hurtowych przyczyniły się do znacznego wzrostu cen producentów i konsumentów, ale nie jest to automatyczne przeniesienie. Rozciągnie się w czasie. Ceny producenta uzależnione są od umów przedwstępnych, warunków konkurencji oraz substytucyjności źródeł energii. Przerzucanie wyższych kosztów na użytkownika końcowego zależy zarówno od polityki popytowej, jak i podatkowej. Na ceny energii dla gospodarstw domowych duży wpływ mają decyzje rządu (np. tarcza inflacyjna) i regulatorów (taryfy regulatora energii).

Ceny energii elektrycznej dla konsumentów wzrosły średnio o około 5% w 2022 r., po wzroście o 12% w 2020 r. i 10% w 2021 r.

Nasza ankieta przeprowadzona wśród 300 małych i średnich firm pokazuje:

  • 70% firm martwi się o dostęp do energii w nadchodzącym sezonie grzewczym.

  • Firmy zazwyczaj tylko częściowo przerzucają wyższe koszty energii na nabywców i aktywnie ograniczają inne wydatki.

  • Wysokie ceny energii zwiększają zainteresowanie MŚP inwestycjami w efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii (OZE), zwłaszcza w przedsiębiorstwach przemysłowych.

  • Sama tarcza inflacyjna nie wystarczy, ale powinna zostać utrzymana przynajmniej do końca 2023 roku.

  • Przedsiębiorstwa są zwykle sceptycznie nastawione do skuteczności wsparcia polityki UE.

MENAFN17112022000222011065ID1105200017

*Zastrzeżenie dotyczące treści:

Niniejsza publikacja została przygotowana przez ING wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej czy celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zachęty do kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. Więcej informacji można znaleźć tutaj: https://think.ing.com/about/disclaimer/


Zastrzeżenie:
MENAFN udostępnia informacje „tak jak są”, bez jakiejkolwiek gwarancji. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za dokładność, treść, obrazy, filmy, licencje, kompletność, legalność lub wiarygodność jakichkolwiek informacji zawartych w tym artykule. Jeśli masz jakiekolwiek skargi lub problemy z prawami autorskimi związane z tym produktem, skontaktuj się z powyższym dostawcą.

READ  Protestujący zablokowani przez policję w Polsce maszerują przeciwko decyzjom aborcyjnym i przemocy policji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *