Sport
Polskie firmy technologiczne próbują wykorzystać możliwości rynkowe w Katarze
Ambasador RP w Katarze JE Janusz Janke, dyrektor generalny Qatar Financial Center Yousuf Mohamed Al Jaida wraz z innymi urzędnikami i uczestnikami Qatar-Poland New Tech Forum wczoraj.
Nie mniej niż 20 polskich firm technologicznych zaprezentowało wczoraj swoje innowacyjne rozwiązania wykorzystujące najnowsze technologie do obsługi różnych branż w stale rozwijającej się gospodarce Kataru. Od przekształcenia stadionu sportowego w wielofunkcyjną infrastrukturę po turnieju po dystrybucję inteligentnych koszy na śmieci, które w ciągu 10 sekund przerabiają szklane butelki na piasek, firmy technologiczne zaprezentowane na trzecim katarskim-polskim Forum Nowych Technologii nawiązały współpracę ze swoimi katarskimi kolegami jako poczucie proporcji Rozwijają swoją działalność w regionie.
Na marginesie wydarzenia ambasador RP w Katarze SE Janusz Janke rozmawiał z The Peninsula, podczas gdy wiele firm dostarcza rozwiązania technologiczne związane ze zbliżającymi się Mistrzostwami Świata FIFA, inne eksplorują również różne rynki, takie jak ropa i gaz, telekomunikacja i technologii dronów, a także sektora ICT z rozwiązaniami opartymi na chmurze i sztucznej inteligencji.
– Mamy też przedstawiciela Stadionu Narodowego, który został otwarty w Warszawie w 2012 roku na Puchar UEFA. Ten zarząd stadionu o nazwie PL.2012+ może pokazać, jak możemy wykorzystać stadiony po wielkiej imprezie, aby zmaksymalizować wielofunkcyjne wykorzystanie infrastruktury. Stadion był gospodarzem szczytu NATO, służył również jako szpital COVID, a teraz pomaga uporać się z kryzysem na Ukrainie, wspierając administrację w przyjmowaniu uchodźców. Dobrze jest mieć pomysł na wielofunkcyjność infrastruktury zbudowanej na Mistrzostwa Świata. Łączymy ich z władzami Kataru, takimi jak Fundacja Aspire Zone, a teraz przygotowujemy grunt pod przyszłe dyskusje i wymianę doświadczeń” – powiedział ambasador.
Również w rozmowie Półwysep Na marginesie imprezy przedstawiciel PL.2012+ Mikołaj Pedrycz powiedział: „W tym samym miesiącu organizujemy mecze piłki nożnej, żużel, koncerty, konferencje biznesowe i imprezy wystawiennicze. Katar korzysta z najlepszych na świecie rozwiązań technologicznych zainstalowanych na stadionach i możemy się od nich uczyć, jak stosować nowe technologie i zrównoważone rozwiązania na naszym dziesięcioletnim stadionie. Możemy również podzielić się naszymi doświadczeniami z użytkowania i pielęgnacji obiektów sportowych po wielkim turnieju.”
Maas Loop, zajmujący się recyklingiem szklanych butelek na piasek, który można wykorzystać przy projektach budowlanych oraz czyszczeniu basenów i rur, jest obecnie zarządzany przez Katarsko-Polską Radę Biznesu, która współorganizowała forum wraz z Ambasadą RP w Doha.
Wiceprezes QPBC Paweł Kułaga powiedział, że Katar będzie prawdopodobnie pierwszym krajem na Bliskim Wschodzie, który będzie miał maszyny, które zdobyły nagrodę European Product Design Award po ich ukończeniu w zeszłym roku.
Przed forum przemawia ambasador RP w Katarze JE Janusz Janke.
„W samą porę na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej będziemy również partnerem umownym w Katarze, aby rozprowadzić kilka tysięcy sztuk. Maszyny znajdą zastosowanie w hotelach i restauracjach, a wkrótce trafią do sprzedaży również w krajach UE. Opracowują również maszyny do recyklingu papieru i plastiku” – dodał.
Według ambasadora RP wiele polskich firm nawiązało już współpracę z lokalnymi partnerami i otwiera oddziały w Katarze.
„Predica współpracuje z Microsoft Azure, aby zapewnić ogólnokrajową chmurę. Podczas gdy Spectre Solutions współpracuje z Rheinmetall Barzan Holdings w zakresie dronów. Również inny partner forum, polska krajowa spółka naftowo-gazowa PGNiG, posiadająca doświadczenie w cyfrowych polach naftowych, podpisała umowę z Black Cat Engineering & Construction i planuje teraz ekspansję w regionie przez Katar – dodał Janke.
Wcześniej, w swoim przemówieniu otwierającym, dyrektor generalny Qatar Financial Center, Yousuf Mohamed Al Jaida, powtórzył, że sektor cyfrowy Kataru jest przygotowany na szybki wzrost i oczekuje się, że będzie napędzał dywersyfikację gospodarczą kraju. „Oczekuje się, że wydatki cyfrowe Kataru wzrosną o 3,2 miliarda dolarów do 2023 roku, w różnych segmentach przemysłu. Katar dużo zainwestował w rozwój swojego sektora sportowego, aby wspierać lokalnych i międzynarodowych innowatorów, przedsiębiorców i MŚP.
Katar szybko staje się regionalnym centrum sportowym i oferuje lukratywne możliwości dla firm zajmujących się technologiami sportowymi i różnych sektorów” – powiedział.
Prezes i przewodniczący QPBC Daniel Dybala powiedział The Peninsula: „Widzimy duże zainteresowanie między Polską a Katarem poprawą relacji biznesowych. Inwestorzy z Kataru są bardzo wymagający i zawsze poszukują ciekawych i nowych technologii oraz rozwiązań. Katar zawsze był w czołówce nowych trendów technologicznych. Dużo się dzieje w każdej branży z tak wieloma różnymi projektami. Strategiczna wizja Kataru obejmuje wiele obszarów, a wiele polskich firm oferuje rozwiązania, które są doskonałym uzupełnieniem tego, co Katar stara się osiągnąć.”
Wybitny lider biznesu Farhan Al Sayed dodał: „Katar przeżywa boom w 2022 r., z wysokimi cenami energii, gospodarka Kataru jest w tym roku bycza. Kraj jest na szybkim torze i potrzebuje rozwoju poprzez zaawansowane technologie i jest to świetna inicjatywa łączenia katarskich firm high-tech z ich polskimi odpowiednikami. Dobrze jest również widzieć wsparcie Qatar Financial Center, a także Qatar Free Zones Authority, które pokazuje, jak proaktywny sektor biznesowy Kataru przyjmuje firmy, które przyjeżdżają i inwestują w Katarze.
„Idol nastolatek przyszłości. Specjalista od totalnej popkultury. Miłośnik internetu. Wannabe odkrywca.”