technologia
Polskie firmy odgrywają kluczową rolę w dużym zamówieniu na rakiety NSM
26 października Kongsberg Defence & Aerospace oraz polskie spółki PIT-RADWAR i Wojskowe Zakłady Elektroniczne (obie części Polskiej Grupy Zbrojeniowej) zawarły umowy na dostawę wyposażenia dla dwóch morskich jednostek rakietowych (MJR – Morska Jednostka Rakietowa) dla Marynarki Wojennej RP.
Porozumienia są efektem umowy ramowej podpisanej we wrześniu br. pomiędzy Kongsbergiem a Agencją Uzbrojenia. The Umowa ramowa od wrześniaKontrakt o wartości około 8 miliardów złotych brutto (1,8 miliarda euro) przewiduje, że w latach 2026-2032 Marynarka Wojenna RP otrzyma „kilkaset” rakiet NSM Block 1A o zasięgu ponad 250 km. Obecne umowy wykonawcze określają zakres dostawy pierwszych elementów dwóch MJR, składających się łącznie z czterech szwadronów strażackich.
Ponad 60 pojazdów
Pierwsza umowa podpisana z PIT-RADWAR dotyczy produkcji i dostawy pojazdów dla czterech eskadr. Jego wartość netto wyniosła 1,1 mld zł. Każda eskadra składa się z trzech MCC (mobilnego centrum komunikacji), jednego SCV (pojazdu dowodzenia eskadry), dwóch BCV (pojazdu dowodzenia baterią), sześciu CCV (pojazdu dowodzenia) i jednego MWV (mobilnego pojazdu warsztatowego). Dodatkowo każdy MJR otrzymuje MCC i NCV (Naval Command Vehicle), dzięki którym możliwe jest niezależne dowodzenie dwoma eskadrami. NCV to nowy typ pojazdu MJR, który nie jest stosowany w obecnej konstrukcji.
Umowa pomiędzy Kongsbergiem a PIT-RADWAREM nie obejmuje kosztów zakupu podwozia. Wcześniej agencja zbrojeń zawarła z Jelczem kontrakt na dostawę wszystkich podwozi dwóch nowych MJR o wartości 470 mln zł, nie tylko tych wymienionych, ale także MLV (po sześć w każdej eskadrze) oraz MLV (po sześć w każdej eskadrze) TLV (Transport). Pojazd załadowczy, po dwa w każdej eskadrze), za którego dostawę odpowiada firma Kongsberg. Daje to łączną liczbę ponad 60 pojazdów.
Produkcja NSM w Polsce
Drugi kontrakt z Wojskowymi Zakładami Elektronicznym (WZE) przewiduje transfer wiedzy i technologii w zakresie konserwacji i produkcji rakiet NSM. Dla WZE jest to poszerzenie dotychczasowej wiedzy w zakresie rakiet do najwyższego możliwego i akceptowalnego w eksporcie poziomu. Firma będzie dysponować technologią i wiedzą niezbędną do przeprowadzania konserwacji rakiet NSM. Jednocześnie WZE jako certyfikowany partner wchodzący w skład łańcucha dostaw produkcji NSM będzie wspierać firmę Kongsberg w dostawach nowych rakiet dla Marynarki Wojennej RP, m.in. w obszarze produkcji komponentów NSM w Polsce.
Obecnie Marynarka Wojenna RP posiada jeden MJR, w skład którego wchodzą dwa szwadrony strażackie. Do tej pory Polska zakupiła łącznie 74 rakiety NSM (12 w ramach kontraktu z 2008 r., 38 w 2010 r. i 24 w 2014 r.).
NSM-SL dla programu łodzi podwodnej Orka
Chwila BaltExpo (10–12 października) Kongsberg promował rakietę NSM-SL (Submarine Launched). Konstrukcja NSM-SL opiera się na NSM i JSM (Joint Strike Missile). Wdrożenie NSM-SL opierało się na:
- Możliwość prowadzenia ognia ze standardowych wyrzutni torpedowych NATO (533 mm) i korzystania z powiązanych interfejsów;
- Transport i start w kapsule ochronnej;
- Korzystanie z motywu JSM;
- Utrzymanie zdolności operacyjnych NSM i JSM oraz zbadanie koncepcji wykorzystania silnika wspomagającego w celu zwiększenia zasięgu.
JSM został opracowany na podstawie NSM, aby pasował do komory uzbrojenia samolotu Lockheed Martin F-35A/C Lightning II. Korpus rakiety jest dłuższy i węższy w porównaniu do NSM. Ta funkcja jest wykorzystywana w NSM-SL i ułatwia integrację z wyrzutnią torped. Aby przystosować JSM do wystrzelenia z zanurzonej łodzi podwodnej, konieczne były modyfikacje płatowca, aby pomieścić pocisk w kapsule o średnicy 533 mm. Kapsuła dostosowuje się do wszystkich trybów startu, w tym pływania. Po wynurzeniu rakieta zostaje wyrzucona z kapsuły i kontynuuje lot za pomocą silnika wektorowania ciągu.
NSM-SL to propozycja w programie okrętu podwodnego Orka dla Marynarki Wojennej RP. Prawdopodobnie będzie także częścią pakietu uzbrojenia niemieckich i norweskich okrętów podwodnych typu 212CD