Zabawa
Polskie filmy i koprodukcje na shortlistach Oscarów 2024
„Z perspektywy czasu”, „Apolonia, Apolonia” i „Strefa interesów” w kilku kategoriach znalazły się na shortlistach Oscarów 2024. Produkcje współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej powalczą o nominacje do Oscarów w marcu 2024 roku. Oficjalne nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone 23 stycznia.
„Kolejny moment sukcesu silnego polskiego przemysłu filmowego.” Bardzo się cieszę, że polscy twórcy po raz kolejny znaleźli się na krótkiej liście, a filmy współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej znalazły się w kategoriach „Najlepszy film dokumentalny”, „Najlepszy międzynarodowy film fabularny”, Reprezentowana jest „Najlepsza Oryginalna Muzyka” i „Najlepszy dźwięk” – mówi Dyrektor Generalny Radosław Śmigulski.
„In the Rearview” Maćka Hameli znalazło się na krótkiej liście w kategorii „Najlepszy film dokumentalny”. Film przedstawia pierwsze dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę i działania humanitarne.
„Cała załoga In the Rearview jest zachwycona otrzymaniem tego zaszczytu. Włożyliśmy wiele wysiłku w ten film i jego przesłanie, i mieliśmy nadzieję, że odbije się on szerokim echem. I wygląda na to, że nam się to udało. Jak widzimy, siła historii naszych bohaterów wystarczy, aby kino było szczere i autentyczne” – powiedział Maciek Hamela, reżyser filmu.
Film znalazł się na krótkiej liście w tej samej kategorii wraz z duńsko-polsko-francuską koprodukcją „Apolonia, Apolonia” Lei Glob. Historia utalentowanej Apolonii Sokol, która dorasta szukając swojego miejsca w świecie sztuki, zmagając się z bólami i radościami bycia kobietą oraz związkami w świecie zdominowanym przez patriarchat, kapitalizm i wojnę.
Polska producentka Małgorzata Staroń powiedziała: „Jestem niezwykle szczęśliwa! Co za wiadomość! Akademia doceniła film, który jest nie tylko ważnym przykładem trudów życia artystki, ale także mocnym głosem na rzecz wzmocnienia pozycji kobiet i równości w świecie sztuki. Cieszę się, że dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Pomorskiego Regionalnego Funduszu Filmowego mogłem współprodukować ten ambitny i niezwykły film.”
W ogłoszeniu krótkiej listy poinformowano również, że brytyjsko-amerykańsko-polska koprodukcja Jonathana Glazera „The Zone Of Interest” będzie rywalizować w trzech kategoriach: najlepszy międzynarodowy film fabularny, najlepsza muzyka oryginalna i najlepszy dźwięk.
Za zdjęcia do filmu, który w całości powstał w Polsce, odpowiadał dwukrotny nominowany do Oscara Łukasz Żal. Wśród polskich twórców filmu są także: Joanna Kuś (scenografia), Waldemar Pokromski (charakterystyka), Małgorzata Karpiuk (kostiumy), Małgorzata Bereźnicka (kierownik produkcji, Extreme Emotions), Bartek Raiński (koproducent) i Stanisław Cuske (zdjęcia) ). Film w polskich kinach zaprezentuje Gutek Film.
„Rolnicy” wciąż w wyścigu
Warto pamiętać, że choć Chłopi nie znaleźli się na krótkiej liście w kategorii Film Międzynarodowy, film ma wciąż szansę w kategoriach Najlepszy Film Animowany i Najlepszy Scenariusz Adaptowany.
Warto również zwrócić uwagę na umieszczenie utworu Olivii Rodrigo „Can’t Catch Me Now” z filmu „Igrzyska śmierci: Ballady o ptakach śpiewających i wężach” w kategorii Utwór oryginalny. Amerykański film był częściowo kręcony w Polsce i był uczestnikiem programu Cash Rebate.
Typowy awanturnik. Zły odkrywca. Przyjazny myśliciel. Introwertyk.